Reklama
Archiv - Zprávy

Audi SQ5 TDI využívá elektricky poháněné dmychadlo

Nové Audi SQ5 TDI má pod kapotou výkonný vznětový motor V6. Sportovní SUV disponuje mimořádně vysokým točivým momentem již těsně nad volnoběžnými otáčkami díky elektricky poháněnému dmychadlu.
Zdroj: Audi

Motor 3.0 V6 TDI v novém modelu Audi SQ5 TDI má nejvyšší výkon 255 kW (347 k). Maximální točivý moment 700 N.m je k dispozici v širokém rozsahu otáček od 2 500 do 3 100 1/min. Vznětový motor V6 zajistí tomuto SUV zrychlení z klidu na 100 km/h za 5,1 sekundy. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.

Nový model SQ5 TDI používá stejný koncept poháněcího ústrojí jako velké SUV SQ7 TDI. Součástí hlavní elektrické sítě s napětím 48 V je elektricky poháněné dmychadlo EAV (elektrisch angetriebener Verdichter) a systém částečně hybridního pohonu (tzv. Mild Hybrid). Elektrická energie se ukládá do kompaktního lithium-iontového akumulátoru s kapacitou 10 Ah pod podlahou zavazadlového prostoru. Prostřednictvím měniče DC/DC je k němu připojena konvenční 12V elektrická síť.

Nový pomocník turbodmychadla

Elektricky poháněné dmychadlo ideálním způsobem doplňuje turbodmychadlo. EAV přichází ke slovu v situacích, v nichž výfukové plyny ještě nedisponují dostatečným množstvím energie k pohonu výfukového turbodmychadla – tedy při rozjezdu a při zrychlení v oblasti nízkých otáček do 1 650 1/min. Bez prodlevy je tak k dispozici vysoký točivý moment, přesně v okamžiku, kdy jej řidič potřebuje, ať se jedná o rozjezd, předjíždění nebo zrychlení na výjezdu ze zatáčky. V každodenním provozu snižuje tento systém okamžitým a strmým nárůstem točivého momentu otáčky motoru a spotřebu paliva. Elektricky poháněné dmychadlo je uloženo za chladičem stlačovaného vzduchu, v blízkosti motoru. Pokud řidič sešlápnutím pedálu plynu požaduje vysoký výkon, ale výfukové turbodmychadlo poskytuje ještě příliš nízký plnicí tlak, přichází chvíle pro EAV. Kompaktní elektromotor s výkonem až 7 kW zrychlí oběžné kolo kompresoru během cca 300 milisekund na 65 000 otáček za minutu, což postačuje k vytvoření relativního plnicího tlaku 1,4 baru.

Technologie MHEV

Systém MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) v novém modelu Audi SQ5 TDI dokáže snížit spotřebu paliva v reálném provozu až o 0,7 litru na 100 kilometrů. Jeho srdcem je BAS (Belt Alternator Starter), generátor s funkcí spouštěče, spojený s klikovým hřídelem prostřednictvím řemene. BAS zajišťuje při zpomalování rekuperaci kinetické energie, přičemž dosahuje výkonu až 12 kW. Tímto způsobem získávaná elektrická energie se ukládá do lithium-iontového akumulátoru, který napájí spotřebiče připojené k elektrické síti. Pokud řidič uvolní při jízdě rychlostí 55 až 160 km/h pedál plynu, může nové Audi SQ5 TDI – v závislosti na nastavení systému Audi drive select a jízdní situaci – buď rekuperovat kinetickou energii, nebo odpojit motor pomocí spojky a pokračovat v jízdě setrvačností, a to s motorem v režimu volnoběhu, nebo s vypnutým motorem po dobu až 40 sekund. Jakmile řidič přidá plyn, BAS motor znovu spustí, a to mnohem rychleji a komfortněji než běžný spouštěč. Technologie MHEV umožňuje využívat funkci start-stop již při poklesu rychlosti jízdy na 22 km/h. U stojícího vozidla se motor spustí s předstihem, při sešlápnutém pedálu brzdy, jakmile se rozjede vozidlo před ním.

Sportovní podvozek nového modelu SQ5 TDI

Základem sportovních jízdních vlastností nového modelu Audi SQ5 TDI je náročná konstrukce podvozku s pětiprvkovým zavěšením kol vpředu i vzadu. Na přání dodává Audi dynamické řízení, jehož harmonická převodovka mění převod řízení ve velkém rozsahu v závislosti na rychlosti jízdy a úhlu natočení volantu. Nové Audi SQ5 TDI je sériově vybaveno podvozkem s adaptivními tlumiči, jehož světlá výška je v porovnání s modelem Q5 se standardním podvozkem o 30 milimetrů nižší. Vůz je sériově vybaven 20“ koly z lehké slitiny s pneumatikami rozměru 255/45. Jako alternativa jsou na výběr 21“ kola. Audi Sport GmbH navíc nabízí 21“ kola se třemi různými designy. Na přední nápravě pracují šestipístkové třmeny z hliníku ve spojení s ocelovými brzdovými kotouči o průměru 375 milimetrů.

Asistenční systémy

Nové Audi SQ5 TDI nabízí široké portfolio asistenčních systémů. Asistent pro předvídavou hospodárnou jízdu podporuje řidiče cílenými pokyny pro úsporu paliva. Adaptivní tempomat (ACC) včetně asistenta pro jízdu v dopravní koloně může částečně převzít řízení v popojíždějících kolonách. Audi active lane assist usnadňuje jízdu v jízdním pruhu, další asistent upozorňuje na nedodržení bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla. Bezpečnosti v každodenním provozu slouží rovněž na přání dodávané funkce, mezi něž patří asistent pro upozorňování na vozidla přijíždějící ze stran vzadu, upozorňování na nebezpečí při vystupování, asistent pro vyhýbací manévry a asistent pro odbočování. To samé platí pro systémy pre sense, z nichž Audi pre sense city je součástí sériové výbavy. Tento asistent upozorňuje na chodce a vozidla a v rámci systémových limitů rovněž aktivuje automatické nouzové brzdění. Nabídku výbavy na přání završují parkovací asistent, kamerové rozpoznávání dopravních značek a asistent pro jízdu ze strmého svahu.

Informační a zábavní systémy a Audi connect

Koncept ovládání MMI v modelu Audi SQ5 TDI je snadno srozumitelný a nabízí funkci inteligentního textového vyhledávání. Hlasové ovládání zpracovává také povely, zadávané běžnou hovorovou řečí. Třetí možností pro ovládání je kůží obšitý multifunkční volant, který slouží k ovládání informačního systému řidiče, resp. na přání dodávaného digitálního panelu přístrojů Audi virtual cockpit. Jeho 12,3“ displej může být nastaven ve specifickém sportovním režimu S, v němž je středem pozornosti otáčkoměr. Jako doplněk dodává Audi průhledový displej. Nabídka informačních a zábavních systémů pro Audi SQ5 TDI je modulární. Na vrcholu stojí MMI Navigation plus se systémem MMI all-in-touch a 8,3“ displejem. Sériovou součástí vrcholného systému je Audi connect, který připojí SQ5 TDI prostřednictvím LTE k internetu a zahrnuje také hotspot WLAN pro přenosná koncová zařízení cestujících. Audi phone box propojí chytrý telefon bezkabelově s anténou vozidla a zároveň zajistí jeho indukční nabíjení v souladu se standardem Qi. Audi smartphone interface rozšíří výbavu o systémy Apple CarPlay a Android Auto. Mimořádně nároční fanoušci hi-fi mají na výběr audiosystém Bang & Olufsen se zvukem ve formátu 3D.

V České republice zahrnuje sériová výbava mimo jiné 20“ kola z lehké slitiny v hvězdicovitém designu s 5 dvojitými paprsky, světlomety LED a podvozek s adaptivními tlumiči se specifickou charakteristikou S. Audi sériově dodává rovněž osmistupňovou převodovku tiptronic, trvalý pohon všech kol quattro, sportovní sedadla čalouněná kombinací kůže a Alcantary a multifunkční tříramenný volant, obšitý kůží. Ceny pro nové Audi SQ5 3.0 TDI v České republice začínají na 1 879 900 korun. Standardní záruka je na 4 roky s nájezdem 120 000 kilometrů. První vozy budou dodány v létě 2019.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV