Reklama
Archiv - Zprávy

DALLARA STRADALE - Na silnici po 45 letech

Giampaolo Dallara oslavil osmdesáté narozeniny uvedením lehkého supersportovního vozu Dallara Stradale, prvního silničního automobilu od největšího výrobce závodních vozů...
Zdroj: Dallara Automobili

Dallara – formule na silnici

Po pětačtyřiceti letech výroby závodních vozů, především jednomístných formulí, vstoupil Dallara do světa silničních automobilů, jak ostatně vyjadřuje jméno novinky Stradale! Ve Varano Mellegari nedaleko italské Parmy se koncem minulého roku rozběhla sériová výroba. S prvním vozem vyjel ze své továrny Giampaolo Dallara osobně, aby zahájil sérii náročných testů, na nichž se podíleli především zkušební jezdci Marco Apicella a Loris Birocchi. Přesně o rok později, tedy 16. listopadu 2017, byl první sériový automobil předán klientovi.

Giampaolo Dallara říká, že vždy obdivoval Colina Chapmana a jeho lehké konstrukce Lotus. Vsadil tedy na stejnou filozofii. Nemusíte mít obrovský výkon motoru, když máte lehké auto. Takže Dallara Stradale vystačí se čtyřválcem 2,3 litru Turbo (upravený Ford EcoBoost) o výkonu 400 koní (295 kW), když má vlastní hmotnost pouhých 855 kilogramů!

Dallara – tři karosářské varianty

Samozřejmě, motor je uložen uprostřed před poháněnou zadní nápravou, ale vůz je buď otevřená barchetta bez dveří, která se po nasazení modulu T se střešními panely změní na kupé targa, anebo s plnou střechou na kupé gullwing, tedy se vzhůru otevíranými křídlovými dveřmi. Verze pro jízdy na okruhu Track Days má na zádi ještě větší přítlačné křídlo. Výkony jsou obdivuhodné. Při největší rychlosti 280 km/h je aerodynamický přítlak 80,5 kN (tedy 820 kg), takže příčné zrychlení v zatáčkách se blíží dvěma géčkům! A to už je slušná rychlost průjezdů! Stroj zrychluje na stovku za 3,25 sekundy, ze stovky za sucha zabrzdí na dráze 31 metrů. Je vyroben z uhlíkových kompozitů a není pro každého. Produkce letošního roku je dávno vyprodána, celá série je omezena na 600 vozů. A cena? 171 tisíc eur bez daně v provedení s čelním sklem pro silniční provoz. Za targu se připlácí 7,7 tisíce a za kupé s křídlovými dveřmi 7,3 tisíce eur.

Autor textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV