Reklama
Archiv - Zprávy

Ford vyzývá řidiče a cyklisty ke sdílení silnic

S rostoucí oblibou cyklistiky stoupá také počet konfliktů mezi řidiči a cyklisty. Infrastruktura, oddělující jednotlivé kategorie účastníků provozu, se buduje velmi pomalu, nebo mnohdy zcela chybí.
Zdroj: FORD

Za této situace spouští Ford novou kampaň, jejímž cílem je snížit počet dopravních nehod, znečistění ovzduší i dopravní zatížení v přeplněných městech. Kampaň „Share the Road“ usiluje o vzájemné porozumění mezi účastníky provozu a vychází z přesvědčení společnosti Ford, že z podpory bezpečné cyklistiky, zejména na krátkých trasách, budou ve výsledku těžit všichni.

Pomoci má virtuální realita

Za tímto účelem přichází Ford s programem virtuální reality „WheelSwap“. Řidiči i cyklisté se jeho prostřednictvím mohou přesvědčit, že bezohledná jízda může ostatní účastníky provozu přinejmenším vylekat, ale také ohrozit na zdraví nebo dokonce životě. První studie naznačují, že po absolvování programu většina účastníků své chování na silnicích upravila.

Na cyklisty, jichž je v Evropě 250 milionů, připadá asi dvanáctina všech obětí dopravních nehod. Řada měst cyklistiku aktivně podporuje, vzhledem k tomu, že přináší prokazatelné benefity v oblasti zdraví, kvality ovzduší i průjezdnosti komunikací. Program virtuální reality „WheelSwap“ umožňuje motoristům zažít z pohledu cyklisty, jak nepříjemné je, když řidiči předjíždějí bez dostatečného bočního odstupu, náhle mění směr bez použití blinkru nebo otevřou dveře, aniž by se předtím přesvědčili, zda se zezadu neblíží cyklista. Jiná verze zase ukazuje, jaké to je pro řidiče, když cyklisté vjíždějí do křižovatek na červenou, projíždějí jednosměrkami v protisměru nebo nepředvídatelně kličkují.

Úvodního výzkumu se zúčastnilo více než 1 200 lidí z pěti evropských zemí. Celkem 70 procent účastníků, po vyzkoušení aplikace „WheelSwap“, prokázalo vyšší míru empatie vůči ostatním účastníkům provozu než lidé, kteří program neabsolvovali.A co víc, 91 procent účastníků vyjádřilo záměr změnit své chování na silnicích. A pouhé dva týdny po účasti ve „WheelSwap“ 60 procent participujících své chování za volantem či za řídítky v každodenním provozu skutečně upravilo.

Reklama

Ford aktuálně pracuje na integraci virtuální reality do bezplatných kurzů Ford Driving Skills for Life, určených pro řidiče od sedmnácti do čtyřiadvaceti let. Od roku 2013 Ford v Evropě investoval do programu Driving Skills for Life již téměř 20 milionů USD. Letos v září se tento projekt poprvé představí i v České republice. Současně Ford nedávno odhalil nový Focus vybavený technologií detekující cyklisty v jízdní dráze. Předkolizní asistent s detekcí chodců a cyklistů začne automaticky brzdit, hrozí-li bezprostředně střet a řidič nereaguje na varování.

 

Reklama

Diskuze

Baf - 23.12.2019 19:51:12
Ok ale pojedou za sebou a bez alkoholu a ne naopak jak je zcela běžné.

Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV