Reklama
Archiv - Zprávy

Audi Q3 ve druhé generaci

Audi Q3 se ve své druhé generaci prezentuje inovovaným vzhledem a nabízí také větší užitnou hodnotu díky zvětšenému vnitřnímu prostoru, rozsáhlé variabilitě a nabídce praktických detailů.
Zdroj: Audi

Podobně jako vrcholné modely Audi má digitální panel přístrojů a velký displej MMI touch. Početná řešení informačních a zábavních systémů z vyšší třídy umožňují síťové propojení kompaktního SUV s okolím. Nové asistenční systémy podporují řidiče při parkování, ve městě a na dlouhých cestách. Navíc zvyšují úroveň komfortu, stejně jako zdokonalený podvozek.

Nové Audi Q3 má sportovnější charakter než jeho předchůdce. Příď je charakterizována osmiúhelníkovým designem masky chladiče Singleframe a velkými bočními otvory pro přívod vzduchu. Světlomety jsou štíhlé a na vnitřní straně se klínovitě zužují. Audi je dodává ve třech verzích, vybavených ve všech případech technikou LED. Na vrcholu nabídky stojí světlomety Matrix LED, jejichž adaptivní dálková světla zajišťují inteligentní osvětlování vozovky. Při pohledu z profilu zaujme především symetrické stylistické řešení předních a zadních světlometů. Formálně je propojuje ramenní linie, která ve spojení s plochami nad podběhy kol přispívá k celkovému dojmu. Zákazníci mají řadu možností, jak si své nové Audi Q3 individualizovat. Pro vnější díly na spodní části karoserie je například k dispozici kontrastní lakování. V exteriérovém paketu S line mají nárazníky, prahové lišty a difuzor sportovní styl. Celkem je na výběr jedenáct barev laku karoserie. Pro interiér se dodávají tři výbavové linie, které lze libovolně kombinovat se třemi exteriérovými pakety.

Interiér orientovaný na řidiče

Interiér navazuje na vnější design sportovním charakterem, napnutými liniemi a trojrozměrně tvarovanými prvky a v mnohém připomíná modely vyšší třídy značky se čtyřmi kruhy. Přístrojová deska má dvoustupňové uspořádání. Do jejího horního dílu jsou integrovány výdechy ventilační soustavy, ve spodní části je velká, osmiúhelníková plocha se vzhledem černého panelu a širokou chromovanou lištou po obvodě, která je variací na motiv masky chladiče Singleframe. Leskle černé ozdobné obložení obklopuje centrální prvek nového konceptu ovládání v podobě displeje MMI touch, který je společně s níže umístěným ovládacím panelem klimatizace nakloněn o 10 stupňů směrem k řidiči. Tlačítkový modul pro osvětlovací funkce, který nahrazuje otočný ovladač předchůdce, je zapuštěn do ozdobného panelu po levé straně volantu. Všechny ukazatele, tlačítka a ovládací prvky jsou ergonomicky rozmístěny.

Variabilní prostorový koncept

Nové Audi Q3, jehož konstrukce vychází z modulární platformy MQB koncernu Volkswagen pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč, v téměř všech rozměrech povyrostlo. Vnější délkou 4 485 milimetrů překonává předchůdce o 97 milimetrů. Vnější šířka se zvětšila o 18 milimetrů na 1 849 milimetrů. S vnější výškou 1 585 milimetrů je však o 5 milimetrů nižší než první generace modelu Q3. K výrazně větší nabídce vnitřního prostoru přispělo prodloužení rozvoru o 78 milimetrů na 2 681 milimetrů. Zadní sedadla jsou podélně posuvná v rozsahu 150 milimetrů. Opěradla, rozdělená na tři díly v poměru 40:20:40, mají nastavitelný sklon v sedmi krocích. V závislosti na poloze zadních sedadel a jejich opěradel nabízí zavazadlový prostor objem 530 až 675 litrů. Se sklopenými opěradly vzroste tento ukazatel na 1 525 litrů.

Digitální svět

Již v sériové výbavě s informačním a zábavním systémem MMI Radio ovládá řidič na multifunkčním volantu digitální panel přístrojů s úhlopříčkou 10,25 palce. O stupeň výš v nabídce výbavy na přání stojí MMI Radio plus, u něhož se může zákazník na přání rozhodnout pro panel sdružených přístrojů Audi virtualcockpit s dodatečnými funkcemi. Jeho součástí jsou například funkce MMI. Kromě rychlosti jízdy a otáček zobrazuje také informace o přehrávané hudbě a službách Audi connect. Pokud si zákazník objedná navíc navigační systém, zobrazuje panel přístrojů také navigační mapu. V kombinaci se systémem MMI Radio plus se navíc uprostřed přístrojové desky nachází displej MMI touch s úhlopříčkou 8,8 palce. Ve vrcholné verzi se systémem MMI Navigation plus má tento dotykový displej úhlopříčku 10,1 palce. Ukazatele zobrazuje Audi virtualcockpit s úhlopříčkou 10,25 palce. Na přání si může zákazník zvolit ještě lepší verzi s úhlopříčkou 12,3 palce, u níž má řidič na výběr tři různé styly zobrazení, včetně nového sportovního režimu. Audi Q3 se systémem MMI Navigation plus kromě toho disponuje novým hlasovým ovládáním s rozpoznáváním hovorové řeči.

Komfort a bezpečnost

Mezi nejvýznamnější novinky patří adaptivní jízdní asistent, který je na přání k dispozici v kombinaci s převodovkou S tronic. Adaptivní jízdní asistent kombinuje funkce adaptivního tempomatu, asistenta pro jízdu v dopravní koloně a asistenta pro jízdu v jízdním pruhu. Řidiče tak podporuje při řízení v příčném i podélném směru, což je zejména při cestování na dlouhé vzdálenosti výrazným zvýšením komfortu. To samé platí pro asistenta pro sledování slepého úhlu. Pokud oba radarové senzory na zádi rozpoznají vozidlo ve slepém úhlu nebo vozidlo, které se rychle přibližuje zezadu, rozsvítí se v příslušném vnějším zpětném zrcátku výstražná dioda LED. Audi Q3 usnadňuje řidiči manévrování mimo jiné parkovacím asistentem, který zajistí automatické řízení vozidla při zajíždění na parkovací místo nebo vyjíždění z něj. Řidič musí pouze přidávat plyn, brzdit a řadit. Chce-li couvat z příčného parkovacího místa nebo úzkého vjezdu, aktivuje se asistent pro sledování vozidel přijíždějících ze stran. Tento systém sleduje okolí za vozidlem a po jeho stranách dvěma radarovými senzory a upozorňuje řidiče v kritických situacích. Další užitečnou funkcí jsou čtyři kamery, sledující okolí vozidla. Prostorový kamerový systém zobrazuje bezprostřední okolí vozu při jízdě rychlostí až 10 km/h na velkém displeji informačního a zábavního systému. Pomocí dotykového ovládání může řidič přepínat mezi různými náhledy. Kromě virtuálního pohledu seshora, zobrazování situace za vozem při couvání a panoramatického pohledu v rozsahu 180° vpředu a vzadu má řidič k dispozici také detailní pohled na přední a zadní kola. Řidič tak může se svým vozem precizně zaparkovat s bezpečným odstupem od obrubníku. Audi Q3 je sériově vybaveno bezpečnostním systémem Audi pre sense front, který radarovými senzory rozpoznává kritické situace s chodci, cyklisty a ostatními vozidly, a upozorňuje na ně řidiče vizuálně, akusticky a hapticky. V případě potřeby začne brzdit s maximální intenzitou. K sériové výbavě patří rovněž asistent upozorňující na vyjetí vozidla z jízdního pruhu, který je aktivní od cca 60 km/h a pomáhá zabránit nechtěnému opuštění jízdního pruhu. Pokud řidič nezapnul ukazatele směru a vozidlo směřuje k přejetí podélné čáry, vymezující jízdní pruh, podpoří systém řidiče korigujícími zásahy do řízení. Na přání si může řidič nastavit dodatečné vibrace volantu.

V době zahájení prodeje bude Audi nabízet nové Q3 se čtyřmi motory, třemi jednotkami TFSI a jednou jednotkou TDI. Jejich výkony sahají od 110 kW (150 k) do 169 kW (230 k). Všechny čtyři motory jsou čtyřválce s přímým vstřikováním paliva a přeplňováním výfukovým turbodmychadlem. Všechny agregáty TFSI mají filtr pevných částic.

Nové Audi Q3 sjíždí z montážní linky maďarského závodu Győr. První vozy evropským zákazníkům budou dodány v listopadu 2018.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV