Reklama
Archiv - Zprávy

Elektromobily potřebují specifické pneumatiky

Zkoušky společnosti Goodyear odhalily, že tradiční pneumatiky se na elektromobilech opotřebovávají až o 30 procent rychleji, a to jak vinou silného okamžitého točivého momentu elektromotorů, tak také kvůli vyšší hmotnosti vozidel se soustavou těžkých baterií.
Zdroj: GoodYear

Proto také Goodyear pracuje na prototypu pneumatik EfficientGrip Performance s technologií Electric Drive. Prototyp by měl být rostoucímu trhu elektrovozidel na evropských silnicích k dispozici do roku 2019. Vedle požadavků na vyšší životnost výrobci automobilů volají u pneumatik pro elektrická vozidla také po úpravě valivého odporu. Prodloužit dojezd elektromobilů totiž považují jejich uživatelé kvůli nedostatečné infastruktuře dobíjecích stanic ve většině zemí za prvořadý úkol. Mezi další zadání pro výrobce pneumatik patří tichý provoz a pohodlná jízda, protože elektrická vozidla mají oproti tradičním vozům jen zhruba poloviční hlučnost.

Technologie Electric Drive se snaží řešit základní požadavky. Delší kilometrový proběh je dosažen díky inovativnímu dezénu běhounu. Užší příčné drážky (malé kanálky) dovolují styk pryže s vozovkou na větší ploše než tradiční radiální dezénové drážky. Díky rozsáhlejší kontaktní ploše pryže s vozovkou pneumatika lépe zvládá vysoké hodnoty točivého momentu, přitom si však současně udržuje vysokou výkonnost i za mokra. Navržený dezén běhounu dále zabraňuje, aby se zvukové vlny šířily do dezénových drážek, a snižuje tak vnitřní i vnější hluk vozidla. Vnitřní tvar pneumatiky byl zdokonalen tak, aby poskytl dostatečnou nosnost pro vyšší hmotnost vozidla danou bateriemi, ale současně také udržel optimální stopu běhounu, která je předpokladem pro vysokou výkonnost pneumatik. Materiálové vlastnosti běhounové směsi byly vyladěny pro dosažení velmi nízkého valivého odporu s cílem zvýšit dojezd vozidla při zvládání vysokých hodnot točivého momentu. Bočnice pneumatik byly navíc zkonstruovány tak, aby se snížil aerodynamický odpor a zmenšil objem rotující hmoty, což zase přispívá k nižší spotřebě energie.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV