Reklama
Archiv - Zprávy

Asistenční systém umožní bezpečné odbočení doprava

Společnost Continental představí koncem září nejnovější asistenční systém pro bezpečné odbočování těžkých nákladních vozidel vpravo.
Zdroj: Continental

Odborníci na jízdní asistenty velmi intenzivně pracují na nových generacích těchto zařízení. Continental již nyní nabízí systémy na bázi radaru určené do sériové výbavy, existuje ale i řešení pro dodatečnou montáž. Během několika příštích let se tyto asistenční systémy dále vyvinou díky použití kamer a následně i zapojením umělé inteligence.

Obzvláště v hustém městském provozu se může snadno stát, že se tahač s návěsem při odbočování srazí s cyklistou nebo chodcem. Tito nejzranitelnější účastníci silničního provozu se totiž snadno schovají do řidičova slepého úhlu. Z tohoto důvodu roste tlak na povinnou montáž asistenčního systému pro odbočování vpravo. Nedá se nicméně čekat, že by ji evropská legislativa během příštích několika let předepsala. Některé země, jako například Německo, proto spoléhají na to, že odbočovací asistent budou dobrovolně osazovat výrobci nebo přepravní společnosti, ať při objednávce nových vozů, nebo dodatečně na provozované kamiony. Proč? Systémy tohoto typu pomáhají předcházet velkému množství nehod, takže jsou již nyní velmi oblíbené. Snižují totiž i náklady spojené s opravami a prostoji. Společnost Continental se při intenzivním vývoji odbočovacího asistentu snaží zvýšit nejen bezpečnost a efektivitu v provozu, ale zároveň omezit falešná varování.

Tři generace bezpečnosti – od radaru přes kamery k umělé inteligenci

Moderní asistenční systémy dokáží řidiče nákladních vozidel varovat v okamžiku, kdy se chodec nebo cyklista ocitne ve slepém úhlu. Radarové systémy tohoto typu dovedou zjistit přesnou pozici účastníků provozu a vypočítat, za jak dlouho bude hrozit případná kolize. Druhá generace odbočovacího asistenčního systému půjde ještě dál. Aby zařízení dokázalo nebezpečné situace lépe odlišit od běžného provozu, doplní radarové snímače navíc kamery. Během několika málo let bude asistenční systém pro odbočování vpravo schopný správně vyhodnotit i velmi složité a nepředvídatelné situace v dopravě a řidiče podle toho varovat. Dojde rovněž k zapojení automatického nouzového brzdění. Dalším systémem, který bude možné použít, je rozpoznávání gest. Ten využívá strojové učení, umělé neuronové sítě a zobrazovací technologie k rozpoznání přijíždějícího cyklisty mnohem dříve, než bylo dosud možné. Umělá inteligence také předává odbočovacímu asistenčnímu systému informace o tom, kam chodec nebo cyklista směřuje. Prototypem systému rozpoznávání gest je již nyní vybaven předváděcí vůz společnosti Continental nesoucí označení Innovation Truck. Na trhu bude nové zařízení k dispozici během několika málo let.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV