Reklama
Archiv - Zprávy

Elektrické dodávky jako řešení pro městský provoz

Vývoj elektrických pohonných jednotek pro dodávková vozidla směřuje k levnějším a efektivnějším řešením.
Zdroj: Bosch

Objednání pouhými dvěma kliknutími a pohodlné doručení až ke dveřím v ten samý den. Boom v on-line nakupování zatěžuje dopravu ve velkých městech až na samou hranici. Dodávky a těžká nákladní vozidla si razí cestu městskými centry, kde častý nedostatek vykládacích zón vede ke dvojímu parkování. Výsledkem jsou zablokované silnice, hluk a emise. Ve městech po celém světě tak často dochází k zácpám a vedou se diskuse o zákazech vjezdu nejrůznějších typů vozidel. A netýká se to jen doručovacích služeb, ale také obchodníků a dalších malých firem, které ve svých dodávkách jezdí za svými zákazníky. Proto také dochází k přehodnocení pojetí dopravy zásilek. Například společnost Bosch z tohoto důvodu vyvinula novou pohonnou jednotku pro lehká užitková vozidla. První vozidla, která budou mít tento pohon pod kapotou, budou uvedena v roce 2019.

Tiché dodávky

Například Deutsche Post už se pustila do změny v oblasti městských dodávek se svým elektromobilem StreetScooter, který využívá již zmíněný pohonný systém Bosch. Nejnovější vývoj elektrického pohonu směřuje k tomu, že bude vhodný pro převážnou většinu dodávkových vozidel. Cílem jsou elektrická dodávková vozidla, která zvládnou poslední krok v procesu dodávky zboží, a to přepravu z distribučních center až k příjemcům. Způsob dopravy stop-and-go je jednou ze silných stránek elektrických vozidel, protože díky rekuperaci při brzdění obnovují svou energii, což zvyšuje jejich dojezd. Většina dodávkových tras je v délce do 80 kilometrů denně – tedy vzdálenost, kterou je možné jednoduše pokrýt na jedno nabití baterie. Vozové parky jsou pak nabíjeny přes noc v depu. Elektrické vozové parky nemusí čelit žádným zákazům, protože jejich pohonné jednotky neuvolňují do ovzduší žádné místní emise. A nejsou to jen města, kde by byly vítány zásilkové a kurýrní služby, které šetří zdroje. Další výhodou je, že elektrická vozidla produkují méně hluku, což by také mělo zvýšit ochotu lidí převzít si dodávku v pozdějších večerních hodinách. To by mohlo snížit provoz během dopravních špiček a umožnit větší flexibilitu dodacích časů. Například podle výzkumu PwC až pro 61 procent zákazníků v Německu je důležité, jestli prodejce umožňuje dodávku elektrickým vozidlem.

V současné době Bosch připravil dvě verze pohonné jednotky eCityTruck. Jedna s převodovkou a druhá bez převodovky. Cílem je vytvořit řešení, která se rychle integrují a přizpůsobují různým požadavkům výrobců automobilů. Tato řešení v oblasti pohonných jednotek je možné přizpůsobit pro lehká užitková vozidla o hmotnosti 2 až 7,5 tun, díky čemuž jsou vhodná pro velkou část trhu s užitkovými vozidly. Malé dodávky tvoří v Německu přibližně tři čtvrtiny všech registrovaných užitkových vozidel a tento počet neustále stoupá. A nejinak tomu bude i v případě dalších evropských zemí. Elektrická pohonná jednotka Bosch pro užitková vozidla tak má potenciál změnit tvář městské dopravy. Nová koncepce pohonné jednotky eCityTruck spojuje několik komponent, jako jsou například elektrický motor a výkonná elektronika, do jedné jednotky. Tím došlo k úsporám součástí a výsledkem je nejen mnohem efektivnější, ale i cenově dostupnější pohonná jednotka.

Bosch již nabízí řešení typu all-in-one pro osobní automobily – elektrickou nápravu e-axle – která výrazně zkracuje dobu vývoje vozidla. Rozšíření portfolia výrobků o lehká užitková vozidla představuje pro Bosch další zásadní krok v podpoře výrobců automobilů při jejich strategiích v oblasti elektrifikace. Plány na elektrifikaci užitkových vozidel ale u dodávek nekončí. Společně s americkou start-upovou firmou Nikola Motor Company vyvíjí Bosch nový pohonný systém, který zvedá laťku dojezdu elektrických vozidel.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV