Reklama
Archiv - Zprávy

Kolik toho vydrží pneumatika?

Dlouhodobý test společnosti Continental potvrdil, že to klidně může být i téměř 100 000 km.

Společnost Continental do svého testování životnosti pneumatik zapojila deset neprofesionálních řidičů z České republiky a Slovenska. Účastníci byli osloveni a vybráni prostřednictvím facebookové stránky a museli splnit podmínku, že v období od dubna do října najezdí alespoň 15 000 kilometrů, a vystaví tak pneumatiky určité zátěži. Do testu byl vybrán model pneumatik PremiumContact 6. Testovací řidiči pneumatiky opravdu nešetřili a řada z nich najezdila o desetitisíce kilometrů více. Deset řidičů urazilo v průměru 28 142 kilometrů, nejvíc se pak podařilo najezdit taxikáři z Púchova, který na pneumatikách odřídil 78 854 kilometrů.

Výsledkem testu měly být informace o celkovém opotřebení pneumatik a data z průběžného (každých 5 000 km) měření zbytkového dezénu, z nichž se dá odhadnout celková životnost pneumatiky. Důležitou součástí přípravy každého vozu byla kontrola a případná oprava geometrie zavěšení, aby byly zajištěny objektivní výsledky. Odhad životnosti přední pneumatiky na základě testu byl 42 359 km a zadní pneumatiky 97 803 km. Tato čísla dokládají zvýšení životnosti plášťů oproti předchozím generacím až o 15 %.

Testovací jezdci nejvíce ocenili především vysokou životnost pneumatiky. Ta podle odborníků z Continentalu nezávisí na počtu naježděných kilometrů, ale odvíjí se od stavu vozovek, na jakých se pneumatika pohybuje. Zjistilo se také, že u všech jezdců byla více opotřebená pravá přední pneumatika než levá.

Tipy jak prodloužit životnost pneumatik

  • Správně nastavená geometrie zabrání tomu, aby se pneumatiky sjížděly nerovnoměrně.
  • Kontrolujte pravidelně tlak v pneumatikách. Ideálně každý týden, v nejhorším případě alespoň jednou měsíčně. Správný tlak v pneumatikách neprodlouží pouze jejich životnost, ale přispěje také k úspoře paliva.
  • Pravidelně vyměňujte pneumatiky mezi hnací a hnanou nápravou. Tato výměna se doporučuje každých 5 – 10 tisíc kilometrů, což u většiny motoristů znamená interval mezi výměnou letních pneumatik za zimní a naopak.
  • Samotné opotřebení se odvíjí od způsobu jízdy a péče každého řidiče, obojí má zásadní vliv na životnost pneumatik.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV