Reklama
Archiv - Zprávy

Kterýho Bulhara napadlo postavit létající talíř z betonu!?

Znáte českou kapelu Eddie Stoilow? Jmenuje se prý podle balkánského kosmonauta. Upřímně, nedohledal jsem ho. Ovšem pán jménem Georgi Stoilov navrhl něco, nad čím zůstává rozum stát. Komunistické betonové UFO.
Zdroj: Autosalon

Buzludža nebo Buzludzha

Je jedním z kopců bulharské části pohoří Stará Planina, které se začíná formovat už v Srbsku. Právě tento vrchol si vybrali v sedmdesátých letech minulého století bulharští komunisté, aby na něm postavili monumentální památník stejného jména.

Zvedli kvůli tomu daně

Náklady na betonový kolos v odlehlé části hor byly astronomické. Zvedli kvůli tomu dokonce daně, takže na ideologickou modlu v architektonickém stylu brutalismu přispěl doslova každý občan Bulharska. Přitom budova fungovala jen od roku 1981, kdy ji dostavěli, do pádu komunismu v roce 1990. Devět let! To byla sakra nevýhodná hypotéka!

Impozatní stavba láká i dnes

Zničená, polorozpadlá, vydaná napospas větru, sněhu i vandalům. Takový osud čekal Buzludžu následujících 27 let. Až poslední dobou se objevují aktivity za její záchranu. Nejznámější je projekt Buzludzha VR, díky němu si můžeme udělat představu, jak by to tam mohlo vypadat. Najdete tady jak fotografie, tak působivou animaci. https://buzludzhavr.com/

5 km/h a strach o pneumatiky

Posledních 20 kilometrů k betonovému UFO se sunu pomalostí 5 kilometrů za hodinu. Díry, šutry, hrboly - manévrovat tady s přívěsem - žádná sláva. Naštěstí mám obuty své oblíbené Nokiany, které nikdy nezklamaly. Dokonce nám dovolily, byť je Countryman předokolka, dostat se až úplně před památník! Vytahuju dron a vím, že zůstaneme celý den. Fantastické místo.

Lepší než všechny monastiry

Komunistický talíř i přes značnou devastaci pořád vyzařuje obrovskou energii a sílu. Možná čeká na své zvovuzrození. Navrhuji udělat z něj světový památník setkání s mimozemskou civilizací. Zasloužil by si to víc než komunisty. Reálné dojmy naší návštěvy zprostředkuje video.

Autor článku: expert Josef Vrtal

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV