Reklama
Archiv - Zprávy

Asistenční systémy pomáhají při řízení vozidla

Neustále sílící provoz dostává řidiče do stresových situací. A tak nastupují asistenční funkce vozidel, které předvídají reakce řidiče, rozhodují o brzdění a akceleraci nebo dokonce dokáží vůz samy zaparkovat. Tyto systémy zvyšují bezpečnost a komfort jízdy a jsou prvním krokem směrem k autonomním automobilům.
Zdroj: Seat

Současné moderní vozy jsou plné kamer, senzorů a radarů. Nevidíme je, ale když řídíme, tak jsou vždy aktivní. Přestože tito pomocníci pro řidiče nemohou zastoupit jeho pozornost při sledování dění na silnici, významným způsobem zvyšují bezpečnost a komfort při každodenních jízdách. Podle Evropské komise zachrání používání těchto nových systémů 7 300 lidských životů a zabrání vážnému poranění 38 900 osob v období deseti let mezi roky 2020 a 2030. Například ve společnosti Seat nese za tyto systémy odpovědnost Marc Seguer, který vybral a popsal sedm nejužitečnějších asistentů.

Automatické brzdění, které zabraňuje kolizím: Systém Front Assist předchází nárazu do vozidla vpředu tím, že sleduje vzdálenost našeho vozu od ostatních vozidel nebo chodců před námi. „Pokud řidič nereaguje na bezprostřední riziko kolize s vozem nebo chodcem vpředu, systém nejprve vydá upozornění a pak vůz automaticky zabrzdí, je-li to nezbytné,“ vysvětluje Seguer.

Méně stresu v dopravních kolonách: Brzdění, akcelerace a zase brzdění. Nic není únavnější než jízda v hustém silničním provozu, který je typický pro velká města. „Tyto funkce vykonává asistent pro jízdu v dopravních kolonách, Traffic Jam Assist, takže řidič může odpočívat,“ dodává odborník. Systém dokáže automaticky řadit, upravovat rychlost jízdy a v každé situaci udržovat bezpečnou vzdálenost od vozidel vpředu.

Žádné nechtěné vyjetí z jízdního pruhu: Udržování vozu v jízdním pruhu mohou usnadnit drobné, automatické zásahy do řízení. Vpředu umístěná kamera rozpoznává podélné čáry, vymezující jízdní pruh, a Lane Assist nás tak může upozornit na situaci, v níž hrozí vyjetí vozu z jízdního pruhu, bez ohledu na to, zda jedeme pomalu nebo rychle. „Systém předchází vzniku nebezpečných situací při chvilkové nepozornosti řidiče, protože dokáže také automaticky měnit směr jízdy,“ potvrzuje Marc Seguer.

Sledování dopravních značek: Asistent pro rozpoznávání dopravních značek je propojen s přední kamerou vozidla, která detekuje značky omezení rychlosti jízdy, zákazu předjíždění nebo dokonce práce na silnici. „Tento asistenční systém je nejlepším spolujezdcem, protože nás s předstihem upozorňuje. Jeho informace jsou zobrazovány na přístrojové desce a můžeme si také nastavit zvukové upozornění na překročení nejvyšší povolené rychlosti,“ dodává.

Už žádné slepé úhly: Již se nemusíme obávat změny jízdního pruhu díky vizuálnímu upozornění na vnějších zpětných zrcátkách, jež informuje řidiče o vozidlech, která se přibližují z oblasti mimo jeho zorný úhel. Asistent pro sledování slepého úhlu spolupracuje se dvěma radarovými senzory pro sledování dopravy vzadu, a zvyšuje tak bezpečnost jízdy.

Komfortnější jízda: Adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control) umožňuje nastavit konstantní rychlost jízdy a v závislosti na stavu dopravy zajišťuje zrychlování nebo zpomalování vozu. V případě potřeby vůz dokonce bez zásahu řidiče automaticky zabrzdí. „Tato funkce je mimořádně užitečná na dlouhých cestách, s hustým i plynulým provozem. Řidiči při jízdě na dlouhé vzdálenosti oceňují, že nemusejí držet nohu na pedálu plynu,“ doporučuje odborník.

Parkování bez rukou na volantu: Parkovací asistent řídí místo nás a používá k tomu kamery, které poskytují přehled o situaci kolem vozu v rozsahu 360°. Sleduje vzdálenosti od překážek, aby zabránil kolizím, a dokonce zajistí veškerou práci s volantem.

Cílem vývoje tohoto druhu asistenčních funkcí je snížit počet dopravních nehod. „Jízda automobilem je stále bezpečnější a komfortnější díky vyspělé technice ve výbavě našich vozů. Současné asistenční systémy jsou našimi nejlepšími partnery při řízení a představují předehru k autonomní jízdě,“ uzavírá Marc Seguer.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV