Reklama
Archiv - Zprávy

BMW M5 Competition spojuje špičkovou výkonnost a exkluzivitu s každodenním použitím

BMW M5 Competition představuje doposud nejvýkonnější a nejsportovnější verzi vysokovýkonného sedanu BMW M5.
Zdroj: BMW

S výkonem motoru, který byl ve srovnání s novým BMW M5 zvýšen o 19 kW/25 k na 460 kW/625 k, ještě ostřejší odezvou na pohyby plynového pedálu a speciálně naladěným podvozkem, jsou za všech okolností zaručeny jízdní výkony ve stylu motoristického sportu.

Uvedením nového BMW M5 Competition na trh vzniká nová produktová kategorie. BMW M GmbH totiž bude v budoucnu nabízet nejvýkonnější verze svých vysokovýkonných automobilů jako samostatné modely. Restrukturalizaci M portfolia vyvolala značná obliba různých specifických modelů vybavených paketem M Competition se zvýšeným výkonem. Paket M Competition se v nabídce poprvé objevil u BMW M5 předchozí generace a v současnosti je dostupný pro BMW M4 Coupé, BMW M4 Cabrio a BMW M3 Sedan. Paketem M Competition bylo vybaveno přibližně 40 % všech BMW M5 předchozí generace. Vrcholným provedením se stalo BMW M5 Competition Edition, které vzniklo v počtu pouhých 200 kusů a kromě ultra exkluzivní standardní výbavy se vyznačovalo výkonem zvýšeným na 441 kW/600 k. Nové BMW M5 Competition bude k dispozici již od samého počátku výroby v červnu 2018.

Zvýšený výkon a unikátní charakteristika

Vysokootáčková pohonná jednotka s technologií M TwinPower Turbo vyvinutá pro standardní BMW M5, prošla pečlivou optimalizací s cílem zintenzivnit nástup výkonu a točivého momentu. Motor V8 se zdvihovým objemem 4,4 litru nyní generuje maximální výkon 460 kW/625 k při otáčkách 6 000 1/min. Točivý moment vrcholí hodnotou 750 N.m a lze ho využívat v extrémně širokém spektru od 1 800 do 5 800 1/min. Upravený nástup výkonu má za následek rychlejší čas ve sprintu z 0 na 100 km/h, který činí 3,3 sekundy, zatímco dvojnásobné rychlosti vůz z klidu dosáhne za 10,8 sekundy.

M sportovní výfuk s nezaměnitelným zvukem

Mezi technologické vymoženosti motoru V8 patří také speciální konfigurace křížených výfukových svodů. Precizně usměrňované odvádění výfukových plynů má společně s optimalizovanou výměnou plynů v motoru za následek výjimečně rychlé reakce turbodmychadel. Pro ještě čistší výfukové plyny je nové BMW M5 Competition vybaveno také filtrem pevných částic. Nové BMW M5 Competition je standardně vybaveno pro tento model specifickým M sportovním výfukovým systémem. Tato verze výfuku s dvojitými koncovkami výfuku a elektronicky ovládanými klapkami vydává extrémně osobitý zvuk s ještě sportovnějším tónem – obzvláště při vysokém zatížení motoru ve vysokých otáčkách – a tím dále zintenzivňuje emoce, jež poskytuje enormně výkonná pohonná jednotka. Zvuk výfukového systému také ovlivňují různé režimy motoru, které lze volit stiskem tlačítka. Řidič může zvukový projev motoru měnit také pomocí tlačítka M Sound Control, které dovoluje rychlé přepnutí na mnohem tišší projev.

Dokonalý přenos hnací síly díky osmistupňové převodovce M Steptronic a pohonu M xDrive

Úkol přenést výkon motoru nového BMW M5 Competition má opět na starosti osmistupňová převodovka M Steptronic, jejíž technické řešení a funkčnost byly pečlivě navrženy pro extrémně dynamické výkony. Krátké časy změny rychlostních stupňů a pohotové reakce na jakékoliv sešlápnutí plynového pedálu zaručují, že schopnosti motoru jsou okamžitě přeneseny na silnici. Tři různé režimy, nabízející hospodárnou, sportovní nebo ultra dynamickou jízdu, lze volit prostřednictvím kolébkového přepínače Drivelogic na voliči převodovky. Manuální změny převodových stupňů je možné provádět pomocí voliče převodovky nebo páčkami na volantu. Speciálně navržený separátní chladič oleje udržuje převodovku na požadované provozní teplotě, a to i při ostré jízdě na závodním okruhu. 

Systém pohonu všech kol M xDrive je rovněž vybaven vším, co je potřeba k tomu, aby nabídl fascinující jízdní výkony. Inteligentní technologie pohonu všech kol je schopna bez problémů přenést ještě vyšší výkon BMW M5 Competition na silnici. A vytváří přesně tolik přilnavosti, aby vůz byl schopen dosáhnout zrychlení srovnatelného se supersportovními vozy. Za přenos pozoruhodného výkonu motoru na kola bez jakékoliv výkonové ztráty je z velké části zodpovědná centrálně řízená spolupráce mezi systémem M xDrive a aktivním M diferenciálem. Systém umožňuje naprogramování individuálního rozdělení točivého momentu a řidič tak má možnost ovlivnit činnost jak stabilizačního systému DSC, tak i to, jakým způsobem je točivý moment rozdělován mezi přední a zadní nápravu – to vše stisknutím tlačítka.

Reklama

Exkluzivní a výrazné designové prvky

Pro BMW M5 Competition speciálně vyvinutá kola z lehké slitiny mají významný vliv nejen na mimořádné jízdní vlastnosti, ale přispívají také k exkluzivnímu vzhledu. Mezi další osobité prvky modelu Competition patří kliky dveří kompletně lakované v barvě karoserie a množství leskle černých detailů. Leskle černé designové téma do přední části nového BMW M5 Competition přináší rámeček masky chladiče v tomto provedení a ti, co pojedou vzadu, mohou nový model rozpoznat podle leskle černých detailů v zadním nárazníku. Tento prvek tvoří barevně sladěnou kompozici s chromově černými koncovkami výfuku. Zadní spoiler a logo M5 na víku zavazadlového prostoru, k němuž přibyl nápis „Competition“, je vyvedeno také v leskle černém provedení.

Stylovými detaily, které uvnitř nového BMW M5 Competition odkazují na vysokovýkonný sportovní charakter, jsou černé bezpečností pásy s decentní trikolorou BMW M GmbH a koberečky se specifickými lemy a logem M5.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV