Reklama
Archiv - Zprávy

Citroën na Rétromobile 2018 slaví 70 let vozu 2CV a 50 let vozu Méhari

Citroën na letošní výstavě Rétromobile vzdává hold dvěma legendárním modelům. Vozu 2CV, který byl představen v roce 1948 a slaví tedy 70. výročí, a vozu Méhari, uvedenému na trh před 50 lety, v roce 1968.
Zdroj: Citroën

Citroën výjimečně využívá této příležitosti k vystavení předchůdce 2CV: prototypu z projektu „TPV“ (Toute Petite Voiture = Velmi malé auto)" z roku 1939. Na tato dvě výročí upozorňují také originální díla: dvě velké plastiky složené z dílů vozů uspořádaných ve tvaru licích rámečků známých z modelářství, podobných, jaká bývají v krabicích s maketami aut pro děti. Jen rozdíl: v měřítku 1:1, protože jde o skutečné díly vozů 2CV a Méhari!

Citroën oslavuje 70 let vozu 2CV

Pařížský autosalon 1948. Citroën 2CV je představen prezidentu Vincentu Auriolovi a zcela ohromí přítomný dav. Někteří diváci se sice posmívají jeho zvláštnímu tvaru, ale ostatní v něm vidí vlastnosti, které ještě řadě vozů té doby chybí: jednoduchost, lehkost, mrštnost, komfort, univerzálnost. Od prvních dnů dává příval objednávek výrobci i jeho vizionářským designérům za pravdu. Konstruktér Citroënu André Lefebvre vybavil vůz 2CV celou řadou technologií, které byly na svou dobu velmi důmyslné: přední pohon, dlouhozdvihové pružné pérování, dvouválcový vzduchem chlazený motor apod.

Zdroj: Citroën

Lidový vůz Citroën 2CV se stal skutečným společenským fenoménem. Byl autem farmářů i farářů, otců od rodin i studentů. Čekala ho závratná kariéra trvající 42 let, do roku 1990 se ho vyrobilo více než 5,1 milionů kusů (včetně dodávek). I dnes je „kachna“ ikonou automobilové historie a po celém světě sdružuje velké množství sběratelů.

TPV, předchůdce vozu 2CV (1939)
Vůz 2CV ohlašoval projekt TPV (Toute Petite Voiture = Velmi malé auto), který se zrodil v roce 1936. Cílem bylo udělat z auta běžný výrobek, užitečný k práci v zemědělství a přístupný lidovým vrstvám, a to v době, kdy byl automobil považován za luxus. Jednoduchost, skromnost a důmyslnost se měly spojit za jediným cílem: „přepravit čtyři osoby a padesát kilo brambor nebo soudek rychlostí až 60 km/h.“ Výsledkem bylo auto, které nezatížené mělo hmotnost 370 kg, a jeho cena byla třetinová oproti modelu 11 CV. Mělo jen jediný světlomet, protože tehdejší legislativa dvě světla nevyžadovala.

Reklama
Zdroj: Driven To Write

V roce 1939 bylo pro pařížský autosalon připraveno přibližně 250 předsériových kusů. Autosalon byl však kvůli vyhlášení války zrušen, vozy byly úmyslně zničeny nebo uschovány. Jen čtyři z nich přežily do dnešních dnů, z nichž jeden restaurovaný se představuje na výstavě Rétromobile. Tři ostatní byly nalezeny v roce 1994 v nepřístupné sýpce statku v testovacím centru společnosti Citroën ve Ferté-Vidame.

Nekomformní Méhari

Květen 1968. V době, kdy celá generace demonstruje v ulicích za větší svobody, odhaluje Citroën model určený pro volný čas - Méhari. Tento atypický kabriolet postavený na platformě vozu Dyane 6 působil na silnicích té doby téměř jako UFO. Důvodem byl jeho vzhled – svěží, uvolněný a bez předsudků – který převrátil principy tradičních kabrioletů.

Zdroj: Citroën
Reklama

Multifunkční, praktický a úsporný Citroën Méhari byl ideálním společníkem pro výlety na pláž. Přispívá k tomu zejména důvtipná karoserie z plastu ABS, díky níž byl velmi lehký (525 kg), odolný vůči korozi a bylo možné ho celý umýt hadicí. Tento malý Citroën byl nezvyklý, současně díky své velké prostornosti a svěžím barvám uživatelsky přívětivý a optimistický a okamžitě se setkal s velkým úspěchem.  Méhari se jako symbol svobody a jednoduchého a bezstarostného života stal rychle společenským fenoménem. Prosadil se i ve filmu (zejména ve velmi oblíbené „četnické“ sérii s Louisem de Funès) a v závodech rallye (Liège-Dakar-Liège v roce 1969, Paříž-Kábul-Paříž v roce 1970 atd.). Jeho výroba trvala téměř 20 let až do roku 1987, bylo vyrobeno 145 000 kusů.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV