Reklama
Motorky

Jaké příslušenství by nemělo chybět na cestovních motorkách? Poradíme

Padací rám, větrný štít nebo vyhřívané rukojeti. To jsou doplňky, které vám určitě jízdu zpříjemní

Bez kufrů se na dlouhých cestách neobejdete

Zdroj: Robin Běhal

Všichni motorkářští experti naší redakce se shodli na tom, že bez pořádných kufrů nebo různých brašen je cestování na motorce skoro nemožné. Jaké zavazadla jsou ale na motorku nejlepší? Na trhu s moto příslušenstvím existuje spousta druhů různých kufrů, tašek či batohů. Podle nás je vhodné osadit cestovní bajk bytelnými hliníkovými kufry, které sice stojí více peněz, ale většinou přežijí i tvrdší pády.

Samozřejmě existují i levnější varianty vyrobené například z plastu nebo textilu. Ty ale nejsou tak odolné. Pokud vlastníte sportovnější motorku nebo se vám jednoduše kufry nelíbí, můžete svou motorku vybavit například menší textilní taškou, která se připíná před řidiče na palivovou nádrž. 

Padací rámy mohou ušetřit peníze

Zdroj: Tiskový servis Yamaha

Tuning motocyklu není vždy jen o zlepšování jízdních vlastností nebo o designu. Třeba takové padací rámy. Ty sice z estetického hlediska nevypadají zrovna dobře, ale na druhou stranu dokáží eliminovat mnohá poškození při pádu motorky. Ono totiž i lehnutí stroje při nulové rychlosti může způsobit drahé škody. Proto doporučujeme si svůj motocykl vybavit padacím rámem nebo decentnějšími protektory. Obě varianty nestojí moc peněz a v konečném výsledku vám jich mohou spoustu ušetřit. 

Jak jsme již zmínili, na trhu existují buď padací rámy, které jsou vhodné například pro cestovní endura (motorky určené i do terénu), nebo takzvané padací protektory. Ty jsou mnohem decentnější a hodí se zejména na naháče či sportovní motocykly.  

Díky větrnému štítu vám nebude vadit ani jízda na dálnici

Zdroj: Tiskový servis Yamaha

Motorkáři se snaží dálnicím co nejvíce vyhýbat a není se čemu divit. Zaprvé je to nuda a zadruhé při jízdě vysokou rychlostí na jezdce permanentně fouká. S nudou vám asi nic nepomůže, ale s větrem ano. Pokud vaše motorka není už z výroby vybavena velkým větrným štítem, není od věci si ho zpětně dokoupit. Nestojí moc peněz a dokáže výrazně zpříjemnit dlouhé cestování, hlavně pak to dálniční. 

Při výběru plexiskla se musíte ujistit, zda bude sedět vaším rozměrům. Pokud si koupíte sklo nízké, a sami jste vysocí. Může vám větrný štít při jízdě tvořit turbulence, které vám pak budou neustále mlátit s helmou. Proto doporučujeme si připlatit za plexiskla s nastavitelnou výškou. 

Bez vyhřívaných heftů vás mrazivá rána doženou k šílenství

Zdroj: Tiskový servis Suzuki

Používáte motorku každodenně, a to i když je chladné počasí? Pokud ano, rozhodně doporučujeme zamyslet se nad koupí vyhřívaných rukojetí, které mohou jízdu výrazně zpříjemnit. Instalace není složitá a gripy se dají namontovat na skoro všechny motorky na trhu. Většina vyhřívaných heftů je univerzálních a poměrně levných. Samozřejmě je možné si pořídit i rukojeti dělané přímo na daný model motocyklu. Ty jsou pak ale výrazně dražší, a to i o několik tisíc. 

Držák na mobil vám může ušetřit spoustu času i nervů

Zdroj: Tiskový servis Quad Lock

Už se vám někdy stalo, že jste jeli na motorce, neznali jste trasu nazpaměť a neměli jste na řidítkách uchycený telefon s navigací? Nám se to v redakci stává pořád a upřímně není nic otravnějšího, než každých pár kilometrů stavět jen kvůli tomu, abyste si sundali rukavice, vytáhli mobil z kapsy a podívali se na mapy, kudy vlastně máte jet. A takhle pořád dokola a dokola po každé odbočce. 

Proto je podle naší redakce držák na telefon jeden z nejužitečnějších příslušenství na motorku vůbec. Ušetří nejen spoustu času, ale také nervů a ještě k tomu nestojí moc peněz. 
Reklama
Autosalon TV