Reklama
Motorky

Test: Zero DS je elektrické enduro s dynamikou a cenou sportovních motorek. Dojezdem zatím neoslní

Tento motocykl je možné řídit i s řidičákem skupiny A1 od 16 let nebo B pro osobní automobil
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Zatímco u elektromobilů je průkopníkem Tesla, ve světě elektrických motorek je to americký výrobce Zero. Ve svém portfoliu má hned devět modelů nejrůznějšího typu. My jsme během týdenního testu osedlali zlatou střední cestu. Terénně vyhlížející enduro DS ZF14.4, které svou hmotností i parametry odpovídá benzinovým pětistovkám. Dynamikou a cenou se však rovná s litrovými sportovními mašinami. Ale byla to jízda!

Silné jako osobní auto

I když v útrobách Zero DS najdeme čistě elektrický pohon, svým designem i jízdními vlastnostmi nemá daleko od plnohodnotných benzinových motorek. Svou konstrukcí nejvíce připomíná terénní enduro, už od pohledu působí hodně bytelně a robustně. Outdoorový dojem umocňuje vysoký posed, úzký postoj a hlavně obrovská kola s hrubým vzorkem. Nad nimi pak pochopitelně nechybí ani dlouhé plastové blatníky.

Se 174 centimetry jsme na zem dosáhli pouze špičkou jedné nohy, i přesto se nám ale sedělo pohodlně. Sedlo je měkké a hezky štíhlé, což manipulaci s takto vysokou motorkou výrazně usnadnilo. Při samotné jízdě jsme pak ocenili pětipalcový TFT displej s nejrůznějšími údaji včetně stavu nabití akumulátoru. Mile překvapeni jsme byli i z udávané hmotnosti elektrického stroje, která se vyrovná benzinovým sokům. Se 187 kilogramy je dokonce lehčí než podobně konstruovaná Honda CB500X.

Spalovací motor s obřím výfukovým systémem a další tisícovkou součástek tu nahrazuje jednoduchý vzduchem chlazený elektromotor s výkonem 44kW/59 koní a mamutím točivým momentem 109 N.m. Jen pro zajímavost, nižší krouťák má dokonce i litrová Honda CB1000R. Z technických údajů musím vypíchnout ještě maximální rychlost, která činí 139 km/h.

Dojezdem neurazí, ani nenadchne

Papírové hodnoty nás však ani zdaleka nedokázaly připravit na to, co následovalo, když jsme poprvé protočili akcelerátor na maximum. Podobné zrychlení jsme zažili u elektromobilů, ale u motorky... Uff! Ta dynamika nás prakticky oslepila. Další prudší akcelerovaní už jsme si pak raději dobře rozmýšleli. Alespoň, že motorka nemá tendenci odlepovat přední kolo od silnice. I při tvrdém zrychlení drží jako přibytá. Jízdní charakter elektromotorky lze nastavovat skrze jízdní režimy - ECO, Normal a Sport. Rozdílná je především reakce na přidání plynu. Se senzační dynamikou jdou ruku v ruce také špičkové brzdy, a i těmi Zero DS disponuje.

Zatímco u elektromobilů je hrobové ticho výhodou, u motorky, která má primárně bavit, nás nudí. Zvuk elektrického mixéru to překrásné bublání a prskání prostě nenahradí. Je to ale jen jedna z mála vad na jinak povedené alternativě ke klasickým spalovacím mašinám. Ani dojezdem na jedno nabití totiž Zero DS neudělá ostudu. Větší 14,4kWh baterie postačí na 120 kilometrů opravdu svižné jízdy mimo město. Dvě stě kilometrů je pak reálných pro městský provoz. V neposlední řadě potěší rychlost nabíjení. Do 100 procent se elektromotorka skrze domácí zásuvku dobije za přibližně deset hodin. S příplatkovým rychlonabíjením lze tuto dobu zkrátit na zhruba 3 hodiny.

Při jízdě působí Zero DS přeci jen dost těžkopádně. Do náklonu padá velmi pomalu a jakákoliv další manipulace s ní je obzvláště náročná. Jde vlastně o takový Mustang Mach-E na dvou kolech. Rychlý v přímce, pomalý v zatáčkách. Může to být ale způsobené i offroadovými pneumatikami nebo velkou kolmo usazenou baterií, která výrazně zhoršuje rozložení hmotnosti. Na nerovnostech odvádí nastavitelné tlumiče dobrou práci. Každé projetí díry či kanálu je příjemně tlumené. Chválíme i celkovou stabilitu motocyklu, zejména pak pří jízdě ve dvou.

Závěr a cena

Je jen otázkou času, než přísné emisní a hlukové normy pohltí i svět motocyklů. Díky výrobci DS však už teď víme, že elektrické motorky nemusí být úplně špatné. Na druhou stranu jsou tak trochu tupé, bezemoční. Nedovedeme si představit zarytého motorkáře, který překousne ten ohavný elektrický pískot. Proto jsou zatím motocykly Zero jen pro vyvolenou sortu elektro-nadšenců, kteří jsou za ně ochotní zaplatit. Jen námi testovaný průměrný kousek totiž vyjde na 456 900 Kč! U většiny modelů je pak možné drobnou softwarovou úpravou snížit výkon na 11kW, aby je mohli řídit i osoby s řidičákem skupiny A1 od 16 let nebo B pro osobní automobil.
Reklama

Diskuze

Michal - 01.09.2022 07:15:29
Toniku ještě ještě přidej že pojedeš max mezi 10 a 90 procenty nabití a s rezervou jsi na né 60 ale možná jen 50km.
Fr_von_Dr - 29.08.2022 11:49:22
To je pokrok!!! Když tedy pojedu z Loun pro kamrádku do Třeboně a pojedeme na víkend do Znojma,.... jsem za 14 dnů zase doma! Kdy se ten pokrok zastaví.

CFMOTO 650GT je nejlepším cesťákem ve své kubatuře. Nádech čínské polévky je zde voňavý

Příbuzný endura 650MT překvapuje zcela jiným charakterem, který k naturelu motoru sedí mnohem víc
09.07.2022 08:39
|
9
Reklama

Test motocyklu Honda CB500X: Africa Twin v kompaktním a cenově dostupném balení

Vyzkoušeli jsme modernizované cestovní enduro pro začátečníky
09.06.2022 19:05
|
3
Reklama

Test motocyklu Honda Monkey: Funky mašinka s malinkými rozměry, ale velkým charakterem

Otestovali jsme jednu z nejkompaktnějších motorek na trhu. Ve městě je lepší než skútr
01.05.2022 20:13
|
3

Test motorkářských malorážek Voge 300R a 300AC, které se dají pořídit pod 100 tisíc korun

Vyzkoušeli jsme a mezi sebou porovnali cenově dostupné motocykly s objemem motoru 300 kubíků
27.10.2021 15:55
|
1

Řízení se sádrou může i nemusí být přestupkem. Silné argumenty mohou vysoké pokutě zabránit

Silniční zákon řízení se sádrou vyloženě nezakazuje, vždy však záleží na daných okolnostech
30.09.2022 13:34
|
0

Test: Ford Focus ST je po modernizaci ještě šmrncovnější. Od asfaltu ho nedostanete ani kleštěmi

Německý hatchback s americkými kořeny patří mezi nejzábavnější sportovní vozy dneška
30.09.2022 11:34
|
7
Reklama

Těmto zahraničím SUV se v Česku daří nejlépe. Některá stojí zlomek toho co kralující škodovky

Vytvořili jsme přehled nejúspěšnějších zahraničních SUV na českém trhu. Jedno předběhlo i škodovky
29.09.2022 19:01
|
1

Do provozu nejspíš zamíří další bezpečností prvek. Má ochránit chodce před nepozornými řidiči

Brzdové světlo bylo doposud jen na zadní části vozu, do budoucna má však přibýt také vpředu
29.09.2022 13:31
|
7
Reklama
Autosalon TV