Reklama
Archiv - Zprávy

Audi AI:ME koncept pro mobilitu megaměsta

Audi na autosalonu Auto Shanghai 2019 představilo koncept mobility pro megaměsta budoucnosti. Studie s označením Audi AI:ME nabízí kompaktní rozměry, prostorný interiér a funkci automatizované jízdy na úrovni 4.
Zdroj: Audi

Kompaktní uspořádání a elektrický pohon

Audi AI:ME zaujímá s vnější délkou 4,30 metru a vnější šířkou 1,90 metru stejnou plochu jako současné kompaktní vozy. Rozvor 2,77 metru a vnější výška 1,52 metru naproti tomu signalizují rozměry interiéru, které odpovídají minimálně vozidlům o třídu větším. Této přednosti bylo dosaženo díky uspořádání elektrického pohonu, který umožnil vytvořit krátké převisy karoserie a prostorný interiér bez středového tunelu pro spojovací hřídel. Poháněcí jednotka o výkonu 125 kW (170 k) je uložena na zadní nápravě.

Kompaktní konstrukce systému pohonu znamená pro cestující maximum objektivně využitelného místa, prostorový komfort a značnou variabilitu. Audi AI:ME má uspořádání interiéru 2+x, které umožňuje rozmanité konfigurace sedadel a zavazadlového prostoru. Během většiny jízd budou využívána výhradně přední samostatná sedadla. V případě potřeby mohou vpředu a vzadu cestovat až čtyři osoby.

Na cestě k automatizované mobilitě

Audi AI:ME a Audi AIcon jsou dva koncepční automobily, jejichž označení se zkratkou AI poukazuje na řadu inovativních technologií v oblasti mobility. Audi AI je šifrou pro velký počet elektronických systémů, které usnadňují řidiči řízení a zároveň mu nabízejí nové možnosti trávení času uvnitř automobilu. Audi AI k tomu využívá také strategie a technologie z oblasti umělé inteligence a strojového učení. Audi AI kombinuje inteligenci vozidla, která umožňuje automatizované řízení, a interakční inteligenci, jejímž prostřednictvím se vozidlo stane partnerem cestujících. Audi AI:ME navazuje proto již svým označením spojení mezi AI a uživatelem. Systémy Audi AI se učí a přemýšlejí s uživatelem, jednají preventivně a aktivně podle individuální situace. Díky Audi AI budou modely se čtyřmi kruhy v budoucnosti jezdit inteligentně a „empaticky“, doslova se schopností vcítit se. Mohou proto nepřetržitě vstupovat do interakcí s okolím a cestujícími, a ještě lépe než dosud vycházet vstříc jejich požadavkům.

Automatizovaná jízda na úrovni 4

Automatizované řízení se již dávno etablovalo v železniční nebo dokonce letecké dopravě a nyní způsobí revoluci také v automobilové dopravě. Audi AI:ME je koncipováno pro městský provoz a automatizovanou jízdu na úrovni 4. Na mezinárodně standardizované stupnici automatizace řízení se jedná o druhý nejvyšší stupeň. Systémy úrovně 4 již nevyžadují žádné zásahy, ani pohotovost řidiče, jsou však limitovány jen pro určitou funkční oblast, například pro jízdu na dálnici nebo pro speciálně vybavené oblasti v centrech měst. Řidič zde může předat systému kompletní řízení vozidla, které převezme zpět, až když vozidlo opustí zónu definovanou pro zcela automatizovanou jízdu. Na rozdíl od vždy zcela autonomní studie Audi AIcon – vozidla s funkcí autonomního řízení na úrovni 5 – je Audi AI:ME z toho důvodu navíc vybaveno tradičními ovládacími prvky, volantem a pedály. To znamená, že v definované dopravní zóně, disponující příslušnou infrastrukturou, bude automobil – stejně jako ostatní účastníci silničního provozu – jezdit automatizovaně. Samy sebe regulující a kontrolující dopravní proudy umožní klidné cestování, při němž vozidlo předchází situacím s velkým podélným nebo příčným zrychlením. Pro cestující v automobilech to bude důležitý předpoklad k tomu, aby přestali vnímat okolní dopravní dění a mohli se věnovat činnostem podle svých představ.

Luxusní interiér a technicky vyspělá centrála

Audi AI zásadním způsobem mění používání automobilu a výrazně zvyšuje kvalitu pobytu v interiéru vozu. Automobil se bude stále více proměňovat v „třetí životní prostor“ – po domově a pracovišti. Proto je logickým a důsledným krokem, že se designéři Audi při navrhování interiéru studie Audi AI:ME nepodřídili tvarovému řešení karoserie. Naopak dali interiéru prioritu, takže tvoří jádro celého vozidla. V popředí konceptu interiéru však nestojí klasické propojení řidiče a vozidla prostřednictvím volantu, přístrojů a pedálů, nýbrž pobyt cestujících v automatizovaně jedoucím automobilu. Proto se i konvenční ovládací prvky zasunou v elegantně rafinované choreografii a v klidovém stavu je zakrývá odkládací přihrádka s povrchem ze dřeva ořešáku s otevřenými póry.

Odkládací prostory budou mít v automobilech s funkcí automatizované jízdy mnohem větší význam než dosud. Ve studii Audi AI:ME slouží tomuto účelu nejen kryt konvenčních ovládacích prvků pro řízení vozidla, ale také velké plochy mezi předními sedadly. V nich je ukrytý další inovativní detail v podobě magnetů, které drží na místě odložené poháry nebo talíře z kovu. V automatizovaném Audi AI:ME lze totiž během jízdy v klidu stolovat.

Cestující naleznou vždy příjemnou polohu sezení pro příslušnou činnost. Přední sedadla, inspirovaná klasickými křesly z luxusních salonků, nabízejí široké a komfortně čalouněné sedací plochy, potažené tkaninou v teplých odstínech šedé. Opěradla mají klenutý, skořepinový tvar a k sedákům jsou připevněna pouze jedním vertikálním nosníkem. Nejsou-li pedály zapotřebí, může si řidič opřít nohy o podložky pod přístrojovou deskou, podobně jako u otomanu. Na zadních spojitých sedadlech, protažených až do bočních stěn, si mohou cestující přizpůsobit polohu sezení téměř libovolně.

Ovládání vozidla a jeho komunikačních a interaktivních systémů probíhá prostřednictvím systému sledování očí, hlasových pokynů a dotykových ploch umístěných pod okny.

Interiér studie Audi AI:ME není pro cestující pouhým dopravním prostředkem, nýbrž luxusním salonkem s rozmanitou nabídkou funkcí ze světa high-tech. Velmi kvalitní audiosystém disponuje systémem kompenzace hluku, který dokáže zcela potlačit zvuky, pronikající zvenku, prostřednictvím akustických vln s opačnou fází.  

Naprostou novinkou v interiéru automobilu je použití živých rostlin. Vegetace, která je v často životu nebezpečném biotopu velkoměsta vzácností, pomáhá i v automobilu vytvářet pocit blízkosti k přírodě a zároveň objektivně vylepšuje kvalitu vzduchu. Znečištěný městský vzduch se díky náročné filtrační technice do interiéru studie Audi AI:ME vůbec nedostane.

Nepřehlédnutelná tvář

Exteriér se zřetelně odlišuje od konkurentů. Audi AI:ME jde záměrně proti proudu. Víc než jen náznak klínovitých tvarů, pro značku Audi typicky zvýrazněné a rozšířené podběhy kol i pregnantní tvary bočních oken – to vše dodává celkovému vnějšímu designu mimořádný emocionální náboj. Automobil si přitom svou plochou nárokuje v ulicích jen málo místa. Vnější délka 4,30 metru a vnější šířka 1,90 patří do kompaktního segmentu. Vnější výška 1,52 metru nabízí velké přednosti především pro interiér. Výsledkem je velkorysý vnitřní prostor, komfortní nastupování a prostor pro hlavu. Nastupování usnadňují také velké boční dveře se zavěšením vpředu a vzadu, které se otvírají od sebe.

Vidět a být viděn

U autonomně provozovaných automobilů budoucnosti se změní i role světlometů, protože řidič, věnující se jiným věcem, bude jen vzácně potřebovat jasné osvětlení vozovky. Důležitější bude naproti tomu jiná funkce osvětlení, zajišťující komunikaci s ostatními účastníky silničního provozu. Již studie Audi AIcon ukázala, jak zřetelné signály mohou poskytovat svíticí plochy Digital Matrix prostřednictvím pohyblivých grafických zobrazení. Stejně důležité je samozřejmě i zajištění viditelnosti vozidla pro ostatní účastníky silničního provozu. Audi AI:ME tento přístup důsledně rozvíjí, protože ve městě jsou vzdálenosti od ostatních účastníků silničního provozu ještě menší, takže přední a zadní světlomety na obvyklých místech často nebývají viditelné. Designéři Audi se specializací na osvětlení proto umístili na karoserii prvky LED i nad podběhy kol, tedy do neobvykle vysoké polohy. Tyto zdroje světla jsou viditelné ze všech úhlů. Komunikace v rozsahu 360 stupňů významně zvyšuje bezpečnost chodců a cyklistů. Světlomety LED na přídi a projektory Micro Matrix mohou signalizovat snadno rozpoznatelnými symboly například chodci, že mu AI:ME dává přednost, aby mohl přejít ulici. Jako projekční plochu pro grafická zobrazení lze použít vozovku nebo stěnu. Tato funkce nalézá uplatnění také jako bezpečné osvětlení prostoru kolem dveří při nastupování a vystupování. Vozidlo je tím zároveň viditelné i pro ostatní účastníky silničního provozu. Projektory Matrix mohou navíc automatizovaně zvyšovat bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu s méně výkonným osvětlením, a to osvětlováním jejich okolí. Audi AI:ME je jako vozidlo s funkcí automatizované jízdy úrovně 4 vybaveno také výkonnými světlomety Matrix LED a snadno rozpoznatelnými brzdovými a koncovými svítilnami pro všechny situace, při nichž řídí řidič.

Pohon pro mnohahodinové cestování

Zadání pro vývoj studie Audi AI:ME zahrnovalo požadavky na provoz ve městě. To znamená, že extrémní hodnoty zrychlení a nejvyšší rychlost na dálnici jsou v tomto případě stejně bezvýznamné jako vysoké rychlosti při průjezdech zatáčkami nebo dojezd pro cestování na dlouhé vzdálenosti. Rychlost jízdy automobilu, jako je AI:ME, se bude převážně pohybovat v rozsahu mezi 20 a 70 km/h. Často přitom bude muset zajišťovat mobilitu po dlouhé hodiny bez možnosti nabíjet akumulátory. Inženýři se na základě toho rozhodli pro relativně jednoduchou a zároveň lehkou základní konfiguraci. Pro splnění výše uvedených požadavků postačuje sada akumulátorů s kapacitou 65 kWh. V oblasti zadní nápravy studie AI:ME pracuje synchronní elektromotor s permanentním magnetem, který v případě potřeby poskytne nejvyšší výkon 125 kW (170 k). Pro plynulou jízdu v městském provozu stačí zpravidla zlomek této hodnoty. Audi AI:ME se dokonce i v městském provozu může pochlubit mimořádně nízkou spotřebou elektrické energie díky rekuperaci kinetické energie a relativně nízké hmotnosti.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV