Reklama
Archiv - Zprávy

Auta upozorní na všechny nepřipoutané osoby

Evropská unie formálně odsouhlasila novelu předpisu EHK OSN, který bude od září 2019 vyžadovat u všech nových vozidel upozornění na nezapnuté bezpečnostní pásy na všech předních i zadních sedadlech. Dosavadní předpisy EU, platné od roku 2009, vyžadovaly upozornění na nezapnutý bezpečnostní pás pouze na sedadle řidiče.
Zdroj: ETSC

Na předních sedadlech bude systém detekovat obsazenost a v případě nezapnutí pásu spustí při nastartování zvukový signál. Na zadních sedadlech budou požadavky nižší – signalizace se spustí pouze v případě, je-li pás nezapnutý během jízdy. ETSC dlouho bojovalo o pokročilou detekci nezapnutých bezpečnostních pásů na předních i zadních sedadlech.

Další krok ke zvýšení bezpečnosti

Bezpečnostní pás je stále nejúčinnějším nástrojem pasivní bezpečnosti. Přestože je jeho používání v zemích EU28 povinné, na předních sedadlech se ve skutečnosti používá pouze v 88 % případů a na zadních sedadlech dokonce pouze ze 74 %. Míra používání je navíc významně nižší u osob v dodávkách a nákladních vozidlech. Z odhadů ETSC (2012) vyplývá, že kdyby 99 % cestujících v EU používalo pásy, zabránilo by se celkem 900 úmrtím. Takový je tedy potenciál zmíněného systému signalizace nezapnutého pásu. Organizace Euro NCAP začala v roce 2018 používat rozšířené hodnocení pro vozidla s pokročilým upozorněním (včetně detekce) na zadních sedadlech.

I u nás se někteří stále nepoutají

Podle údajů Centra dopravního výzkumu nebylo v roce 2018 jen v osobních vozidlech připoutáno bezpečnostním pásem 80 usmrcených a 153 těžce zraněných osob. Z 80 usmrcených bylo 60 řidičů, 9 spolucestujících na předních a 11 spolucestujících na zadních sedadlech. Podíl nepřipoutaných osob na všech usmrcených osobách v osobních vozidlech tak činil 27 %, v případě těžce zraněných pak 17 %. Nepřipoutání se bezpečnostním pásem nebo neužívání ochranné přilby také bylo se 17% podílem druhým nejčastěji evidovaným přestupkem v rámci bodového hodnocení řidičů.

„V povědomí některých lidí se, bohužel, stále vyskytuje mýtus, že se ve vozidlech na zadních sedadlech není nutné poutat. Toto vychází z dnes již dávné historie, kdy vozidla nebyla vzadu vybavená bezpečnostními pásy,“ říká Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i., (CDV) a dodává: „Kromě uvedených alarmujících statistických výstupů disponují kolegové z Hloubkové analýzy dopravních nehod celou řadou materiálů, kdy takoví pasažéři nebyli připoutáni bezpečnostním pásem. Zcela bezprecedentní jsou zjištěné situace, kdy se pasažéři ve vozidlech záměrně snažili obejít varovné upozornění na nezapnuté bezpečnostní pásy. V nedávné anketě, která proběhla na webu Observatoře bezpečnosti silničního provozu, 2,2 % respondentů přiznalo, že se na zadních sedadlech nikdy nepoutá, dalších 5,1 % se pak většinou nepoutá.“

Systém detekce má upozornit na nezapnutý pás

Pro snížení počtu případů, kdy by nedošlo k použití bezpečnostních pásů, je v moderních vozidlech přítomen systém detekce nezapnutého bezpečnostního pásu. „Na místech dopravních nehod se lze setkat s případy, kdy řidiči obcházejí signalizační zařízení nezapnutých bezpečnostních pásů různými metodami - zapnutý pás za sedadlem, zacvaknutí bezpečnostního pásu spolujezdce do západky bezpečnostního pásu pro řidiče,“ říká Ing. Veronika Valentová, Ph.D., ředitelka Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií CDV a dodává: „Byly identifikovány také případy, kdy si byli lidé vědomi nesprávné funkčnosti bezpečnostního pásu a nedostatky se snažili různými způsoby elimininovat. Například bylo použití pásu pro řidiče nepohodlné, a tak se jej pokusil za pomoci různých metod upravit. V řadě případů se jednalo o „domácí zlepšovadla“, některé výrobky lze bohužel zakoupit.“

Například při ohledání interiéru vozidla po dopravní nehodě bylo identifikováno poškození pásu, které způsobilo značné ztížení navíjení pásu. Ztížená manipulace s bezpečnostním pásem byla kompenzována svorkou, která měla zamezit navíjení pásu. Následkem může být nesprávné fungování bezpečnostního pásu, které může vést ke vzniku závažnějšího poranění. Dalším produktem, který byl zaznamenán u dopravní nehody, byl Belt clip, pomocí něhož lze pás zaseknout, aby nedocházelo k jeho navíjení. Jednalo se o podobný princip, jako u použití svorky, zde se ovšem jedná o výrobek, který lze volně koupit.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV