Reklama
Archiv - Zprávy

BMW rozšiřuje elektrickou mobilitu o nový Concept iX3

Na pekingském autosalonu Auto China 2018 představila automobilka BMW nový Concept iX3.
Zdroj: BMW

Mezi největší inovace konceptu BMW iX3 patří pátá generace pohonu BMW eDrive. Klíčovým přínosem tohoto elektrického pohonu budoucnosti je seskupení elektromotoru, převodovky a řídicí elektroniky uvnitř nové samostatné jednotky. Kromě toho pátá generace elektrického pohonu zahrnuje také nové výkonnější akumulátory.

Flexibilní platforma

Světovou premiérou konceptu BMW Concept iX3 společnost BMW Group otevírá novou kapitolu své strategie elektrifikace. V budoucnosti se představí flexibilní, dále vylepšené modelové platformy, které dovolí zástavbu jak pohonu předních či zadních kol, tak i pohonu všech kol. Díky tomu bude možné vybavit modely všech značek různými systémy pohonu. To znamená, že podle přání bude možné do jakéhokoliv modelu instalovat ryze spalovací motor, plug-in hybridní systém nebo čistě elektrický pohon. Představení páté generace elektrického pohonu opět výrazným způsobem usnadňuje jeho zabudování do různých modelových platforem. Jednotlivé komponenty nové technologie BMW eDrive vynikají nižší hmotností, adaptibilitou a kompaktní konstrukcí. Kromě toho „pasují“ do flexibilní konstrukce a z toho důvodu mohou být využity různými způsoby. BMW X3, na jehož základech je koncept postaven, je jedním z prvních modelů, jehož konstrukce tuto flexibilitu potvrzuje. Kromě toho se BMW Concept iX3 vyznačuje speciálně vyvinutým zadním pomocným rámem a specifickým řešením podvozku.

Adaptabilní součástky, flexibilní výroba

Systém pohonu BMW eDrive páté generace se vyznačuje kompaktním řešením. Elektromotor, převodovka a řídicí elektronika jsou nyní seskupeny do jednoho celku, což usnadňuje zabudování do různých podvozkových platforem. Navíc modulární konstrukce dovoluje přizpůsobení požadovaným výkonům a dostupnému místu. Dalším pozoruhodným faktem je to, že elektromotor nepotřebuje žádné vzácné kovy, což znamená, že společnost BMW Group se nemusí ohlížet na jejich dostupnost. Modulární konstrukce byla dále optimalizována také v případě vysokonapěťového akumulátoru druhé generace.

Stejně jako automobilové platformy a budoucí technologie eDrive, také mezinárodní výrobní síť společnosti BMW Group je nastavena tak, aby poskytovala vysokou úroveň flexibility – v tomto případě pro výrobu modelů s elektrickým pohonem. Elektrifikované automobily ve skutečnosti už nyní sjíždějí z deseti výrobních linek BMW Group po celém světě. Komponenty pohonu eDrive vyrábějí závody v Dingolfingu (Německo), Shenyangu (Čína) a Spartanburgu (USA). Hlavním výzkumným centrem elektrického pohonu je závod BMW Group v Dingolfingu. Sériovou podobu BMW Concept iX3 bude v čínském Shenyangu v rámci vzájemné spolupráce vyrábět automobilka Brilliance Automotive. 

BMW Concept iX3

BMW Concept iX3 představuje v rámci strategie elektrifikace společnosti BMW Group další milník na cestě k lokálně bezemisnímu provozu. Tento automobil kategorie Sports Activity Vehicle (SAV) razí novou cestu, stejně jako to dělalo současné BMW X5 xDrive40e, které se poprvé představilo v roce 2015 jako první plug-in hybridní model jedné z hlavních značek BMW Group. BMW ActiveHybrid X6 se pak v roce 2009 stalo prvním hybridním vozem kategorie Sports Activity Coupé (SAC). 

BMW Concept iX3 využívá elektromotor páté generace, který generuje maximální výkon více než 200 kW/270 k. Pro tento vůz specificky navržený akumulátor má využitelnou kapacitu přes 70 kWh, což stačí k tomu, aby vůz ujel podle měřicího cyklu WLTP na jedno nabití více než 400 kilometrů. Další předností vysokonapěťového akumulátoru, vyvinutého pro pátou generaci elektrického pohonu, je jeho optimalizované nabíjení. Systém ukládání elektrické energie se vyznačuje nově vyvinutou řídicí jednotkou, navrženou tak, aby byla schopná zvládat rychlonabíjení s příkonem až 150 kW. Tímto způsobem lze akumulátor nabít už za 30 minut.

Elektrická mobilita znamená také specifický vzhled

V přední části vozu vykazuje maska chladiče příbuznost s modely BMW i. Mezi charakteristické prvky vozu BMW Concept iX3 patří uzavřená maska chladiče ve tvaru ledvinek se známou grafikou modelů BMW i, prvky v modré barvě BMW i uvnitř masky chladiče, loga značky v přední části vozu a na bočních prazích, stejně jako barevné prvky v zadním difuzoru zadního nárazníku. Tyto designové prvky jsou výrazným kontrastem vůči matně stříbrné barvě karoserie Moonstone Silver. Koncept je rovněž vybaven koly z lehké slitiny s aerodynamicky optimalizovaným designem.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV