Reklama
Archiv - Zprávy

Kia nabídne nový model ProCeed

Nová Kia ProCeed spojuje výrazný design s prostorností a všestranností kombi v pětidveřové karoserii shooting brake. Model ProCeed se začne prodávat výhradně na evropském trhu počátkem roku 2019.
Zdroj: KIA

Nový ProCeed, jehož název je odvozen od druhé generace třídveřového kupé Kia pro_cee'd, byl navržen, vyvinut a zkonstruován v Evropě. ProCeed je dílem evropských návrhářů a vývojového centra R&D Kia v německém Frankfurtu a bude se vyrábět v žilinském závodu Kia. Na Slovensku bude sjíždět z výrobních linek po boku modelu Kia Ceed, Ceed Sportswagon. Výroba modelu ProCeed bude spuštěna v listopadu 2018 a v prvním čtvrtletí roku 2019 se vůz začne prodávat výhradně na evropském trhu. Na model se bude vztahovat tradiční sedmiletá záruka (s omezením na 150 tis. km) již ve standardu.

Karoserie shooting brake

Model ProCeed, konstruovaný jako shooting brake, představuje alternativu k tradičním třídveřovým hatchbackům, neboť spojuje atraktivní proporce s kompaktními rozměry, které napovídají o jeho agilitě. S genetickou výbavou kupé je ProCeed nižší a delší než pětidveřový hatchback Ceed, a dokonce i než kombi s označením Sportswagon. Svůj pozoruhodný vzhled nicméně spojuje s patřičnou všestranností, a zaujme dozadu ostře skloněnou siluetou, jakou nenabízí žádný jiný rodinný vůz.

ProCeed se bude nabízet pouze v provedení GT Line nebo jako vysoce výkonný model GT – evropské týmy návrhářů Kia tudíž mohly vytvořit sebejistou a sportovní karoserii. Nízký, štíhlý a od pohledu mrštný vůz zaujme odlišným postojem i proporcemi. S pětidveřovým modelem Ceed má společnou pouze kapotu a přední blatníky. Všechny ostatní části karoserie jsou nové a nesou svůj vlastní styl a charakter. ProCeed nicméně zachovává řadu již známých designových motivů Kia, včetně rozpoznatelné ‚tváře‘ rodiny vozů Kia. Nový model si zachovává stejnou šířku 1 800 mm jako pětidveřový hatchback Ceed, avšak používá jedinečně tvarovaný přední nárazník.

Z boku se nový vůz inspiruje tvary studie Kia Proceed Concept z roku 2017 a napodobuje jeho siluetu ve formě sklánějící se linie střechy, elegantně navazující na široká ramena zadních blatníků. Od sourozenců z modelové řady Ceed i jiných vozů této třídy se nový ProCeed odlišuje ostře skloněným zadním oknem. Zadní okno modelu Ceed Sportswagon svírá úhel 50,9°, zatímco u pětidveřového hatchbacku tento úhel činí 52,4°. U nového modelu ProCeed je zadní okno skloněno ještě více v úhlu 64,2°, představující tak markantní prvek evokující tvary kupé. Se svojí délkou 4 605 mm a delším předním převisem (885 mm) je ProCeed dokonce ještě o 5 mm delší než kombi Ceed Sportswagon. Linie střechy s nejvyšším bodem 1 422 mm je posazena o 43 mm níže než v případě kombi Sportswagon, zatímco světlá výška poklesla o 5 mm na výsledných 135 mm. Rozvor náprav 2 650 mm zůstává beze změny, neboť vůz je postaven na stejné platformě ‚K2‘ jako ostatní modely Ceed.

Prostornost kombi a všestrannost kompaktní karoserie

ProCeed nabídne stejně ergonomickou kabinu jako sourozenci s označením Ceed. Interiér charakterizují vysoce kvalitní a na dotek měkké povrchy, kovové obklady a přístrojová deska s horizontálním uspořádáním. Uprostřed přístrojové desky je posazen ‚plovoucí‘ dotykový displej systému palubního infotainmentu o úhlopříčce 7"; pod ním najdeme ovládací prvky audio soustavy, vytápění a ventilace. Samotná přístrojová deska je v zájmu ještě lepší ergonomie natočena směrem k řidiči. Vůz je standardně vybaven zploštělým volantem a v případě provedení s dvouspojkovou převodovkou Kia může řidič používat i nová hliníková pádla řazení pod volantem. Podvozková platforma u modelu ProCeed jde ruku v ruce s hospodárným obestavěním prostoru, a nabízí tak dostatek místa pro přední i zadní cestující. Nižší linii střechy modelu ProCeed v prostoru zadních cestujících kompenzuje nižší posaz (v porovnání s modely Ceed a Sportswagon), a tak i zde najdeme spoustu místa pro hlavu i pro nohy. ProCeed nabízí zavazadelník o objemu 594 litrů (dle metodiky VDA). Není zde žádná spodní hrana, což v kombinaci s nižší světlou výškou než kombi Sportswagon znamená snadnou manipulaci se zavazadly díky nízké nakládací hraně výklopné zádě. Zadní sedadla jsou dělená a sklopná v poměru 40:20:40 s možností jednoduchého sklápění tahem páčky uvnitř výklopné zádě.

Pohonné jednotky

ProCeed GT Line nabídne trojici různých pohonných jednotek. Zájemci o benzinový pohon se mohou rozhodnout pro agregát Kia 1,0 litru T-GDi s nejvyšším výkonem 120 k a točivým momentem 172 N.m. Nejvýkonnější jednotkou nabízenou pro verzi GT Line je zbrusu nový motor Kia ‚Kappa‘ 1,4 litru T-GDi o výkonu 140 k. Díky přeplňování se tato jednotka chlubí točivým momentem 242 N.m. Oba benzinové motory budou spojeny s částicovým filtrem ke snížení výfukových emisí. Oba motory jsou standardně spojeny se šestistupňovou manuální převodovkou; pro zájemce o jednotku 1,4 litru T-GDi je připravena i sedmistupňová dvouspojková převodovka Kia. Zájemci se mohou rozhodnout i pro nový hospodárný diesel ‚Smartstream‘ 1,6 litru CRDi. Nový motor Smartstream 1,6 litru o výkonu 136 k je možné kombinovat se šestistupňovou manuální převodovkou nebo sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Ve spojení s manuální převodovkou činí maximum točivého momentu 280 N.m, resp. 320 N.m v kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Jednotka Smartstream využívá technologii selektivní katalytické redukce (SCR) k výraznému snížení škodlivých emisí.

Provedení ProCeed GT pohání jednotka 1,6 litru T-GDI, kterou najdeme i v novém modelu Ceed GT. Ústrojí o výkonu 204 k s točivým momentem 265 N.m je nejvýkonnějším motorem v rámci modelové řady. Nové verze ProCeed GT a Ceed GT rovněž jako první uvádějí sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku, umožňující bleskové řazení prostřednictvím hliníkových pádel pod volantem.

Technologie a bezpečnost

‚Plovoucí‘ systém palubního infotainmentu může zahrnovat buďto audiosystém s dotykovým displejem o velikosti 7,0", nebo audiosystém s navigací a dotykovým displejem o velikosti 8,0", včetně online služeb Kia Connected Services s podporou od TomTom. Tento systém podporuje úplnou integraci chytrých telefonů prostřednictvím systému Apple CarPlay, resp. Android Auto. Zákazníci mohou zvolit výkonný audiosystém JBL Premium s technologií Clari-Fi pro zvýšení kvality komprimovaného zvuku. Již v základní výbavě najdeme připojení pro chytré telefony přes Bluetooth, automatické světlomety a systém bezklíčového vstupu. V případě vozů vybavených sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou může řidič využít systém Drive Mode Select. Volič Drive Mode Select přepínáním mezi režimy Normal a Sport upravuje účinek posilovače řízení a jemně mění charakter odezvy hnacího ústrojí. V režimu Normal se vůz snaží maximálně zužitkovat technologie pro úsporu paliva a nabízí uvolněnější reakce od řízení. V režimu Sport se naopak zostřuje odezva škrticí klapky a zlepšují parametry akcelerace – rozjezd z místa i pružné zrychlení – a upravuje se charakter řízení s tužší zpětnou vazbou a přesnějšími reakcemi na pokyny od řidiče. Převodovka čeká s přeřazováním při prudkém zrychlování, aby mohl řidič naplno využít maximální výkon pohonné jednotky. Na přání je pak dodávané vyhřívání čelního skla – s prakticky neviditelnými drátky ve skle. V nabídce prvků na přání najdeme i bezdrátové nabíjení chytrých telefonů, vyhřívaná přední a zadní sedadla. Ventilovaná přední sedadla budou v nabídce pro verzi ProCeed GT.

Kromě standardně montovaných šesti airbagů přispívají k ochraně cestujících propracované technologie na podporu řízení, zahrnující systémy aktivní bezpečnosti ke zmírnění rizika dopravní nehody. Standardní nabídka bezpečnostních technologií obsahuje automatické přepínání dálkových světlometů, systém rozpoznávání únavy řidiče a systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu pro zamezení čelním kolizím. Z dalších technologií na přání jmenujme inteligentní tempomat (Smart Cruise Control) s funkcí Stop & Go, systém pro sledování mrtvých úhlů, systém pro monitorování provozu za vozidlem, inteligentní parkovací asistent a rozpoznávání chodců pro zamezení čelním kolizím. Každý nový ProCeed je standardně vybaven stabilizačním systémem VSM (Vehicle Stability Management). Ten zajišťuje stabilitu při brzdění a průjezdu zatáčkami díky automatické regulaci elektronického řízení stability vozu (ESC) při detekci ztráty přilnavosti.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV