Reklama
Retro

Když stavíte sporťák z předokolky v hatchbacku. Honda Civic Type R slaví čtvrtstoletí

„Erko“ se letos ukáže na silnicích už v šesté generaci. Novinka drží traťový rekord v Suzuce

První Civic Type R s označením EK9 (1997–2000)

Zdroj: Tiskový servis Honda

Než se budeme věnovat přímo sportovnímu civicu, stojí za zmínku, že označení Type R můžeme datovat až k vozu Honda NSX Type R z roku 1992. Ten sice nabídl zajímavé dynamické vlastnosti, ale na trh se dostal jen ve velmi omezeném počtu. První Honda Civic Type R vznikla na základě podobného inženýrského přístup jako u vozů Integra a NSX. Na tehdejší dobu nabídla mimořádný zážitek z jízdy. Model EK9 byl nabízen jen na japonském trhu. Poháněl ho benzínový motor 1,6, který na nízkou celkovou hmotnost vozidla 1050 kilogramů bohatě stačil. Agilitě podvozku pomáhal šroubový diferenciálem s omezením prokluzu (LSD).

Evropsky pojatý – Civic Type R EP3 (2001–2005)

Zdroj: Tiskový servis Honda

Po úspěchu první generace sportovního civicu Evropa prahla po té druhé. Uspokojit poptávku na starém kontinentu se povedlo i díky tomu, že novinka byla vyráběna ve Spojeném království. Vůz dostal povedený agregát 2,0 DOHC i-VTEC řady „K“, který ukázal možnosti, co se dá s atmosférickým dvoulitrovým motorem dokázat. Dynamice vozu odpovídaly vylepšené brzdy i jemně odstupňovaná přesná šestistupňovou manuální převodovka. O 80 procent tužší torzní statické tuhosti karoserie se podařilo dosáhnout bohatým použitím vysokopevnostní oceli v porovnání s předchozí generací. Model měl přední zavěšení se sbíhavými vzpěrami a dvojité lichoběžníkové zavěšení s reaktivním ramenem vzadu v kombinaci s novým elektrickým posilovačem řízení (EPS) a variabilním převodovým poměrem (VGR) pro aktivní zpětnou vazbu pro řidiče.

Evropa jinak – Civic Type R FN2/FD2 (2007-2011)

Zdroj: Tiskový servis Honda

Třetí generace vozu byla jedinečná v tom, že se evropský a japonský model výrazně lišily. Pro Evropu vznikl hatchback na bázi druhé generace, kterému zůstal osvědčený dvoulitrový motor. Podvozek byl ale přepracovaný. Palivová nádrž se přesunula pod přední sedadla s cílem zvětšit vnitřní prostor. Japoncům byl místo toho nabídnut sedan FD2, který dostal výkonnější motor K20A, šroubový diferenciál LSD a výkonné brzdy Brembo.

Premiéra VTEC Turbo – Civic Type R FK2 (2015–2017)

Zdroj: Tiskový servis Honda

Kvůli zvyšování výkonu benzínových motorů v době omezování emisí přišla éra přeplňování turbodmychadlem. Konstruktéři Hondy proto vyvinuli přeplňovaný dvoulitrový motor K20C1, který nabídl mohutný výkon 310 koní. Pro lepší ovladatelnost auta zvolili dvouosé odpružení vzpěry v kombinaci s diferenciálem s omezením prokluzu. Ten odolával přenášení točivého momentu do řízení, které známe z vozů s vysoce výkonným pohonem přední nápravy. Model Civic Type-R 2015 zrychlil z 0 na 100 km/h za pouhých 5,7 sekundy a byl vybaven předními brzdovými kotouči s průměrem 351 milimetrů, které byly součástí vysoce výkonného brzdového systému Brembo.

Výkon 320 koní – Civic Type R FK8 (2017–2022)

Zdroj: Tiskový servis Honda

V roce 2017 byla představena letos končící verze modelu Civic Type R s kódovým označením FK8. Získala spoustu nových mechanických prvků a taky adaptivní tlumiče. Výkon motoru byl zvýšen o 10 koní na 320 koní. Inženýři výrazně zapracovali i na efektivnějším přítlaku pro výraznější zážitky z jízdy. Mimořádně úspěšný byl model ve Spojených státech, kde se prodával nejvíc ze všech světových regiónů.
Reklama
Autosalon TV