Reklama
Motorky

Motorkáři si musí dát pozor. Zatmavené plexisklo na helmě je proti předpisům a hrozí za něj pokuta

Motorkářské přilby musí splňovat přísnější certifikát. Jsou bezpečnější, ale nemohou mít tmavé hledí
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Jaro pomalu klepe na dveře a milovníci jedné stopy začínají probouzet své mašiny ze zimního spánku. Motorkáři si na začátku sezony často mění své ochranné vybavení a letos k tomu mají obzvlášť pádný důvod. Rok 2024 totiž přináší přísnější pravidla pro motorkářské přilby, které musí mít novou certifikaci a v podstatě čiré plexisklo. Právě zatmavená či zrcadlová hledí jsou totiž z pohledu zákona nelegální a za jejích používání hrozí pokuty.

Nové předpisy jsou v plné platnosti

Přísnější certifikace motorkářských přileb ECE 22.06 není popravdě úplnou novinkou. Vešla v platnost už v roce 2022, jenže výrobci měli dva roky na to, aby doprodali veškeré své zásoby starých modelů. Od letošní sezóny by se tak v regálech měly nacházet pouze nově standardizované helmy, které jsou oproti svým předchůdcům výrazně bezpečnější. A v čem vylepšení přileb konkrétně spočívá?

Nové helmy, které splňují standard ECE 22.06, přinášejí výrazné vylepšení v oblasti ochrany a pohodlí jezdce. Stěžejním aspektem je zavedení přísnějších nárazových testů, včetně nových zkoušek na boční náraz a rotaci. Také se více dbá na použité materiály, aby helmy byly více pevné a přitom komfortní. Evropská hospodářská komise (ECE), která přísnější předpisy zavedla, se také zaměřila na ventilační systémy a na kompatibilitu s moderními interkomy. Některé starší přilby totiž byly kvůli špatně udělané ventilaci nebo nataženým kabelům konstrukčně oslabené a tudíž i nebezpečné. Takže i toto nový standard vylepšuje.

Konec tmavých hledí

Jenže ne všechny změny jsou pro motorkáře pozitivní. S novou certifikací se také zpřísnily předpisy týkající se zatmavených plexiskel. Mít na přilbě černé nebo iridiové hledí je v mnoha ohledech výhoda - motorkáře neoslňuje sluníčko, ostatní řidiči mu nevidí do obličeje a zbarvené hledí vypadá z estetického hlediska lépe než čirý průzor. Samozřejmě to má i své nevýhody. Například pokud je šero nebo motorkář vjede do tunelu, kde není dostatečně silné osvětlení, přes tmavé plexisklo vidí podstatně hůř.

Právě z tohoto důvodu se ECE rozhodla maximální povolenou míru zatmavení snížit, a to z předchozích 50 na pouhých 35 procent. „Ochranná přilba řidiče a spolujezdce vozidel kategorie L a její hledí musí splňovat technické požadavky a musí být homologovány podle předpisu EHK č. 22. U ochranných přileb spolujezdců se připouští použití hledí se sníženou propustností světla,“ vysvětluje tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

To tedy znamená, že motorkář může mít pouze helmu, která je vybavena v podstatě čirým hledím s homologačním štítkem (certifikátem). Pokud ale standardně dodávaný štít vyměníte třeba za černé nebo iridiové (zrcadlové) plexisklo, které se používá při závodech na uzavřených okruzích, a bude na něm napsáno „Only for racing “, do provozu s ním nemůžete a policie vám může udělit pokutu ve výši až dva tisíce korun.
Reklama

Diskuze

cao - 05.04.2024 05:20:49
Co je to za nesmysl. odůvodnění, že výrobci/prodejci měli dva roky na doprodej zboží. Kdo si koupí helmu, která mu bude po dvou sezonách k ničemu? Mám 9 roku starou arai za 20k, kterou můžu vyhodit i když je pořad lepší než některé nové? super
Pavel Krhut - 10.03.2024 12:17:46
Ať si někdo s těch pitomců, co vymýšlejí v EU tyhle ptákoviny, zkusí jet za slunného dne s čirým hledím. Uvidí úplný ***** a je to ještě nebezpečnější než projet tunelem se zataveným hledím. Je vidět, že to vymýšlejí pitomci od stolu a ne motorkáři.

Kvíz pro opravdové motorkáře: Poznáte motorku jen podle jejího profilu?

Dokážete určit, o jakou značku a model se jedná, když vám motorku ukážeme pouze zboku?
24.03.2024 07:30
|
4
Reklama

Bizár z USA: Na Floridě mohou motorkáři ujíždět před policií. Mají dle zákona speciální imunitu

Vyzpovídali jsme místního motorkáře, který pravidelně prchá před strážníky. Trest mu prý nehrozí
18.08.2023 08:15
|
8
Reklama

Bizár z USA: Je to nebezpečné, ale přitom legální. Na Floridě jezdí motorkáři bez helmy

Jen kraťasy a tričko. To je běžná výbava amerického řidiče motocyklu ve státě Florida
29.07.2023 09:55
|
8

Motorkáři v kolonách téměř vždy porušují předpisy. Zákon sice hovoří jasně, policie však dělá, že je nevidí

Řidiči motocyklů s oblibou projíždí mezi automobily v kolonách a na semaforech, přitom nesmí
03.06.2022 07:21
|
239

Bude na co koukat: Legendy ukáží Ferrari 488 GT3, koncept od Mercedesu a novou Octavii

Automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
24.05.2024 08:15
|
0

CFMOTO zlevnilo své oblíbené cestovní enduro. Český bestseller se dostal pod hranici 200 tisíc korun

Čínský výrobce přišel s jarními slevami. Ty snížili ceny modelu 800MT Sport a motocyklu 700CL-X
23.05.2024 10:00
|
0
Reklama

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0
Reklama
Autosalon TV