Reklama
Archiv - Zprávy

Čtyři kruhy vyrážejí na trh elektromobilů. Audi e-tron se oficiálně představilo veřejnosti.

Audi e-tron je prvním sériově vyráběným modelem značky se čtyřmi kruhy s čistě elektrickým pohonem. Společnost Audi v San Francisku poprvé představila světové veřejnosti SUV vyšší třídy, které je elektrifikované a svou praktičností připravené na každodenní provoz.
Zdroj: Audi

Pro prezentaci nového modelu poháněného elektřinou si automobilka Audi vybrala Spojené státy a možná tím trochu chtěla naznačit, že se bude snažit hodně ubrat místa na slunci konkurenční Tesle. Audi e-tron je elektricky poháněné SUV pro sport, rodinu a volný čas. Má vnější délku 4 901 milimetrů, vnější šířku 1 935 milimetrů a vnější výšku 1 616 milimetrů. Díky rozvoru 2 928 milimetrů nabízí e-tron dostatečný prostor pěti osobám včetně jejich zavazadel. Celkový objem zavazadlového prostoru činí 660 litrů.

Audi e-tron - pohon a jízdní dynamika

Dva elektromotory s nejvyšším celkovým výkonem 300 kW a točivým momentem 664 N.m pohánějí elektrické SUV mimořádně dynamicky. Během zlomku sekundy poskytují maximální hnací sílu. Audi e-tron zrychlí z 0 na 100 km/h za 5,7 sekundy a dosahuje elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 200 km/h. Vynikající trakci a dynamiku na každém povrchu a za všech povětrnostních podmínek zajišťuje nová generace pohonu quattro. Vyspělý systém elektrického pohonu všech kol nepřetržitě a zcela variabilně optimalizuje rozdělování hnací síly mezi obě nápravy, a to během zlomku sekundy. Pro dosažení nejvyšší hospodárnosti používá elektrické SUV ve většině případů především zadní elektromotor. Vyžaduje-li řidič vyšší výkon, než může poskytnout zadní elektromotor, zapojí systém elektrického pohonu všech kol do přenosu hnací síly také přední nápravu. K tomu dochází rovněž předvídavě, tedy dřív, než nastane prokluz kol na kluzkém povrchu nebo v rychle projížděné zatáčce, případně před nástupem přetáčivého či nedotáčivého chování vozidla. Přednosti modelu Audi e-tron v oblasti jízdní dynamiky se v mimořádné míře uplatní zejména na povrchu s nízkou adhezí, například na sněhu. Klíčovým faktorem pro sportovní charakter a vynikající příčnou dynamiku je nízké uložení komponentů pohonu co nejblíže středu vozidla. Akumulátorový systém je optimálně přizpůsoben rozměrům modelu Audi e-tron a v podobě nízkých, širokých modulů je umístěn mezi nápravami pod podlahou prostoru pro cestující. Díky tomu je těžiště modelu Audi e-tron v podobné výšce jako u sedanu. Rozložení hmotnosti mezi nápravy je s poměrem téměř 50:50 % dokonale vyvážené.

Prostřednictvím systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select může řidič měnit charakteristiku modelu Audi e-tron v závislosti na jízdní situaci, stavu vozovky nebo vlastních požadavcích výběrem jednoho ze sedmi režimů. Systém ovlivňuje také činnost sériově dodávaného vzduchového odpružení s adaptivními tlumiči, které nabízí velký rozsah nastavení mezi vynikajícím komfortem odpružení a sportovní ovladatelností s mimořádnou stabilitou. V závislosti na rychlosti jízdy a způsobu řízení se vzduchové odpružení individuálně přizpůsobuje nerovnostem vozovky a mění světlou výšku karoserie až o 76 milimetrů. Především při cestování na dlouhé vzdálenosti vylepšuje snížení karoserie aerodynamiku, což prodlužuje dojezd.

Rekuperace, aerodynamika a elektronicky řízená chladicí soustava

Na jedno nabití akumulátorů ujede Audi e-tron ve zkušebním cyklu WLTP více než 400 kilometrů. Za hospodárností stojí především inovativní systém rekuperace, který prodlužuje dojezd až o 30 procent. Elektricky poháněné SUV dokáže získávat energii zpět dvěma způsoby: při uvolnění pedálu plynu, nebo při sešlápnutí brzdového pedálu. V obou případech pracují elektromotory jako generátory a přeměňují kinetickou energii vozidla na elektrickou energii. Zpomalení až 0,3 g, k němuž dochází ve více než 90 procentech všech brzdných manévrů, zajišťují v elektrickém SUV výhradně elektromotory. Je-li hodnota zpomalení, vyžadovaná sešlápnutím brzdového pedálu, vyšší než 0,3 g, vstupují do hry kotoučové brzdy. Díky nově koncipovanému elektrohydraulickému ovládání, které Audi používá v sériově vyráběném elektromobilu jako první výrobce na světě, jsou jejich reakce mimořádně pohotové. Například při brzdění z rychlosti 100 km/h probíhá v modelu Audi e-tron rekuperace s maximálním elektrickým výkonem 220 kW, resp. brzdným momentem 300 N.m. To je více než 70 procent nejvyššího výkonu pro pohon. Systém elektrohydraulického ovládání brzdové soustavy rozhoduje na základě jízdní situace, zda bude SUV získávat zpět kinetickou energii prostřednictvím elektromotorů, kotoučových brzd nebo kombinace obou systémů, a to individuálně na každé nápravě. Přechod mezi brzděním elektromotory a hydraulickou brzdovou soustavou je plynulý a homogenní a pro řidiče nepostřehnutelný.

Rozhodující pro hospodárnost modelu Audi e-tron je také aerodynamika. Výjimečným prvkem aerodynamického konceptu jsou virtuální vnější zpětná zrcátka, dodávaná na přání, která představují světovou inovaci v sériové výrobě osobních automobilů. Do jejich nosných ramen jsou integrovány malé kamery, jejichž záběry zobrazují v interiéru displeje OLED s vysokým kontrastem. Ostatní aerodynamická řešení plní svůj účel ve skrytu. Jedná se například o kompletní zakrytí spodní části vozu hliníkovými panely, které chrání vysokonapěťové akumulátory a vzduchové odpružení. Aerodynamický odpor vzduchu snižuje rovněž systém variabilního přívodu chladicího vzduchu, jehož součástí jsou vzduchové kanály pro chlazení předních brzd. Funkce chlazení je podřízena komplexnímu systému elektronického řízení provozních teplot jednotlivých komponentů, jehož součástí je i sériově dodávané tepelné čerpadlo. Díky tomu jsou zaručeny trvale vysoké provozní výkony i při vysokém zatížení, dlouhá životnost akumulátorů a možnost rychlého nabíjení stejnosměrným proudem. Díky virtuálním vnějším zpětným zrcátkům dosahuje Audi e-tron s cx = 0,27 vrcholné hodnoty součinitele aerodynamického odporu vzduchu v segmentu SUV. V porovnání se srovnatelným, konvenčně poháněným vozidlem prodlužuje tato hodnota dojezd na jedno nabití akumulátorů za typických provozních podmínek o 40 kilometrů.

Inteligentní koncepty pro domácí nabíjení i pro doplňování energie na cestách

Jako první sériově vyráběný automobil může být Audi e-tron nabíjen výkonem až 150 kW na rychlonabíjecích stanicích se stejnosměrným proudem (DC). Za půl hodiny tak může být vůz připraven na další etapu dálkové cesty. Alternativně lze elektrické SUV nabíjet střídavým proudem (AC) s výkonem až 11 kW, resp. na přání až 22 kW. Služba Audi pro nabíjení přitom poskytne majitelům vozů e-tron snadný přístup k cca 80 procentům všech veřejných nabíjecích stanic v západní Evropě (Česká republika bude začleněna následně) Pro nabíjení střídavým či stejnosměrným proudem, s výkonem 11 nebo 150 kW, postačí ke spuštění procesu pouhá jedna karta. S funkcí Plug & Charge, která bude následovat v roce 2019, bude postup ještě komfortnější, protože autorizace automobilu u nabíjecího stojanu a spuštění nabíjení proběhne automaticky.

Audi nabízí různá řešení pro nabíjení ve vlastní garáži. Sériově dodávaný přenosný nabíjecí systém lze připojit jak k domácí elektrické síti s napětím 230 V, tak i k elektrické síti s třífázovým proudem a napětím 400 V. Na přání dodávaný systém connect zdvojnásobí nabíjecí výkon až na 22 kW. V kombinaci s kompatibilním systémem řízení spotřeby energie v domácnosti nabízí inteligentní funkce, jako je nabíjení v době s levnějším elektrickým proudem nebo nabíjení elektrickým proudem z vlastní sluneční elektrárny, pokud je dům vybaven fotovoltaickým zařízením. Prostřednictvím aplikace myAudi App mohou zákazníci Audi na svém chytrém telefonu ovládat všechny nabíjecí procesy a klimatizaci interiéru před zahájením jízdy.

Reklama

Exteriér a interiér

Audi e-tron má pro SUV s logem čtyř kruhů typickou masku chladiče Singleframe v osmiúhelníkovém designu s vertikálními příčkami. Těleso masky chladiče ve světle šedém odstínu platiny je téměř kompletně uzavřené. Na základě toho je Audi e-tron rozpoznatelné jako elektromobil. Čtyři horizontální žebra na spodním okraji světlometů Matrix LED vytvářejí pro e-tron specifický tvar světlometů pro denní svícení, které jsou poprvé integrovány přímo do světlometů. Expresivně tvarovaná oblast bočních prahů s černými ochrannými lištami na dveřích vizualizuje umístění akumulátorů, plnících roli energetického centra modelu Audi e-tron. Na zádi upozorňují lamely v širokém difuzoru na nepřítomnost koncovek výfukové soustavy. Nápis e-tron na víku zavazadlového prostoru a na přání i brzdové třmeny září oranžovou barvou, která signalizuje vysoké napětí.

Přístrojovou desku obklopuje velký oblouk zasahující až do výrazně prostorově tvarovaných výplní dveří. Oblouk harmonickým způsobem propojuje displeje virtuálních vnějších zpětných zrcátek, dodávaných na přání. Digitalizace v automobilu tím dosahuje nové úrovně. Tunel středové konzoly spočívá na otevřených bočních stěnách. Nad ní se zdánlivě vznáší opěrka ruky s integrovaným voličem provozních režimů pohonu, který řidič ovládá dotykem palce a ukazováčku. Celá přístrojová deska je výrazně zaměřena na řidiče a směrem k němu jsou natočeny také oba displeje MMI touch response, které nahrazují téměř všechny konvenční ovládací prvky. Alternativně lze velký počet funkcí aktivovat hlasovým ovládáním s rozpoznáváním hovorové řeči. Díky sériově dodávanému panelu přístrojů Audi virtual cockpit dostává řidič veškeré informace v přehledně uspořádaném a ostrém grafickém zpracování s vysokým rozlišením, přičemž má na výběr dva režimy zobrazování. Na přání dodávaný panel přístrojů Audi virtual cockpit plus nabízí třetí režim zobrazování, v němž je hlavní pozornost zaměřena na elektrický pohon

Informační, zábavní a asistenční systémy

Model Audi e-tron je sériově vybaven highendovou multimediální centrálou MMI Navigation plus včetně rychlého připojení k internetu LTE Advanced a hotspotu WLAN. Navigační systém předkládá inteligentní návrhy cílů na základě dříve projížděných tras. Ideálně jej doplňuje plánovač trasy e-tron, který ukazuje vhodné trasy s potřebnými nabíjecími stanicemi. Navigační systém přitom zohledňuje kromě stavu nabití akumulátorů také dopravní situaci a vypočte čas příjezdu včetně doby nezbytné pro nabíjení.

Řízení zpříjemňují a usnadňují četné asistenční systémy, například sériově dodávaný asistent pro hospodárnou jízdu, který podporuje řidiče v jeho snaze o hospodárnou jízdu předvídavými pokyny na panelu přístrojů Audi virtual cockpit a automatickou rekuperací. Systém rozpoznává dopravní situaci a průběh trasy pomocí radarových senzorů, obrazů z kamer, navigačních dat a informací z komunikace „car-to-x“. Ve spojení s asistentem pro hospodárnou jízdu dokáže Audi e-tron navíc předvídavě zpomalovat a zrychlovat. Za asistenčními systémy stojí centrální řídicí jednotka asistenčních systémů, která nepřetržitě vypočítává přesný obraz okolí. V závislosti na výbavě používá k tomuto účelu data z až pěti radarových senzorů, šesti kamer, dvanácti ultrazvukových senzorů a laserového skeneru.

Jako první model značky umožní Audi e-tron svým zákazníkům od druhé poloviny roku 2019 objednávat po internetu další nové funkce. Například světlomety LED bude možné aktualizovat na verzi Matrix LED s inteligentně řízenou funkcí dálkových světel, výbavu mohou rozšířit nové asistenční systémy či dodatečné funkce informačního a zábavního systému, například přijímač digitálního rozhlasového vysílání DAB+ nebo Audi smartphone interface.

Audi e-tron sjíždí z montážní linky bruselského závodu, který se může pochlubit neutrální bilancí emisí CO2. První vozy dorazí do České republiky na přelomu roku 2018 / 2019. Přesná cen ještě nebyla stanovena, ale očekává se přibližně 2 000 000 korun.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV