Reklama
Archiv - Zprávy

Ford Ranger Raptor přichází do Evropy

Nový Ford Ranger Raptor, nejrobustnější a nejostřejší verze nejprodávanějšího pick-upu v Evropě, míří na evropské trhy. Premiéru má na veletrhu Gamescom v německém Kolíně nad Rýnem.
Zdroj: FORD

Historicky první Ranger Raptor je určen vyznavačům sportovní jízdy mimo zpevněné komunikace. Vyvinula ho divize Ford Performance a na evropský trh zamíří v polovině roku 2019. Poháněn je bi-turbo variantou vznětového motoru Ford 2.0 EcoBlue, která dosahuje výkonu 157 kW (213 koní) a točivého momentu 500 N.m. Motor je spřažen s novou desetistupňovou samočinnou převodovkou. Majestátnímu vzhledu odpovídá speciální podvozek Ford Performance, optimalizovaný pro rychlou jízdu v terénu. Vynikající je rovněž průchodnost terénem.  

Společnosti Ford a Microsoft také oznámily, že nový Ranger Raptor se objeví v nové závodní hře Forza Horizon 4. Schopnosti tohoto pick-upu si tak bude moci vyzkoušet ještě širší okruh fanoušků. Gamescom je největší veletrh počítačových her v Evropě a nový Ford Ranger Raptor je historicky prvním automobilem, který zde slaví svoji veřejnou premiéru.

Ranger Raptor dostal speciální žebřinový rám vyztužený díly z vysokopevnostní oceli, aby vydržel i útrapy terénních závodů. Odpružení je zkonstruované a naladěné tak, aby řidiči umožnilo absolutní kontrolu nad vozem spolu s vysokým komfortem i při rychlém pohybu v těžkém terénu. Tlumiče pérování FOX s technologií Position Sensitive Damping poskytují vysoký tlumící účinek při extrémním nasazení, zatímco v běžnějších podmínkách tlumí jemněji a přispívají tak k vyššímu komfortu. Sportovní tlumiče s písty o průměru 46,6 mm jsou napojeny na hliníková ramena. Zadní náprava dostala specifickou konstrukci s vinutými pružinami a integrovaným Wattovým přímovodem, který umožňuje kolům volný pohyb ve vertikální rovině při minimálním pohybu v rovině příčné. Brzdovou soustavu tvoří chlazené kotouče o rozměru 332x32 mm vpředu a 332x24 mm vzadu. Přední brzdiče mají dvoupístkovou konstrukci. Univerzální pneumatiky BF Goodrich 285/70 R 17 byly vyvinuty speciálně pro Ranger Raptor. Měří 838 mm v průměru a 285 mm na šířku. Vyznačují se tuhými bočnicemi a agresivním terénním dezénem se skvělou přilnavostí na mokru, blátě, písku i sněhu. Vůz disponuje také ochranným zakrytováním spodních partií. Kromě standardních krytů motoru a rozvodovky má vůz rovněž nový ochranný plát z 2,3 mm silné vysokopevnostní oceli.

Maska vozu je inspirovaná prvním továrním sportovním terénním pick-upem světa, Fordem F-150 Raptor. Obklopují ji výbojkové světlomety a nový nárazník, uchycený na žebřinovém rámu. V nárazníku jsou zakomponovaná nová LED mlhová světla s funkčními otvory, které zlepšují obtékání vzduchu okolo karoserie. Výrazné rozšířené přední blatníky z kompozitu odolají poškození při jízdě v terénu a vytvářejí potřebný prostor pro delší zdvihy pérování a velké pneumatiky. Boční nášlapy jsou tvarované tak, aby zachytávaly odletující kamení, které by jinak naráželo do zadních partií vozu. Navíc jsou opatřeny odtokovými otvory, aby se v nich nehromadila voda, ale ani písek, bláto a sníh.

V interiéru se jasně projevuje DNA značky Ford Performance. Kvalitní dílenské zpracování, harmonické barvy a odolné materiály jsou připraveny na nejrozmanitější provozní scénáře od vyjížděk za kulturou až po výpravy do odlehlých hor. Sedadla jsou tvarovaná s ohledem na vedení těla při sportovní jízdě v terénu. Jsou v nich použity pěny se dvěma různými stupni tuhosti a potah je z materiálu semišového vzhledu, aby cestující v sedadlech neklouzali. Odlehčená hořčíková řadicí „pádla“ v závodním stylu jsou na dosah od sportovního volantu potaženého perforovanou kůží. Volant má vyznačenou neutrální polohu v horní části věnce, což usnadňuje řidičům orientaci o poloze předních kol při rychlé jízdě v terénu. Navíc je ozdoben vyraženým logem Raptor.

Připraven na jakýkoliv terén

Ranger Raptor je vybaven systémem Terrain Management Systém se šesti jízdními režimy, které přizpůsobí charakteristiku vozu různým provozním scénářům: Normal – důraz na komfort, spotřebu a snadné ovládání; Sport – pohotovější reakce pro svižnější jízdu po silnici; Tráva/Štěrk/Sníh – pro bezpečnou a jistou jízdu na kluzkých a nerovných površích; Bláto/Písek – optimální trakce v hlubokých deformovatelných podkladech; Kamení – pro pomalu jízdu kamenitým terénem, kde je rozhodující především plynulost; Baja – pro sportovní jízdu vysokou rychlostí v terénu, jako se jezdí například na slavném pouštním závodu Baja Desert Rally

Ford podrobil motor 2.0 EcoBlue bi-turbo i novou desetistupňovou samočinnou převodovku rozsáhlému testování, které mělo prokázat výdrž agregátu při extrémním zatížení. Při jedné ze zkoušek běželo vysokotlaké i nízkotlaké turbodmychadlo 200 hodin pod takovou zátěží, že se obě rozžhavila doruda. V nižších otáčkách pracují obě turbodmychadla společně. Při vyšších pístových rychlostech pak vládne větší nízkotlaké dmychadlo, které umožňuje motoru dosáhnout maximálního výkonu.

Automatická desetistupňová převodovka je společná s modelem F-150 Raptor. Je vyrobena z vysokopevnostní oceli, hliníkových slitin a kompozitů. Široké rozpětí převodových stupňů se odráží v lepší akceleraci, pohotovějších reakcích a příznivější spotřebě. Adaptivní řadicí algoritmy v reálném čase přizpůsobují strategii řazení aktuální provozní situaci. Součástí speciálního softwarového vybavení převodovky je funkce Live in Drive, která umožňuje i v samočinném režimu kdykoliv změnit převod ručně prostřednictvím „pádel“ pod volantem.

K jistotě řidiče a bezpečnosti jízdy nejen v terénu přispívá rozšířená verze elektronického stabilizačního systému Ford s ochranou proti převrácení, stabilizací přívěsu, asistentem pro rozjezdy ve svahu, asistentem sjíždění svahů a adaptací na aktuální zatížení.

Reklama

Součástí výbavy nového Rangeru Raptor je komunikační a zábavní systém Ford SYNC 3, který umožňuje ovládat audiosystém, navigaci a připojené telefony prostřednictvím jednoduchých, konverzačních hlasových pokynů. SYNC 3 je kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto a disponuje rovněž softwarovým rozhraním SYNC AppLink pro hlasové ovládání podporovaných mobilních aplikací. Osmipalcovou dotykovou obrazovku systému SYNC 3 je možné ovládat podobnými gesty jako na chytrých telefonech. Navigace má speciální funkci, která při jízdě v odlehlých končinách zaznamenává trasu průjezdu, aby řidič věděl, kudy se případně může vrátit. Konektivitu zajišťuje zabudovaný modem FordPass Connect.

V České republice se nový Ford Ranger Raptor objeví kolem poloviny příštího roku.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV