Reklama
Archiv - Zprávy

Evropská premiéra elektrického crossoveru Kia e-Soul

Na mezinárodním ženevském autosalonu 2019 se představí v evropské premiéře nová Kia e-Soul, která je již třetím celosvětově prodávaným elektromobilem této korejské automobilky.

Městský crossover značky Kia, je nyní již ve své třetí generaci. Model e-Soul sice zachovává kultovní design a hravý charakter svých předchůdců, avšak v Evropě jej bude pohánět výhradně elektrická energie s možností výběru ze dvou výkonů pohonu. Stejně jako u všech ostatních vozů Kia se na nový e-Soul v Evropě standardně vztahuje sedmiletá záruka s omezením na 150 tis. km, která pokrývá i elektromotor a bateriový modul vozidla.

Kia e-Soul o délce 4 195 mm přerůstá svého předchůdce o 55 mm; rozvor má hodnotu 2 600 mm (+30 mm) a o 15 mm je delší i přední převis. V interiéru e-Soulu najdeme tvary a textury inspirované světem zvuku, napomáhající oslovit všechny smysly uživatele. Nový e-Soul si zachoval typické vysokotónové reproduktory lemující přístrojovou desku, tedy prvek ze Soulu předchozí generace.

Dlouhý dojezd

Řidiči mohou zvolit hnací ústrojí s prodlouženým nebo standardním dojezdem (kapacita 64 kWh, resp. 39,2 kWh). Bez ohledu na zvolenou variantu čeká majitele výrazně příznivější dojezd, než u končícího modelu Soul EV. Vylepšení doznaly i samotné jízdní vlastnosti, a to díky znatelně výkonnějším elektromotorům s točivým momentem až 395 N.m – o 39 % více než v minulosti.

Nová generace lithium-iont polymerových baterií díky energetické hustotě článků na úrovni 250 Wh/kg, ke které přispělo nové chemické složení, umožňuje v bateriových článcích uložit o 25 % více energie při zachování stejného objemu jako v případě bateriového modulu 200 Wh/kg končícího modelu Soul EV. Kia tak mohla zachovat co nejmenší a nejlehčí bateriový modul a současně výrazně prodloužit dojezdovou vzdálenost.

Bateriový modul v provedení s vyšší kapacitou 64 kWh (prodloužený dojezd) je spojen s elektromotorem 150 kW (204 k), který e-Soulu umožňuje urazit až 452 km na jedno nabití (v kombinovaném cyklu podle WLTP). Spotřeba energie modulu o kapacitě 64 kWh činí 157 Wh/km (v kombinovaném cyklu podle WLTP. Spotřeba energie e-Soulu s prodlouženým dojezdem činí ve městě 109 Wh/km (v městském cyklu podle WLTP). e-Soul v provedení s prodlouženým dojezdem díky bateriím o kapacitě 64 kWh dosahuje nejvyššího točivého momentu 395 N.m již od nulových otáček (o 84 % více než odcházející model) a akceleruje na 100 km/h za 7,6 sekundy.

Standardní bateriový modul o kapacitě 39,2 kWh pohání hospodárný elektromotor o výkonu 100 kW (136 k). Jednotka s maximem točivého momentu 395 N.m a výkonem o 23 % vyšším než u končícího Soulu EV využívá výrazně lepší hospodárnosti baterie, a tak standardní e-Soul může nabídnout dojezd až 277 km na jedno nabití. Jmenovitá energetická účinnost činí 145 Wh/km (v kombinovaném cyklu podle WLTP).

Obě provedení standardně disponují systémem stejnosměrného rychlodobíjení CCS (Combined Charging System), umožňujícím zkrátit zastávky na dobití baterií. Při použití rychlonabíječky o výkonu 100 kW lze oba bateriové moduly dobít z 20 na 80 % za pouhých 42 minut.

e-Soul je vybaven řadou technologií pro rekuperaci energie ve prospěch co nejdelšího dojezdu. Patří sem energeticky hospodárný systém topení a ventilace s tepelným čerpadlem, který získává odpadní teplo z chladicí soustavy vozidla. Rovněž se využívá pokrokový systém individuálního větrání a klimatizace, který již u zdroje uzavírá odvětrávání kabiny pro všechna sedadla s výjimkou řidiče. Vůz je rovněž standardně vybaven pokrokovým systémem rekuperačního brzdění, ovládaným pomocí pádel pod volantem. Tento systém umožňuje řidiči zpomalit vozidlo a rekuperovat kinetickou energii ve prospěch co nejdelšího dojezdu a hospodárnosti. V závislosti na požadované úrovni rekuperace při brzdění může řidič volit z pěti úrovní rekuperačního brzdění (žádné, 1 až 3, nebo režim ‚jediného pedálu‘). Jízdní režim ‚jediného pedálu‘ dovoluje vozidlu získávat při brzdění maximum energie, a dokonce umožňuje jemně zastavit vůz bez nutnosti dotknout se brzdového pedálu. Pokud systém rekuperačního brzdění rozpozná, že vpředu jedoucí vozidlo zpomaluje, dokáže rovněž automaticky přizpůsobovat úroveň brzdění, a tak umožňuje hladší jízdu s postupným zpomalováním – zejména v prudkých klesáních. Zobrazování systému Smart Eco Pedal Guide v přístrojovém štítu také informuje řidiče o využití baterie v reálném čase na základě pokynů od akceleračního pedálu.

Volič jízdních režimů Drive Mode Select v e-Soulu také umožňuje řidiči uzpůsobovat vlastnosti vozu upřednostňovanému stylu jízdy nebo stavu vozovky. Vybírat je možné z režimů Normal, Eco, Eco+ (omezující rychlost na max. 90 km/h) a Sport. Dva režimy Eco jsou odladěny tak, aby maximalizovaly dojezd vozidla pomocí konkrétních opatření na úsporu energie, zatímco režim Sport zvyšuje citlivost řízení a odezvu elektromotoru ve prospěch dynamických jízdních schopností. Režim Normal pečlivě vyvažuje všechny uvedené vlastnosti.

Nový e-Soul je první generací modelu Soul, která používá plně nezávislé zavěšení zadních kol typu multi-link. Toto řešení nahrazuje zadní nápravu s torzní příčkou, používanou u modelů první a druhé generace, a vůz tak dostává atraktivnější jízdní vlastnosti, je agilnější a pohodlnější.

Systém telematiky UVO CONNECT

Sestava vyspělých technologií zvyšuje bezpečnost, znásobuje požitek z jízdy a přispívá ke snadnému ovládání i celkovému pohodlí majitele. Nový model je kromě toho prvním vozidlem Kia v Evropě, které nabízí systém telematiky UVO CONNECT. Ten byl navržen s cílem posunout řízení do digitální epochy, propojit řidiče s okolním světem a nabídnout mu neocenitelné informace – prostřednictvím palubního dotykového displeje i chytrého telefonu.

Součástí technologie UVO je systém Kia Live, zabudovaný do širokoúhlého TFT displeje o úhlopříčce 10,25" uprostřed přístrojové desky e-Soulu. Systém používá svoji vlastní SIM kartu k načítání a aktualizaci dat v reálném čase během jízdy, např. aktuální dopravní informace, předpovědi počasí, body zájmu a možnosti parkování na ulicích i mimo ně – včetně cen, umístění a počtu volných parkovacích míst. Klíčovou vlastností systému UVO je zobrazování polohy dobíjecích stanic, dostupnosti nabíječek a možnostech připojení.

Druhou klíčovou součástí systému UVO je mobilní aplikace UVO pro chytré telefony se systémem Android i telefony firmy Apple. Aplikace dodává uživatelům pocit bezpečí díky nejrůznějším funkcím zprostředkujícím diagnostiku vozidla i jízdní informace. Aplikace dále majitelům umožňuje na dálku aktivovat řadu vlastností a funkcí. V závislosti na konkrétním trhu mohou uživatelé dálkově aktivovat klimatizaci (tj. podle počasí si vyhřát nebo vychladit vozidlo) nebo zaslat do vozidla trasu ještě před odjezdem. Aplikace také uživatelům umožňuje zkontrolovat na dálku stav nabití baterie a jediným klepnutím na displeji ukončit nebo obnovit nabíjení – a tak využít výhodnější noční tarif při nabíjení doma. Prostřednictvím uvedené aplikace si uživatel může zkontrolovat polohu vozidla a sledovat různé informativní zprávy nebo diagnostická hlášení.

Palubní navigace s dotykovým displejem o velikosti 10,25" standardně nabízí multi-připojení Bluetooth (uživatelé si mohou připojit dvě mobilní zařízení současně), stejně tak jako podporu technologií Apple CarPlay a Android Auto. Díky funkci rozdělené obrazovky může uživatel souběžně ovládat nebo sledovat různé vlastnosti vozidla a upravit si zobrazování pomocí řady různých pomůcek. Řidič se tak může rozhodnout pro samostatný displej (např. zobrazování navigace nebo informací o baterii), nebo na displeji kombinovat různé funkce současně. Širokoúhlý displej uprostřed přístrojové desky doplňuje 7,0" sdružený přístroj Supervision typu TFT, zobrazující řidiči veškeré nezbytné jízdní informace. Samozřejmostí je komunikace v českém jazyce.

Ucelená nabídka bezpečnostních systémů

Díky řadě systémů pasivní i aktivní bezpečnosti se posádka může spolehnout na maximální ochranu na každé cestě. Systém na podporu řízení (ADAS) pomáhá omezit řadu všudypřítomných rizik a zároveň snižuje únavu při řízení. Z dostupných technologií jmenujme asistent pro zamezení čelním kolizím (FCA), systém pro sledování slepých úhlů (BCW) a systém sledování slepého úhlu s asistentem pro zamezení zadním kolizím (BCA-R), inteligentní tempomat (SCC) s funkcí Stop & Go, systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu (LKA), rozpoznávání únavy řidiče (DAW) a asistent dálkových světel (HBA). Asistent pro sledování vozidla v jízdním pruhu (LFA), představující ‚autonomní řízení 2. úrovně‘, reguluje zrychlování, brzdění a řízení podle vozidel jedoucích vpředu. LFA při rychlostech od 0 do 130 km/h pomocí kamery a radarových senzorů udržuje bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozidla a současně monitoruje vodorovné dopravní značení, aby se e-Soul držel uprostřed daného pruhu. Model je dále vybaven systémem zobrazování situace za vozidlem (RVM), parkovacím asistentem s podporou navádění a systémem pro monitorování provozu za vozidlem s asistentem pro zamezení kolizím vozidel přijíždějících z boku (RCCA).

Z prvků pasivní bezpečnosti e-Soulu jmenujme až sedm airbagů (čelní airbagy s dvoustupňovým plněním, boční airbagy s dvoustupňovým plněním zabudované do předních sedadel, boční hlavové airbagy se senzory převrácení vozidla a kolenní airbag pro řidiče), stejně tak jako sadu elektronických bezpečnostních systémů vozidla. Jedná se např. o standardně dodávaný stabilizační systém (VSM) Kia, jehož součástí je řízení trakce a elektronické řízení stability vozu.

Karoserie je vyrobena z oceli a hliníku v zájmu co největší torzní tuhosti při zachování nízké hmotnosti. Tužší karoserie disponuje vyšším zastoupením komponentů z vysokopevnostní oceli AHSS a oceli tvářené za tepla, stejně tak jako novými hliníkovými výztuhami prahů karoserie, což se odrazilo v potlačení vibrací od vozovky a vyšší bezpečnosti cestujících v případě nehody.

Nový e-Soul se vyrábí v korejském závodu Gwangju automobilky Kia. Vůz se na vybraných evropských trzích začne prodávat koncem 1. čtvrtletí 2019.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV