Reklama
Řidičův chleba

Motorkáři v kolonách téměř vždy porušují předpisy. Zákon sice hovoří jasně, policie však dělá, že je nevidí

Řidiči motocyklů s oblibou projíždí mezi automobily v kolonách a na semaforech, přitom nesmí
Zdroj: Tiskový servis Besip

Motorkáři se dennodenně dopouští přestupku a přitom o tom možná ani nevědí. Každý kdo má motorku jistě děla to samé, co všichni ostatní. Když je někde kolona aut nebo semafor, nečeká, ale jednoduše vozidla před sebou předjede přes středovou dělící čáru. Vídáme to v provozu neustále, přitom bychom neměli. Podle pravidel je toto jednání protizákonné a uživatelům jednostopých vozidel za to hrozí vysoké pokuty a dokonce i zákaz řízení. 

S motorkáři v kolonách bojuje celý svět

Ohledně motorkářů předjíždějících v dopravní zácpách se mezi účastníky provozu vedou vášnivé debaty. Někdo chování řidičů motocyklů respektuje a jiní naopak jejich kličkování v kolonách odsuzují. Jak na tuto problematiku ale nahlíží zákon? Na to jsme se zeptali tiskové mluvčí Policie České republiky Hany Rubášové. 

„Tato otázka je velice komplikovaná a problémy spojené s pohybem motocyklů v kolonách vozidel se netýkají pouze naší země. Důvod zvýšení počtu motocyklů v silniční dopravě ve velkých městech je logicky dán především díky stále se zvyšující hustotě silničního provozu, kdy právě motocykly představují pro jejich řidiče snadné řešení, jak co nejsnadněji překonat silniční zácpy. I přitom však musí tito řidiči respektovat zákon (č. 361/2000 Sb.,) o provozu na pozemních komunikacích. Pokud tedy motocyklista poruší svou jízdou konkrétní ustanovení předmětného zákona, je jeho počínání protiprávní a tedy postižitelné odpovídající sankcí."

Jde to i legálně, ale...

Jak Autosalonu dále prozradila tisková mluvčí PČR, řidiči motocyklů v dopravních zácpách respektive na semaforech předjíždět mohou, musí se ale držet několika základních pravidel.

„Jak již bylo zmíněno, jedná se v případě pohybu motocyklů v kolonách o problém, který má širší záběr. Pokud si řidič motocyklu počíná takovým způsobem, kdy při předjíždění v souvislé koloně předjíždí vozidlo ve svém jízdním pruhu z levé strany, dá před samotným manévrem znamení o změně směru své jízdy a při předjíždění nepřejede s motocyklem do sousedního jízdního pruhu, kde by ohrozil jiného účastníka silničního provozu, je jeho počínání v souladu se zákonem."

Co za porušení zákona při předjíždění hrozí?

Co když si ale motorkář nepočíná podle zákona a svůj předjížděcí manévr by uskutečnil z pravé strany nebo by svým jednáním ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu? 

„V takovém případě by se řidič motocyklu dopouštěl přestupku (§17 zákona č. 361/2000 Sb.), který policista nemůže vyřešit na místě v blokovém řízení. Policista věc oznámí dle věcné a místní příslušnosti. Přestupci tak za porušení předpisů hrozí pokuta od 5 000 do 10 000 korun a zákaz činnosti v době od šesti měsíců do jednoho roku," dodává Hana Rubášová. 

Policisté motorkáře respektují

Znění zákona ale vždy nemusí odpovídat realitě. Podle pracovníka Policie České republiky Filipa Voigsta v běžném provozu motorkářům za předjíždění v koloně žádný postih v podstatě nehrozí. Pokud tedy nezpůsobní dopravní nehodu nebo vyloženě nehrozí ostatní řidiče.

„Nikdy jsem se zatím nesetkal s tím, že bych já nebo někdo z mých kolegů pokutoval řidiče motocyklu za předjíždění v dopravní zácpě. Naopak my sami se snažíme motorkářům udělat co nejvíce prostoru, abychom jim dopřáli co nejbezpečnější předjížděcí manévr. Samozřejmě kdyby řidič jednostopého vozidla svou jízdou vyloženě ohrožoval ostatní účastníky provozu, nedej bože způsobil nehodu, rozhodně bychom využili pravomoci a dotyčnému sankci uložili."
Reklama

Diskuze

Ondra S. - 25.03.2023 22:45:58
Na motorce taky předjíždím kolony, ale vzhledem k tomu, že řidiči jsou nacpaní u středové čáry, tak klidně i zprava. Když auta stojí, je to tak bezpečnější. Nevidím v tom nic blbýho ani ohrožujícího pro nikoho. Kdo to nechápe, je blbec!
Víťa - 14.12.2022 13:15:50
Nejsem nijak sprostej,ale Karel bude asi *****. Když by vědomě sundal a nedej bože i zabil třeba dítě které pojede do školy.

Za překročení rychlosti o desítky kilometrů v hodině vždy nehrozí body. Hlavní je zaplatit

Z rychlostních kamer není možné udělit řidiči trestné body. Pokud neudá sebe nebo někoho jiného
30.05.2022 12:48
|
14
Reklama

Kvíz: Poznat motocykl podle jeho profilu není nic snadného. Uspějí jen nadšení motorkáři

Připravili jsme 10 snímků různých druhů motorek. Dokážete určit, o jakou značku a model se jedná?
24.04.2022 08:14
|
3

Motorkáři bacha! Za zatmavené plexisklo na přilbě vás může zastavit policie

Zákon o tmavých a zrcadlových hledí se od roku 2022 ještě zpřísní. Už teď je nemilosrdný
01.10.2021 12:25
|
26

Volkswagen Golf patří mezi automobilové legendy. Podívejte se na všechny jeho generace

Rodinný vůz, sporťák, ale i praktické kombi nebo prostorné MPV. To všechno byl a je Volkswagen Golf
29.03.2023 15:54
|
1

Pro důchodce Prius, rodině Octavia a manažerovi BMW 5: Umělá inteligence radí, jaký vůz koupit

Zeptali jsme se programu ChatGPT, jaká auta by doporučil vybraným skupinám řidičů
29.03.2023 13:36
|
0
Reklama

Supersport i luxusní skútr. Na trh míří nové modely značek Aprilia, Moto Guzzi a Vespa

Italové přichází s vylepšeným supersportem, výroční motorkou od Moto Guzzi a Vespou GTS
27.03.2023 07:49
|
2

Škoda pracuje na pojízdném semaforu a speciální přední masce, která má pomáhat chodcům na přechodu

Robot, který bude zastavovat auta. To není sci-fi, ale blízká budoucnost
24.03.2023 16:53
|
7
Reklama
Autosalon TV