Reklama
Archiv - Zprávy

Bude budoucnost automobilů elektrická?

O tom, že automobily budou jezdit jen na elektřinu, se dozvídáme prakticky denně. Většinu řidičů proto zajímá, jak moc se promění jejich každodenní cestování a život s automobilem.
Zdroj: Škoda Auto

Na elektromobilitu se připravuje i automobilka Škoda, a tak se její odborníci pokusili na některé otázky odpovědět.

V čem se liší elektromobil a plug-in hybrid?

Oba typy automobilů jsou vybaveny zásuvkou na dobíjení z elektrické sítě, rozdíl je však zásadní. Plug-in hybrid, někdy označován také jako PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle), kombinuje klasický spalovací motor s elektromotorem, jehož baterie lze kromě rekuperace během jízdy dobíjet také z elektrické zásuvky. I takový vůz se může pohybovat v čistě elektrickém režimu, dojezd však bývá omezen na 30 až 50 kilometrů. Nejmodernější plug-in hybridy dnes ovšem s energií hospodaří tak efektivně, že podle topografie trasy v navigaci zvolí optimální úseky pro jízdu na spalovací motor, v elektrickém režimu a kombinaci obojího. Výsledkem je nízká spotřeba a tichá elektrická jízda zejména po městě. K pohonu elektromobilů proti tomu slouží výhradně elektromotor a baterie mají mnohem vyšší kapacitu, ze které pramení aždesetinásobný dojezd na elektřinu proti PHEV.

Odkud a jak dlouho se baterie nabíjí?

Přestože se říká, že elektromobil prostě „strčíte do zásuvky“, způsobů dobíjení je velké množství. Různé elektromobily v sobě mají různé palubní nabíječky a ne všechny mohou naplno využít každý dostupný konektor či stanici. Elektromobily samozřejmě lze dobíjet i z úplně obyčejné domácí zásuvky, jen to nějaký čas potrvá – získáte asi 10 až 15 km za hodinu. Malé vozy s dojezdem kolem 100 až 200 kilometrů tak za noc i plně dobijete, ty větší už však nikoliv. Naštěstí i pětikolíkovou zásuvku 16 A (bývá typicky červená) najdete téměř u každého rodinného domu či v garážích a za hodinu umí poskytnout i přes 50 km dojezdu. Silnější a o trochu větší verze 32 A (hledejte u hotelů či dobíjecích stanic) pak zvládne dvojnásobek. Nejvýkonnější rychlodobíjecí stanice o výkonech od 40 do 135 kW však zvládají zvýšit dojezd i o stovky kilometrů za hodinu.

Můžu elektromobil nabíjet v dešti?

Ano, elektromobil je možné bez obav nabíjet i v dešti. Nehrozí ani zásah elektrickým proudem, ani poškození vozu. Jak vůz, tak samotná nabíječka mají pro tyto případy hned několik úrovní ochrany. Kabelem například proud neprochází až do chvíle, dokud není bezpečně zasunutý v zásuvce a vůz i nabíječka se nepřesvědčí, žeje vše v pořádku. A naopak, při vytahování kabelu přestává elektřina proudit ještě před tím, než je odhalena zásuvka. Stejně tak je zcela bezpečné navštěvovat s elektromobilem všechny druhy myček. A pokud jde o další otázku – když spadne elektromobildo rybníku nebo bazénu, lidem ani rybám v něm se také nic nestane.

Jak daleko dojedu v zimě?

S každou generací elektromobilů je dojezd na jedno nabití lepší. Například studie Škoda VISION E počítá s dojezdem až 500 kilometrů, což stačí k plnohodnotnému cestování bez omezení. Stejně jako u aut se spalovacím motorem, jejichž spotřeba v zimě roste, také elektromobily musí v chladném počasí vynakládat více energie. Jsou navíc natolik efektivní, že motor prakticky nevytváří zbytkové teplo, takže vytápění kabiny je plně elektrické. A k tomu se ještě obvykle ohřívají i baterie, aby si při jízdě udržely své vlastnosti. To vše ale elektromobily umí kompenzovat. Vůz lze například s pomocí chytré aplikace nechat vyhřívat během nabíjení, takže za jízdy už nespotřebovává příliš energie navíc. Pokročilé systémy vytápění u moderních vozů jsou také mimořádně úsporné a snížení dojezdu proto není nijak drastické – ostatně mezi země s největším počtem elektromobilů patří Norsko nebo Kanada.

Kolik kilometrů nebo dobití vydrží baterie?

Životnost baterií v elektromobilech je velmi dlouhá. Zkušenosti ze zemí, kde jsou elektromobily rozšířené třeba i jako vozy taxislužeb, ukazují zůstatek 75 až 90 % původní kapacity i při nájezdu 200 000 nebo 300 000 kilometrů v závislosti na použité technologii. S rozvojem elektromobility navíc cena výměny baterií rychle klesá, lze jevyměňovat po částech a objevují se i záruční a servisní programy, které tyto náklady řeší. I baterie, které se už pro pohon vozu nehodí, jsou navíc stále velmi cenné. Pořád mají většinu kapacity a rozšiřují se proto možnosti jejich využití v komunitních či průmyslových projektech. Rychle se v tomto odvětví rozvíjí také možnosti recyklace. Už tradiční olověné autobaterie v běžných vozech se recyklují z téměř 100 %, u elektromobilů je tento proces sice mnohem náročnější, ale získané materiály jsou také mnohem cennější.

Nejsou elektromobily nebezpečné při nehodě?

Stejně jako konvenční automobily, i elektromobily procházejí standardními crash testy s dobrými výsledky. Baterie při nehodě nehrozí výbuchem, elektromobily se navíc obejdou bez spojky i bez oleje v převodovce či motoru, což bývají při havárii příčiny vzniku požárů. Celkově mají mnohem méně součástí, čímž se dále snižuje pravděpodobnost poruchy. Baterie jsou zcela izolovány od zbytku vozu a v případě nehody je celý systém odpojen, navíc mívá i speciální chlazení. Baterie současně mají velmi dobrou tepelnou odolnost, a když už dojde k jejich vznícení při případném proražení, průběh požáru bývá mírnější, byť jeho hašení (používá se obyčejná voda, jen z větší vzdálenosti) trvá déle.

Jak se elektromobil řídí a jaké má jízdní vlastnosti?

Ovládání se nijak neliší od běžného vozu s automatickou převodovkou. I v elektromobilu najdete pedál plynu, brzdy a volič převodovky s režimy P, R, N a D. Vůz s čistě elektrickým pohonem však na povely řidiče reaguje specifickým způsobem. Posádku neruší hluk ani vibrace motoru a po stlačení plynového pedálu následuje dokonale plynulé intenzivní zrychlení bez sebemenšího cukání a přerušení toku výkonu, které u konvenčních vozů způsobuje řazení. Elektromobil také díky rekuperaci energie daleko více brzdí motorem a šetří brzdy. Úroveň rekuperace a tedy i brzdné síly motoru lze obvykle za jízdy jednoduše měnit. Elektromobily bývaly známé vysokou hmotností, s technologickým pokrokem ve výrobě baterií to však přestává být pravda. Nové kompaktnější baterie jsou nejen lehčí, ale umožňují zástavbu co nejníže a současně co nejblíže geometrickému středu auta. To má blahodárný vliv na vyvážení vozu a výbornou ovladatelnost zejména ve městě.

Nezabírají baterie v autě moc místa?

Právě naopak, prostornost a variabilita interiéru patří k největším výhodám elektromobilů. Je pravdou, že pro zajištění dostatečného dojezdu je potřeba velké množství baterií, ty však bývají umístěny v podlaze vozu. Díky tomu nejen nepřekážejí, ale současně vozu zajišťují nízké těžiště a dobré jízdní vlastnosti. Samotný elektrický pohon je pak prostorově mnohem úspornější než konvenční řešení. Nepotřebuje velkou převodovku a elektromotory jsou výrazně menší než ty spalovací. Pasažéři tak mají k dispozici velký otevřený prostor, kde zcela chybí středový tunel a o prostor vpředu se nemusí přetahovat s motorem. Například koncept Škoda VISION E se může pochlubit i dvěma zavazadlovými prostory – jeden je standardně vzadu a druhý pod kapotou, na místě, které jindy zabírá velký motor.

Budou mít všechny elektromobily autonomní řízení?

Rozmach elektromobilů a autonomního řízení přišel ve stejný okamžik, jde nicméně o dvě nezávislé technologie. Autonomní řízení nabízejí i konvenční modely a většina současných elektromobilů se obejde bez něj. Oba tyto trendy však představují budoucnost, a tak se nabízí jejich spojení. Podle toho, kolik činností vůz s pomocí chytrých technologií dokáže zastat za řidiče, spadá do jedné z pěti úrovní autonomního řízení. V současnosti je většina aut na úrovni jedna nebo dva, kdy adaptivní tempomaty dokáží akcelerovat i brzdit a k tomu případně zasahovat do řízení. Na úrovni tři už řidič ve vybraných úsecích, například na dálnicích, nemusí vůbec sledovat dění kolem vozu. Potřebné zákony, které to dovolí, se ale teprve připravují. Největším přelomem bude dosažení úrovně čtyři, kdy vůz sám zvládne celou cestu bez zásahů řidiče. Pátý stupeň pak zahrnuje i jízdu mimo silnice či v jiných extrémních podmínkách.

Jaké další nové technologie elektromobily přináší?

Nová generace elektromobilů je výkladní skříní každé automobilky a jinak to není ani v případě značky Škoda. Dále tak zpřístupňují technologie známé dříve jen z luxusních segmentů, například ovládání hlasem nebo gesty. V kombinaci s prostorným interiérem a prvky autonomního řízení elektromobily zcela mění způsob trávení času na palubě. Jak ukazuje Škoda VISION E, standardem jsou velké obrazovky zábavního systému pro všechny cestující, možnost bezdrátově dobíjet svá mobilní zařízení na každém sedadle a propojovat je se systémy vozu. Demokratické dělení bohatého prostoru mezi cestující vpředu a vzadu dává zapomenout dělení na „horší“ a „lepší“ místa a díkynepřetržitému připojení k internetu se otevírají nové možnosti pro plánování cest i zábavu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV