Reklama
Autopunk

Prvním letošním pirátem silnic na Slovensku byl Čech. Jel 213 km/h, dostal pořádnou pokutu

Čeští řidiči si občas stěžují, že naše pokuty jsou moc vysoké. Slovenská praxe je ale drsnější
Zdroj: Facebook/Policie SR

Naše dopravní předpisy jsou, ačkoliv se to možná mnohým nezdá, co do sankcí za jejich porušení velmi mírné. Ne tak na Slovensku, kde tamní policie přistihla českého řidiče, upalujícího po dálnici v bílém Audi rychlostí vskutku nekřesťanskou. Jak dopadl?

Podle tamní policie šlo o 36letého řidiče, který se asi zamyslel a zapomněl nohu na plynovém pedálu. Ta mu ztěžkla natolik, že mu slovenští strážci zákona naměřili rychlost 213 km/h... Za překročení maximální povolené rychlosti o 83 km/h si na místě vysloužil pokutu ve výši rovných 800 eur, tedy v přepočtu dle aktuálního kurzu 20 112 Kč. Teprve po zaplacení mohl jet dál.

Zeptali jsme se Michala Szeiffa, tiskového mluvčího slovenské policie na to, jestli je i při tak vysokém překročení rychlosti standardem, že řidič může jet dál: „Ano, po zaplacení blokové pokuty může řidič i po takovém překročení rychlosti v jízdě pokračovat. Je to standardní postup jak v případě řidičů/cizinců, tak řidičů ze Slovenska.“

Řidič, a je jedno, jestli je cizinec nebo ze Slovenska, může také přijít o řidičský průkaz. Nárok odebrat jej má dokonce přímo policie, která smí řidičák na místě zabavit až na 15 dnů, během kterých úřady rozhodují o případném zákazu činnosti na území Slovenska. V případě cizinců je pak zadržený řidičák úředně vrácen do země, kde byl vydán. Zajímavostí je, že na Slovensku nemají standardní bodový systém, jako u nás. Pracují ale s pravidlem třikrát a dost, kdy za spáchání stejného přestupku třikrát během roku přijde řidič o řidičský průkaz.
Reklama

U nás je mnohem levněji

Pojďme si pro srovnání připomenout české sazby za překročení rychlosti. Pokud vás změří radar při překročení rychlosti v obci do 5 km/h a mimo ni do 10 km/h, vysloužíte si pokutu buď ve výši do 1000 Kč na místě, nebo až 2500 Kč ve správním řízení. Takový přestupek není doplněn trestnými body. Stejně tak je ohodnoceno překročení rychlosti v obci do 20 km/h nebo mimo obec do 30 km/h, ovšem k pokutě přibudou dva trestné body. Ani v jednom z těchto případů ale nehrozí, že byste přišli o řidičák a to ani v případě, že budete přestupek opakovat několikrát během roku. O řidičák přijdete, až v momentě, kdy se tzv. vybodujete.

Situace se ale mění při překročení rychlosti v obci o více než 20 km/h a mimo obec o více než
30 km/h. Pokuta na místě se zvyšuje na maximálně 2500 Kč, ve správním řízení na až 5000 Kč a také vám může být zabaven řidičský průkaz na dobu až šesti měsíců. K tomu úřady přidají tři trestné body. Velký problém nastává, pokud vás radar přistihne při překročení rychlosti v obci o 40 km/h a více a mimo obec o 50 km/h. To je právě případ českého řidiče, který se prohnal po slovenské dálnici u Bratislavy jako smyslů zbavený. V prvé řadě našinec dostane pět trestných bodů do karty řidiče, především jej však čeká pokuta, kterou není možné řešit na místě.

Úřad může v rámci správního řízení sáhnout až k hranici 10 000 Kč. Sáhnout může také na řidičák, a to na dobu od šesti do dvanácti měsíců. Při těchto závažnějších překročení rychlosti také platí pravidlo dvakrát a dost. To znamená, že pokud takto rychlost překročíte během jednoho roku dvakrát, automaticky přijdete o papíry.

České pokuty jsou oproti těm slovenským opravdu velmi nízké. Ještě během jara tohoto roku se ale sazebník nejspíš změní a to i s bodovým systémem.
Reklama

Diskuze

Marek Kovařík - 20.01.2020 23:33:41
taky s audinkou a to 270km/h :)
Petr - 31.01.2020 18:22:49
Tak by to mělo být u nás-zaplat nebo nech řidičák

Nizozemí snižuje dálniční rychlost na 100 km/h. Budeme kvůli emisím jezdit po Evropě jako šneci?

Nikomu se to nelíbí, ale slouží to vyššímu zájmu, uvedl nizozemský premiér Rutte
07.12.2019 17:50
|
15
Reklama

Viníkem nehody, při níž zemřel generál, je řidič mustangu. Jel moc rychle, uvedla policie

Ani jedno z havarovaných aut před nehodou nemělo technickou závadu a vozy byly v dobrém stavu
06.11.2019 14:40
|
0

Video: Po dálnici D4 jela formule. Řidič zjevně dodržoval rychlost, přesto po něm policie pátrá

Strážci zákona zatím nevědí, ani kdy se celá projížďka odehrála
12.09.2019 13:59
|
16

Řidiči si mohou oddechnout. Pivní kola blokující dopravu zmizí z pražských ulic

O zákazu rozhodl Nejvyšší správní soud a platný je ve většině částí Prahy
27.07.2021 08:03
|
0

TSK Praha má podle ministerstva za zpackanou demolici mostu na D11 platit pokutu

Dálnice měla být plně zprůjezdněna v neděli ráno. Nakonec k tomu nedošlo ani o 24 hodin později
26.07.2021 19:56
|
4
Reklama

V Praze se od srpna výrazně zdraží parkování na P+R. Někde až o 80 korun na hodinu

Parkování na nehlídaných parkovištích ale bude nově na 12 hodin zcela zdarma
26.07.2021 07:27
|
1

Británie donutila BMW stáhnout reklamu na model M4. Stačil jediný zvuk a jediný stěžovatel

Tamní rozhlasové radě si stěžoval jeden jediný posluchač, kterému vadilo to, co jiný ani nepostřehne
22.07.2021 19:23
|
7
Reklama
Autosalon TV