Reklama
Archiv - Zprávy

Ford Focus Active se inspiroval u crossoverů

Nový Ford Focus Active přidává k přednostem nového Focusu také všestrannost inspirovanou vozy SUV.
Zdroj: FORD

Focus Active je možné pořídit si jako pětidveřový hatchback i jako kombi. Vyznačuje se robustnější stylizací exteriéru, zvýšenou světlou výškou a specifickým naladěním podvozku. Zachovává si ale jízdní vlastnosti běžného Focusu, navíc nabízí lepší průchodnost na nezpevněných komunikacích a zvýšenou pozici za volantem, která přispívá k větší jistotě řidiče i v běžném provozu. Rostoucí počet evropských zákazníků s aktivním životním stylem ocení rovněž dva nové jízdní režimy, „Kluzký povrch“ a „Nezpevněná cesta“, stejně jako standardně dodávané střešní ližiny pro přepravu sportovního vybavení pro obě verze karoserie.

Nabídku pohonných jednotek tvoří zážehové motory Ford 1,0 a 1.5 EcoBoost o výkonu až 134 kW a vznětové agregáty Ford 1.5 a 2.0 EcoBlue o výkonu až 110 kW, kombinované se šestistupňovou manuální nebo osmistupňovou samočinnou převodovkou. Pro Českou republiku jsou zatím dostupné pouze motorizace 1.5 EcoBoost o výkonu 110 kW a 2.0 EcoBlue o výkonu 110 kW.

Podvozek na špatné cesty

Obě karosářské varianty Focusu Active jsou vybaveny zadní nápravou SLA (Short Long Arm, podle horního kratšího a spodního delšího ramene). Od běžných variant se podvozek liší jinými pružinami a tlumiči pérování, zkrutnými stabilizátory i geometrií obou náprav. Světlá výška narostla o 30 mm vpředu a o 34 mm vzadu. Náprava SLA v kombinaci s izolovaným pomocným rámem zajišťuje požadovanou rovnováhu mezi schopností pohlcovat větší nerovnosti a kultivovaným projevem na běžném povrchu. Vícesložková pouzdra nápravy mají v různých směrech různou tuhost. Výsledkem je dokonalejší pohlcování malých nerovností spolu s nižší hladinou hluku a vibrací. Kombi se vyznačuje odlišnou geometrií zadního zavěšení s upraveným uložením tlumičů pérování. Toto řešení pomáhá zachovat agilitu a ovladatelnost i se zátěží v zavazadlovém prostoru a současně zvětšuje přepravní kapacitu díky větší šířce podlahy. Sériově se na Focus Active montují sedmnáctipalcová kola z lehké slitiny s pneumatikami 215/55 R17. K dispozici jsou rovněž 18“ kola s plášti 215/50 R18.

Robustní a prostorný

Na „dobrodružný“ charakter Focusu Active poukazují také designové detaily interiéru i exteriéru. Příkladem je tmavá maska chladiče se specifickým vzorem mřížky nebo plastová ochrana spodních partií karoserie, která se táhne od spodní hrany předního nárazníku přes lemy blatníků a prahy až k zádi. Vůz má rovněž pozměněný design nárazníků i kol. V kabině nalezneme kožený volant a hlavici řadicí páky spolu se světlými dekoračními prvky na palubní desce i dveřních výplních.

Díky prodloužení rozvoru náprav o 50 mm a ploché podlaze je Ford Focus nové generace prostornější než předchozí model. Varianta Active tuto přednost zachovává. Cestující na předních sedadlech si užívají šířky v oblasti ramen 1 421 mm. Také užší středová konzola s elektrickým ovládáním parkovací brzdy a otočným voličem převodovky (u vozů se samočinným řazením) ponechává cestujícím vpředu více prostoru než dříve. Vzadu je ve srovnání s předchozím Focusem nejméně o 50 mm více místa před koleny. Šířka v úrovni ramen narostla téměř o 60 milimetrů. Pocit vzdušnosti zvyšují zadní dveře s okny zasahujícími do C-sloupku, která cestujícím na zadních sedadlech umožňují lepší výhled.

Nakládání usnadní bezdotykové ovládání pátých dveří, které umožňuje otevřít zavazadlový prostor pouhým mávnutím nohou pod zadním nárazníkem. Samotný zavazadelník má objem až 1 653 l a je navržený tak, že pojme i velký přepravní box na psy. Vývojáři si poradili i s otázkou, kam umístit krycí roletu zavazadlového prostoru v případě převážení velkých předmětů. Nyní má svoje místo pod flexibilní podlahou. Navíc se díky jednoduchému mechanismu snadno odjišťuje.

Komunikační a zábavní systém Ford SYNC 3 umožňuje ovládat audiosystém, navigaci a připojené chytré telefony jednoduchými hlasovými povely nebo prostřednictvím osmipalcové dotykové obrazovky. Je kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto a lze ho kombinovat s prémiovým audiosystémem B&O. Se zabudovaným modemem FordPass Connect se Focus může proměnit v pojízdný wi-fi hotspot až pro deset zařízení. Podložka pro bezdrátové dobíjení pod palubní deskou umožňuje pohodlné dobíjení chytrých telefonů, které tuto funkci podporují. (tato výbava zatím není pro Českou republiku k dispozici)

Příjemné cestování díky vyspělé technice

Nový Focus Active nabízí stejnou paletu vyspělých jízdních asistentů jako běžné verze nového Focusu. Tyto systémy přispívají k intuitivnímu ovládání, omezují únavu při delších cestách a umocňují zážitek z jízdy. Jedná se mimo jiné o adaptivní tempomat (ACC) rozšířený o funkci Stop & Go, rozpoznávání dopravních značek omezujících rychlost a systém aktivního udržování v jízdním pruhu; adaptivní LED světlomety s funkcí prediktivního svícení do zatáček a osvětlení podle dopravních značek; aktivní parkovací asistent nové generace; průhledový (Head-Up) a asistent vyhýbacího manévru.

Nový Focus Active se vyrábí v německém Saarlouis a první vozy budou k dodání v průběhu prosince.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV