Reklama
Motorky

Test Suzuki GSX-S1000GT: Nová krásná cestovatelka za rozumné peníze může být motorkou roku 2022

Japonská značka oživuje kategorii královského sportovního cestování po asfaltu. Moderně a vkusně
Zdroj: Tiskový servis Suzuki

Suzuki postavilo motorku, která využívá tradičních předností značky, jakými jsou zejména hlaďoučký a pružný chod čtyřválcového motoru využitelného v širokém pásmu otáček. K tomu dodalo atraktivní a moderní kabát bez nějakých úletů a konečně i moderní přístrojový štít. Nešetřilo ani na bohaté výbavě a vše korunuje relativně příznivá cena. Pokud rádi cestujete na dlouhé vzdálenosti po asfaltu, měli byste rozhodně zbystřit.

Modernější než ostatní suzuki

Situace na trhu s novými motocykly se v ledasčem podobá trhu s novými auty. Mezi čtyřkolovými vozidly jsou klasické typy karoserie vytlačovány módními SUV. Podobný trend můžeme vnímat i u motorek, kde se čím dál větší oblibě těší cestovní endura, která se cítí jako doma nejen na asfaltu, ale slibují i relativně bezpečné cestování na nezpevněné vozovce. A stejně jako v Evropě vymírají mezi auty tradiční sedany a kupé určená na "gran turismo", tedy pohodlné cestování na dlouhé vzdálenosti, mezi motocykly schází na úbytě cestovní motocykly určené výhradně na asfalt. Výjimka, která potvrzuje pravidlo, a možná i díky tomu se o ní tolik píše a mluví, se jmenuje Suzuki GSX-S1000GT, a jde o letošní novinku. V Posázaví jsem otestoval hned dvě varianty nového "gétéčka". Černou bez kufrů a (podle mě) mnohem hezčí modrou s kufry.

Nové Suzuki GSX-S1000GT navazuje model GSX-S1000F a zároveň se dá považovat i za nástupce staršího Bandita 1250. Stejně jako předchůdci míří na zájemce o pohodlnou motorku na dlouhé cesty nejen pro jednoho, ale i dva cestující. Stejně jako předchůdci disponuje velkoobjemovým čtyřválcovým motorem s velkorysým točivým momentem a tudíž dostatkem síly a pružným chodem nevyžadujícím při pohodové jízdě příliš časté řazení. Ale na rozdíl od svých předchůdců, a na rozdíl od většiny ostatních modelů Suzuki nabízí nejmodernější výbavu a velmi atraktivní soudobý a nekontroverzní design. Ten se ze současných modelů Suzuki nejvíce podobá sportovnímu naháči GSX-S1000, s nímž má "gétéčko" spoustu shodné techniky.

Srovnání GSX-S1000GT s některými dalšími aktuálně nabízenými motocykly Suzuki jsem měl opravdu bezprostřední, neboť jsem v průběhu testovacího dne strávil několik desítek minut i za řídítky sportovní Katany a o něco "hodnějšího" naháče GSX-S950 - tedy dalších modelů poháněných litrovým čtyřválcovým motorem.

V porovnání s nimi je Suzuki GSX-S1000GT mnohem více určená na dálkové jízdy. Jde o dospělejší a komplexnější motorku s mnohem bohatší a zároveň modernější výbavou. Na rozdíl od výše jmenovaných motorek tady nechybí například skvělé a návykové obousměrné rychlořazení, tedy možnost "kopat" tam kvalty směrem nahoru bez spojky a bez nutnosti ubírat plyn a směrem dolů bez spojky a nutnosti vyrovnávat otáčky. Nebo barevný displej, který konečně odpovídá 21.století a přináší možnost propojení s mobilním telefonem, byť ovládání infotainmentu za jízdy pomocí páček a tlačítek na řídítkách zatím rozhodně není úplně intuitivní. A v zájmu bezpečnosti doporučuji se jím při jízdě vůbec nezabývat.

Vypadá těžce, jezdí lehce

Suzuki GSX-S1000GT na první pohled vypadá zvlášť při osazení kufry jako velká a těžká motorka, ale už při manipulaci na místě mě příjemně zarazila její lehkost. A tento pocit se ještě znásobí za jízdy. Motorka se do zatáček naklání úplně automaticky a samozřejmě. I nepříliš vyježděný rider díky jejímu podvozku zvládne vykružovat zatáčky s přesností kružítka. A co bych možná neměl příliš zdůrazňovat, ale ten pocit byl opravdu silný, "gétéčko" odpouští díky neuvěřitelně vyspělému podvozku a elektronice spoustu chyb, které jiné motorky neodpustí. Vyzkoušel jsem pětistupňový stabilizační systém a při nejvyšším zapojení elektroniky je Suzuki GSX-S1000GT pozoruhodně blbuvzdorná. Jel jsem i v lehkém dešti, takže jsem si zkombinoval maximální protiprokluz s dešťovou mapou motoru, a tak bezpečně jsem se ještě na mokrém asfaltu na motorce necítil.

Pokud jste zkušený jezdec milující adrenalin a už teď ohrnujete nos, tak věřte, že při volbě nejostřejší mapy a s vypnutým protiprokluzem toho tahle motorka nabídne dost i pro vás. Byť není tak neurvalá, hbitá a zábavná jako třeba souběžně testovaná Katana se stejným motorem a méně vyspělou elektronikou. Ale pokud rádi cestujete na dlouhé trasy, tak vězte, že byste velmi brzy rádi přesedali a ocenili dobrou ochranu vůči větru a pohodlnější odpružení u "gétéčka".

Čtyřválcový litrový motor Suzuki GSX-S1000GT považuji za vybroušený klenot. Přiznám se, že čtyřválce Suzuki jsou mojí srdcovkou (jsem majitelem Bandita) a dostává mě jejich univerzálnost. Můžete s nimi v pohodovém tempu jezdit prakticky bez řazení pořád na šestku, nebo díky nim udělat z motorky řvoucí bestii při vytáčení někam k 11 tisícům otáček, kde GSX-S1000GT dosahuje svého maximálního výkonu - úctyhodných 152 koní. Miluji na nich absenci vibrací, při rozumné jízdě rozumnou spotřebu i pověstnou spolehlivost. A přesně takový motor se podle mne naprosto ideálně hodí ke kategorii "Gran Turismo". V porovnání s mým banditem má motor u GSX-S1000GT raději přece jen o něco vyšší otáčky, přesto ale o něm platí vše, co píšu na začátku tohoto odstavce.

Motorka mi sedla na první dobrou. Možná i proto, že poloha za řídítky hodně připomíná tu z mého Bandita. Není ani nepohodlně ležatě sportovní, ani příliš vzpřímeně endurácká. 

Vzhledem k délce (tedy krátkosti) testovacích jízd jsem neměl možnost naplno vyzkoušet všechny prvky výbavy, například tempomat, propojení s telefonem a spoustu dalších položek z menu palubního počítače. Neotestoval jsem ani jízdu se spolujezdkyní, o kterou si tahle motorka vyloženě říká, takže se k ní moc rád vrátím při nějakém dlouhodobějším testu, kdy se také zaměřím na spotřebu. Co jsem vyzkoušel, byla jízda s originálními kufry, které mi sice překážely při nasedání, ale při jízdě jsem je vůbec nevnímal. Trochu mě zarazila absence centrálního stojanu, byť ho osobně využívám naprosto minimálně. 

Snad v červenci

Suzuki GSX-S1000GT je výkonný motocykl určený na dálkové cestování vysokými rychlostmi. Hodí se jak na dálnice, tak na zakroucené okresky. Díky univerzální charakteristice odpružení a vyspělosti podvozku nevadí ani rozbitější silnice. Přestože by si motorku vzhledem k vysokému výkonu měli pořizovat už trochu zkušenější jezdci, co to mají mezi ušima srovnané, lze ji vzhledem k mnoha bezpečnostním pomocníkům doporučit i méně vyježděným motorkářům.

Cena 329 900 korun rozhodně nevyráží při porovnání s konkurenty či podobně výkonnými motorkami v negativním slova smyslu dech. Naopak ji vzhledem k výbavě "gétéčka" považuji za rozumnou a i jiní motorističtí novináři očekávali vyšší částku. Největší nevýhodou jsou tak delší čekací doby na tuto novinku, přesto jsme v krátkém průzkumu mezi dealery byli schopni sehnat i kousek s červencovým datem dodání.

Základní údaje

Délka 2140 mm
Výška (sedla) 1215 mm (810 mm)
Motor Čtyřdobý kapalinou chlazený řadový čtyřválec DOHC
Max. výkon 112 kW (152 k) při 11 000 otáčkách
Max. točivý moment 106 Nm při 9250 otáčkách
Spotřeba 6,1 l/100 km
Objem nádrže 19 l
Pohotovostní hmotnost 226 kg
Převodovka šestistupňová, rychlořazení oběma směry
Cena 329 900 Kč
Cena kufrů s držáky, zámky a kryty 34 593 Kč
Zdroj: Suzuki
Reklama

Diskuze

David - 18.06.2022 17:00:50
Mám naprosto podobné pocity, dokonce formulace jsou skoro stejné, jak jsem psal v recenzi na motorkari.cz před cca měsícem. Mělj sem štěstí a motorku se podařilo sehnat už začátkem května. Rovněž jsem doteď sedlal Bandita 1250 a ta kontinuita je tam jasná

Honda CB500F je ideální motorka pro začátečníky. Nekouše a naučí je nebát se zatáček

Vyzkoušeli jsme modernizovanou pětistovku pro mladé jezdce. Výkon 35 kW je na řidičák A2 akorát
28.05.2022 20:15
|
1
Reklama

Akce sundej kolegu aneb tým Autosalonu se snažil zkrotit elektrické motorky v Pitlandu

Vyzkoušeli jsme unikátní zábavu v uzavřené hale. Pitbiky jsou výzvou nejen pro motorkáře
20.05.2022 15:45
|
0

Test motocyklu Honda Monkey: Funky mašinka s malinkými rozměry, ale velkým charakterem

Otestovali jsme jednu z nejkompaktnějších motorek na trhu. Ve městě je lepší než skútr
01.05.2022 20:13
|
3

Test MG eHS: Levné rodinné čínské SUV na benzin i do zásuvky jede jak z praku, má ale i své mouchy

Poměrem ceny a výbavy překonává všechny konkurenty. Zato podvozek se houpá a benzinový motor žere
05.08.2022 18:44
|
1

První test Nissanu Ariya: Zjevil se nečekaný král rodinných SUV. Odpůrcům elektřiny je ale zapovězen

Stojí trochu víc než Škoda Enyaq i další konkurenti. Výbavou a luxusem je však dalece překonává
28.07.2022 10:07
|
2
Reklama

Test Volkswagenu California Beach: Nejlepší dovolená je ta, kterou plánujete až v jejím průběhu

Malý, ale praktický obytný vůz nás na cestě přímo šokoval nízkou spotřebou
26.07.2022 10:16
|
6

Test Nissanu Qashqai e-Power: Elektromobil, co si veze elektrocentrálu, funguje lépe než hybridy

Jezdili jsme se spotřebou 5,0 l benzinu na 100 km. Na auto má zájemce čekat jen tři měsíce
15.07.2022 19:01
|
2
Reklama
Autosalon TV