Reklama
Archiv - Zprávy

Budou klíče od auta minulostí?

Klíč budoucnosti je digitální a nabízí více funkcí než jeho analogoví předchůdci. Není možné ho ztratit nebo ukrást a už nikdy nebude potřeba ho hledat. Důvodem je jeho bezpečné a pro každého uživatele jedinečné uložení v aplikaci chytrého telefonu.
Zdroj: Bosch

„Díky naší aplikaci Perfectly Keyless jsou klasické klíče od vozidel minulostí. Bosch přenáší klíče od vozidla do digitální sféry a zpřístupňuje je kdekoli a kdykoli,“ říká Harald Kröger, prezident divize Automotive Electronics společnosti Bosch. Funkce Perfectly Keyless nahrazuje analogový klíč od vozidla v chytrém telefonu. Tento koncept může nabídnout vlastníkům soukromých vozidel větší pohodlí, ale své uplatnění najde především pro vozové parky s více řidiči. Už žádné předávání klíčů: správci vozových parků a poskytovatelé logistiky jednoduše použijí pro přístup řidičů k vozidlům aplikaci. Bosch se domnívá, že toto řešení představuje obrovský tržní potenciál. Jen v samotném Německu se mezi potenciální zákazníky řadí přibližně 15 000 poskytovatelů z oblasti logistiky.

Cesta bez klíče

Řady a řady stovek klíčů visících na obrovských deskách – poskytovatelé logistických služeb stále ještě často využívají tento způsob organizace klíčů k vozidlům jejich vozového parku. Chybějící klíč vyvolá zmatek a nekonečné hledání. Jenže každá minuta je cenná, což platí zejména u komerčních vozidel. Koneckonců, když náklaďák nejede, nevydělává peníze. Jádro nového systému tvoří aplikace, kterou mají na svých telefonech jak dispečeři, tak řidiči nákladních vozidel. Tím je umožněn přístup k vozidlu pouhými několika kliknutími. V budoucnu bude navíc toto řešení umožňovat poskytovatelům logistických služeb také plnou integraci správy digitálních klíčů do jejich odbavovacích a plánovacích systémů. Jakmile je řidičům přiřazena zásilka a trasa nákladního vozidla, systém automaticky vygeneruje digitální klíče a odešle je do jejich chytrých telefonů. Pokud dojde ke změně trasy, software odpovídajícím způsobem klíče upraví.

Zabezpečená správa klíčů pomocí aplikace a cloudu

Tato správa digitálních klíčů propojuje kamiony s aplikací pro chytré telefony prostřednictvím cloudu. Dispečeři nebo správci vozového parku použijí aplikaci k přiřazení kamionu k řidiči pro konkrétní trasu. Perfectly Keyless vygeneruje osobní, zabezpečený digitální klíč a odešle jej přes cloud do kamionu a chytrého telefonu řidiče. Jakmile řidič přijde k přiřazenému kamionu, detekují senzory nainstalované ve vozidle přes bezdrátové připojení chytrý telefon. Dveře vozidla se otevřou pouze v případě, že klíč v telefonu „zapadne“ do digitálního zámku ve vozidle. Tyto senzory umí také oznámit, že řidič sedí na sedadle a motor se spustí po stisknutí tlačítka start-stop. Jakmile řidič na konci cesty vystoupí z vozidla, systém to detekuje a automaticky zamkne dveře.

Zdroj: Bosch

Vybitá baterie není problém

Co se ale stane, když se vybije baterie chytrého telefonu nebo telefon není k dispozici? V budoucnu bude klíč v chytrém telefonu fungovat i v případě, že je baterie telefonu vybitá. V takovém případě budou telefon a vozidlo komunikovat pomocí Near Field Communication (NFC), bezdrátového protokolu pro sdílení dat na krátké vzdálenosti. Bosch má v plánu vytvořit pro své řešení „dvojité zabezpečení“. Pokud dojde ke ztrátě nebo zcizení chytrého telefonu a tím i aplikace, je možné jednoduše digitální klíč deaktivovat online, čímž se zablokuje přístup k vozidlu. To pak nebude možné otevřít a nastartovat, dokud správce vozového parku nepoužije aplikaci k zajištění dalšího řidiče nebo nového telefonu s přístupem k vozidlu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV