Reklama
Archiv - Zprávy

Audi připravilo další koncept - Q4 e-tron

Koncept Audi Q4 e-tron je kompaktním, 4,59 metrů dlouhým čtyřdveřovým SUV, jehož spojitost s Audi e-tron je patrná na první pohled. Výkon 225 kW konceptu Q4 e-tron generují dva elektromotory a hnací sílu koncepčního vozu na silnici přenáší pro Audi typický pohon všech kol quattro.
Zdroj: Audi

Vůz zrychluje z 0 na 100 km/h za 6,3 sekundy a dosahuje maximální, elektricky omezené rychlosti 180 km/h. Velký akumulátor s kapacitou 82 kilowatt hodin zabírá téměř celý prostor podvozku mezi nápravami. Dojezd je více než 450 km (dle metodiky WLTP). Technologie konceptu Q4 e-tron je postavena okolo modulární platformy pro elektrifikované vozy MEB, která se v budoucnosti stane základem mnoha elektricky poháněných vozidel koncernu Volkswagen Group, od kompaktních vozů až po prémiové vozy střední třídy.

Koncept Audi Q4 e-tron nabízí detailní pohled na automobil, jenž se v budoucnu stane pátým sériově vyráběným elektromobilem a který výrobce představí na konci roku 2020. Prodeje prvního elektrického Audi e-tron již započaly a první vozy se ke svým majitelům dostávají na konci března 2019. V průběhu letošního roku bude představeno Audi e-tron Sportback a z výrobní linky začne sjíždět také speciálně po Čínu navržené Audi Q2L e-tron. Uvedení na trh sériové verze čtyřdveřového vysokovýkonného kupé Audi e-tron GT, které vyvíjí dceřiná společnost Audi Sport GmbH, je naplánováno na druhou polovinu roku 2020. Ve stejnou dobu si svůj produkční debut odbude také kompaktní Audi Q4 e-tron. S touto nabídkou Audi pokrývá všechny důležité segmenty trhu s elektromobily, od segmentu A po třídu full-size, a to pouhé dva roky po uvedení prvního elektricky poháněného vozu.

Kompaktní zvenku, prostorný uvnitř

Koncept je 4,59 metru dlouhý, 1,90 metru široký, 1,61 metru vysoký. Se svými rozměry zaujímá pozici v horní třetině segmentu kompaktních vozů. Pokud jde o interiér, s rozvorem 2,77 metru se řadí přinejmenším o kategorii výše. A protože uvnitř vozu chybí tunel převodovky, koncept Q4 e-tron nabízí prostornost a komfort, zejména pokud jde o prostor pro nohy cestujících vpředu a vzadu. Pocit prostornosti interiéru umocňuje jeho barevné schéma. Zatímco v horní části kabiny pro cestující převládají světlé, teplé barvy, tmavý koberec na podlaze působí jako kontrastní prvek. Stropnice, okenní sloupky a horní část obložení dveří a přístrojový panel jsou potaženy bílými a béžovými textiliemi z mikrovláken. Podlahová krytina je vyrobena z recyklovaných materiálů. Namísto chromovaných kovových dekoračních rámečků jsou povrchy nastříkány několika vrstvami vysoce kvalitní barvy. Lakované matné plexisklo použité na obložení vytváří intenzivní efekt hloubky. Čtveřice sedadel se zabudovanými opěrkami hlavy je čalouněna příjemným a vysoce kvalitním materiálem Alcantara, který zdobí dvojité prošívání silnou přízí.

Displej virtuálního kokpitu s nejdůležitějšími informacemi týkající se rychlosti, stavu nabití Audi, Audi e-tron, Audi Q4 e-tron, koncept, elektromobil,akumulátoru a navigace se nachází za volantem. Zcela novým prvkem je velkoformátový head-up displej s funkcemi rozšířené reality. Zobrazuje důležité grafické informace, například navigační šipky přímo na silnici.

Ovládací panely navržené v podobě dotykových ploch na ramenech volantu lze používat k volbě často využívaných funkcí. Uprostřed středové konzole se nachází 12,3“ displej, pomocí něhož lze ovládat zobrazovaný infotainment a funkce vozu. Displej je pro jednodušší obsluhu natočen směrem k řidiči. Pod ním se je umístěna řada tlačítek ovládajících klimatizaci. Jelikož na konzoli nejsou funkční prvky, jako například volič převodovky nebo parkovací brzda, je navržena jako prostorný odkládací prostor, jehož součástí je také dok pro nabíjení mobilního telefonu.

Pohon

Zadní elektromotor dosahuje výkonu 150 kW a generuje točivý moment 310 N.m. Přední motor posílá na přední kola 75 kW a 150 N.m. Celkový systémový výkon činí 225 kW. Akumulátor v podlaze vozu má kapacitu 82 kWh, což umožňuje dojezd v cyklu WLTP více jak 450 kilometrů. Akumulátor lze nabíjet maximálním příkonem 125 kW. Ve výsledku tak nabití akumulátoru z 80 procent celkové kapacity zabere 30 minut. Stejně jako první člen rodiny Audi e-tron, také koncept Audi Q4 e-tron využívá celou škálu systémů pro hospodárnost. Od nízkého aerodynamického odporu karoserie, jehož součinitel Cd dosahuje hodnoty 0,28, po sofistikovaný systém rekuperace kinetické energie, toto kompaktní SUV využívá každé příležitosti, jak dojezd prodloužit. K tomu přispívá také komplexní tepelný management pohonu a akumulátoru, který zahrnuje tepelné čerpadlo s chladivem CO2.

Reklama

Diskuze

fandabre55@gmail.co - 18.07.2021 18:52:49
Super auto a co cena to odradí?

Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV