Reklama
Autopunk

Od Škody Rapid, přes dacii až po lambo jezdící v Česku. Vozový park papeže Františka je pestrý

Některá auta měl jen půjčená, jiná dostal. Některá končí v loterii a vyhrát je můžete i vy

Svatý otec přebírá bílou Dacii Duster

Zdroj: Tiskový servis Dacia

Dacia Duster rozhodně patří mezi nejlepší dostupná SUV. Jde o nejprodávanější auto rumunské značky dnes patřící pod Renault a jako takové si tedy zaslouží, aby se ukázalo na světle Božím. A přesně se také stalo, když model Duster, samozřejmě v zářivě bílém provedení, před několika lety dorazil do garáže Svatého otce.

Šlo o vůz s pohonem všech kol a béžovým interiérem. Nicméně v tomto případě si papež vůz nenechal, po převzetí ho poslal do dražby, přičemž výtěžek z ní byl určen na charitu. Vůz byl pro potřeby papeže upraven, měl nově vyrobené zadní sedadlo a hlavně byl o 30 milimetrů snížen, aby se do něj lépe nastupovalo.

Lamborghini Huracán od papeže zamířilo do Česka

Zdroj: Tiskový servis Lamborghini

Asi žádné jiné papežovo auto nevyvolalo v Česku tak velkou diskuzi, jako bílé Lamborghini Huracán. Důvod byl velmi prostý, auto totiž přímo od něj putovalo právě do Česka. Vezmeme to ale popořádku.

Lamborghini se jako tradiční italský výrobce supersportů před dvěma lety rozhodlo, že papeži dá dárek, jaký možná ještě nedostal, tedy onen bílý Huracán. Protože si ale Svatý otec na rychlou jízdu nejspíš moc nepotrpí, rozhodl se, že vůz podepíše, požehná mu a dá ho do speciální loterie, jejíž výtěžek pomůže sirotkům. Do ní se mohl zapojit každý, kdo si za částku od 10 dolarů (asi 200 Kč) výš koupí lístek do této soutěže. Nic víc. Ze všech prodaných lístků pak byl vylosován jeden, jehož majitel od papeže auto dostal. A předání to bylo vskutku velkolepé. Dotyčný se setkal přímo s papežem a ubytován byl v luxusním vatikánském hotelu. A to je chvíle, kdy se dostáváme k tomu, proč se o tomto autě tak moc mluvilo právě u nás.

Vítězem loterie se stal pan Vladimír z Chrudimi. Nicméně jakkoliv to zní jako velká klika, realita tak šťastná nebyla. Živit a servisovat takové lambo něco stojí a tak se ho novopečený majitel pokusil prodat. V roce 2020 se mu to, podle dostupných informací, nepodařilo.

Papeže vozily i speciály Škoda Rapid

Papež František se v roce 2018 zúčastnil 9. ročníku Světového setkání rodin v Dublinu, kterého byla partnerem Škoda Auto. A tak slovo dalo slovo a mladoboleslavská automobilka pro papeže připravila hned čtyři speciální verze modelu Rapid Spaceback.

Všechna auta byla upravena podle přesných specifikací dodaných Vatikánem. Zatmavená zadní okna byla nahrazena čirým sklem, aby návštěvnici papeže lépe viděli. Na přední blatník na straně spolujezdce byla umístěna chromová žerď, která během papežových cest nesla vatikánskou vlajku.

Tři z rapidů pak navíc dostaly speciální registrační značky. Zatímco značka 182-C-1979 na prvním z vozů připomněla poslední papežskou návštěvu Irska vykonanou Janem Pavlem II. v roce 1979, značka 182-C-2018 na druhém voze odkazovala na aktuální rok návštěvy. Třetí rapid pak nesl kombinaci písmen a čísel 182-D-9093, kde číslice 9093 připomínají slovo Pope (papež). Po odjezdu Jeho svátosti byly vozy darovány pro charitativní účely.

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto
Příprava škodovek pro papeže byla opravdu detailní a pečlivá.

Prvním ekoautem papeže byla Toyota Mirai

Zdroj: Tiskový servis Toyota

V roce 2020 dostal papež v rámci Katolické biskupské konference v Japonsku tehdejší horkou novinku v podobě vodíkové Toyoty Mirai. Jak už to ale bývá, vůz musel být pro jeho potřeby speciálně upraven. Byl prodloužen na 5,1 metru a na výšku má až 2,7 metru. Je to právě kvůli místu na stání, odkud může papež zdravit své ovečky.

Mimochodem, vždy když má papežský vůz toto místo na stání schované za neprůstřelným sklem, je vybaveno speciální zesílenou klimatizací, aby nebyl jako ve skleníku.

Fisker Ocean jako reklama na ekologii

Zdroj: Tiskový servis Fisker

Jen před několika málo dny kancelář papeže a automobilka Fisker oznámili, že nejnovějším automobilovým přírůstkem do takřka božské garáže bude nové SUV s názvem Ocean. Pokud nepočítáme vodíkovou toyotu, jde o historicky první elektromobil, který bude papež používat.

Vůz ještě není vyroben, ale papež už viděl první nákresy a představeny mu byly i technologie, pomocí kterých je vůz vyroben. Fisker totiž u modelu Ocean vsadil na recyklaci odpadků, především pet lahví, které byly nalezeny ve světových oceánech. I klasické místo na stání bude mít původ v ekologických, dokonce i veganských materiálech, nicméně i tak samozřejmě splní nejpřísnější bezpečnostní požadavky. Výroba modelu Ocean by měla být spuštěna v příštím roce a verze pro svatého otce by měla být jednou z prvních dodaných.

Nový Fiat 500 přibyl do sbírky nedávno

Zdroj: Tiskový servis Stellantis

24. května se u papeže ve Vatikánu představila další automobilová delegace. Tentokrát z koncernu Stellantis. Ten vznikl v letošním roce, když spojil dohromady dva obří koncerny FCA a PSA. Stal se tak čtvrtým největším výrobcem aut na světě, pod jehož křídla kromě značek Fiat, Maserati, Lancia, Chrysler nebo Jeep patří také Peugeot, Citroën i Opel.

A protože je v koncernu hned řada zavedených italských výrobců, byl v rámci audience papeži darován nový Fiat 500. Otázkou je, jestli si ho papež nechá nebo jej, jak je u něj zvykem, věnuje do nějaké aukce, jejíž výtěžek by šel na dobrou věc. To se ukáže až v následujících dnech a týdnech.

Reklama
Autosalon TV