Reklama
Autopunk

Rusové se nemohou dočkat, až si znovu koupí Moskviče. Tvrdí to státem placený průzkum

Šetření provedla ruská společnost pro státní agenturu TASS. Jeho objektivita je proto pochybná
Zdroj: Tiskový servis AZLK

Více než 60 procent motoristů připouští nákup nového Moskviče. S takovou zprávou přišla ve středu ruská tisková agentura TASS, která se odvolává na výsledky průzkumu společnosti Romir, jenž si přímo zadala. Na otázky odpovídalo 718 dospělých Rusů z měst s více než milionem obyvatel. Vzhledem k cenzuře v médiích ale nejde o relevantní zdroj.

Průzkum: Moskvič by si koupil každý druhý

Zpráva ruské tiskové agentury má zřejmě potvrdit nadšení Rusů z domácí produkce a fakt. Každý druhý dotazovaný člověk nad 18 let by si totiž Moskvič koupil, pokud by byl levnější než případná konkurence. Té ale není právě mnoho, protože drtivá většina západních automobilek přestala své vozy v největší zemi světa nabízet.

Lidé si podle TASS přejí pomoci domácí ekonomice. Zhruba pět procent dotazovaných by si Moskvič koupilo i proto, že už takový vůz vlastnilo. Čtvrtina lidí dotázaných přímo v Moskvě by restart produkce Moskviče jednoznačně podpořila.

„Rusové se přizpůsobili ekonomické situaci. A co se týče nahrazování dovozu, jsou zcela optimističtí. Moskvič jistě nebyl luxusní značkou, ale vydobyl si pověst spolehlivého a dlouho sloužícího vozu. Není divu, že většina těch, kteří pozitivně hodnotí návrat Moskviče, jsou starší lidé,“ komentoval výsledky průzkumu šéf společnosti Romir Andrej Milekin.
Reklama

Jedině domácí výroba

O obnovení výroby vozů značky Moskvič hovoří moskevská radnice od chvíle, kdy se francouzská automobilka Renault rozhodla odejít z tamní továrny. Bylo to v reakci na ruský útok na Ukrajinu. Renault odprodal svůj podíl společnosti AvtoVAZ, s tím, že v případě ukončení sankcí má právo na přednostní odkup zpět. Teď je automobilka v rukou institutu NAMI, který patří právě moskevské radnici.

S výrobou klasických vozů se spalovacím motorem má pomoci firma Kamaz, která zatím stavěla hlavně nákladní automobily. Bude technologickým partnerem obnovené značky. Cílem je zajistit dodavatelský řetězec s maximálním zastoupením ruských firem. V plánu je dokonce i výroba elektromobilu, jde ale zatím spíš jen o vizi, než o konkrétní model.

Moskviče patřily mezi legendární sovětské automobily. Osobní vozy se pod touto značkou vyráběly od konce druhé světové války, prvním modelem byl Moskvič 400. Modernější vozy, jako například Moskvič 427, 2137 nebo 2141 se objevovaly i na silnicích Československa. Výroba přežila rozpad Sovětského svazu jen o deset let. Posledním modelem byl Moskvič 2142, který se přestal vyrábět v roce 2001.

Diskuze

Petr - 11.06.2022 00:41:24
lidi mějte rozum, teď rusku nikdo nic nedá - odešli někteří prodejci nejen strojírenské. Tedy musejí si vyrábět to co jde a při tom ví, že do světa se to nevyveze. Tak ať si tam vyrábí o potřebují. Indie taky vyrábí auta co se nedostanou do světa.
Jozef Letko - 09.06.2022 23:22:23
Předpokládám, že Číňané vytáhnou nějaký vhodný sedan ze šuplíku, dodají technologie a většinu dílů, a na kapotu přilepí znak Moskviče.

Rusové chystají obnovu sovětské značky Moskvič. V plánu je i výroba elektromobilu

Moskevská značka bude produkovat auta v továrně, kterou po okupaci Ukrajiny Ruskem opustil Renault
16.05.2022 12:30
|
9
Reklama

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1
Reklama

Ojetý Volkswagen Phaeton vás za 100 tisíc zahrne komfortem. Očekává ale pečlivého majitele

Naftový šestiválec je držák, kterého se bát nemusíte. Horší je to s elektronikou i puchýři karoserie
13.05.2024 12:58
|
0

V sedadlech aut je látka způsobující rakovinu. V létě ji řidiči dýchají nejvíc, zjistila studie

Jde o chemikálii, která má bránit vznícení polyuretanové pěny. Má ji 99 procent osobních aut
09.05.2024 16:30
|
0
Reklama
Autosalon TV