Reklama
Auto profi

Toto je pravděpodobně nejdražší Škoda Superb na světě. Ubrání se dokonce i před kalašnikovem

Váží 2,8 tuny a může stát až 10 milionů korun - to je pancéřovaná Škoda Superb. Řídili jsme ji!
Zdroj: Autosalon Dajbych

Unikátní automobil na platformě české automobilky Škoda Auto využívají zejména ozbrojené složky i policie a speciální sily. V první řadě slouží jako bezpečná přeprava pro VIP klientelu, skrytý dohled nebo jako doprovod chráněných osob. Pancéřovaný Superb je společným projektem společností Škoda UK a UTAC Special Vehicles, který vznikl pro potřeby správy britského policejního vozového parku. Od roku 2017 bylo vyrobeno a britským policejním složkám předáno již více než 450 těchto vozů. My jsme měli tu čest, jeden z nich řídit.

Hódně drahý Superb

Pancéřovanou Škodu Superb si může pořídit vlastně kdokoliv, kdo dostane povolení k jejímu vlastnictví. Může jít například o člověka, který převáží známou osobnost a nechce ji vystavovat nebezpečí. Nebo naopak je on sám celebritou či možným cílem kriminálníků a bojí se o svou bezpečnost. Samozřejmostí je dostatek finančních prostředků, jelikož pancéřovaný Superb není levnou záležitostí. Jeho cena se může s ohledem na úroveň vybavenosti vyšplhat až na 10 milionů korun. Existují ale i výrazně dražší pancéřovaná auta.

Na pohled zcela obyčejná

Každý automobilový novinář miluje svou práci díky její různorodosti a zajímavým příležitostem. Jednou sedíte ve vysokovýkonném kabrioletu a užíváte si klikatých silniček pod vrcholky Alp, podruhé brázdíte tankodrom v monstrózních offroadech a jindy zase křižujete Prahu v pancéřované Škodě Superb, která je jediná svého druhu u nás a plníte si ty nejbláznivější dětské sny. Je až neuvěřitelné, jak vývojáři zvládli zamaskovat téměř 800 kilogramů pancíře a to nejen na pohled, ale i při jízdě. Ptáte se, proč zrovna Škoda Superb?

Důvod je prostý, mladoboleslavská vlajková loď s karoserií kombi nabízí nadmíru prostoru, ideální zázemí na palubě i skvěle vyladěné řídící komponenty jako je motor, převodovka, řízení nebo třeba pohon všech čtyř kol. Zajímavé je, že balistická ochrana se aplikuje zejména do modelů ve sportovně laděné výbavě Sportline. Superb v tomto provedení totiž disponuje černým čalouněním interiéru i stropu, tudíž je tu jednodušší tmavý extrémně odolný materiál skrýt. Dříve si britští úpravci brali do parády první generaci Opelu Insignia.

Výroba neprobíhá kusově, ale funguje podobně jako u klasických masově vyráběných aut. Samozřejmě s tím rozdílem, že zde vůz pouze doupraví a dovybaví pancířem. Výrobce je schopen přizpůsobit pancéřovaný Superb podle požadavků různých uživatelů. Auta mají ve výbavě standardně speciální brzdy, tlumiče a příčné stabilizátory, kola schválená společností TUV s pneumatikami s odpovídající rychlostní a hmotnostní klasifikací a dojezdovým systémem runflat. Aktuálně se takovýchto vozidel prodalo přes 450 kusů.

„Dá se bez nadsázky říci, že na trhu není srovnatelný vůz, který by nabízel stejnou úroveň certifikované ochrany ověřenou náročnými testy, který by byl vyroben v tak velkých počtech, měl tak širokou a snadno dostupnou servisní podporu a nabídku náhradních dílů, byl snadno a rychle vyrobitelný a měl atraktivní cenu," uvedl Tomáš Petrů, marketingový manažer společnosti Dajbych, která pancéřované policejní vozidlo Škoda Superb v civilním provedení v České republice prezentuje.

Lehčí i levnější

Pancéřové prvky jsou vyráběny pomocí nejnovější technologie za tepla tvářeného pancéřování prostoru pro cestující od německé společnosti Benteler z Bielefeldu. Díky ní jsou ochranné prvky lehčí než dosud vyráběné, což má příznivý vliv na dynamiku vozu, a jsou levnější na výrobu. Technologie umožňuje také snazší výrobu pancéřování, což se projevuje v krátkých dodacích lhůtách vozů policejním složkám. Tuto špičkovou technologii využívají všichni výrobci luxusních chráněných vozů v Německu a Velké Británii.

Opilecké vidění standardem

Právě společnost Dajbych nám svezení zprostředkovala. Netrpělivě čekáme na příjezd upravené Škody Superb a na náš první styk s pancířem. Když tu náhle se zpoza rohu vylodí mladoboleslavská vlajková loď ve zcela obyčejné a nám dobře známe podobě. Zkoušíme na pochmurně šedém kombíku v "předfaceliftové" verzi najít nějaké rozdíly, ale marně. Vůz je zcela identický s běžným modelem. Samozřejmě až na britské registrační značky a pravostranné řízení.

Odhodlaně se tedy vrháme do interiéru sportovně laděného Superbu. Otevíráme dveře, jenže to nějakým záhadným způsobem nejde. „Musíte pořádně zatáhnout," křičí na nás jeden ze zaměstnanců společnosti Dajbych. Řekneme vám, ty dveře vážily nejméně 150 kilogramů, takovou tíhu jsme už dlouho necítili. Usedáme do sedadel a všemi svaly na těle zavíráme dveře jako od trezoru. Ani zde v kabině zprvu nenacházíme žádné odlišnosti od klasického exempláře.

Teprve po delším zkoumání si všimneme užšího čelního skla a černého materiálu na lemu dveří a sloupků, který zahaluje onen pancíř. Jinak? Vůbec nic, prostě normální Superb. Ovšem při jízdě už o sobě balistická ochrana dává hodně znát. Například skrze pevná pancéřovaná skla vidíme jako po pátém panáku. Zejména při pohledu na strany čelního skla se všechno kolem míhá nahoru a dolu. Rychle si však zvykáme.

Až při prudší akceleraci a v zatáčkách pancéřovaná Škoda Superb poodhaluje svou neuvěřitelnou hmotnost 2800 kilogramů (běžné provedení 2 tuny). Za normálních podmínek velice dynamický motor 2.0 TSI s výkonem 280 koní se teď jen stěží drápe na dálniční "stotřicítku". Na ostrý sjezd z dálnice najíždíme velmi pomalu, přesto se vůz hrne ven ze silnice a zuby nehty se drží asfaltu. Mile nás však překvapilo, že se prostorná karoserie téměř nenaklonila. Chválíme si rovněž externě dodávané brzdy s velkým průměrem, které se sotva vejdou do disků kol. Jejich účinek je fenomenální, pancéřovaný expres zastaví skoro na místě. Podvozek je tvrdší, tužší, ale přesto stále komfortní. Není však tak plavný jako u konvenčního modelu.

Cože?! Nouzový únikový výlez?

Na závěr vystupujeme z auta a jdeme ještě nahlédnout do zavazadlového prostoru. Ten už není chráněn pancířem, i proto jsou dveře "obyčejně" lehké. Zadní sedadla od kufru odděluje pancéřované sklo. Za zadními sedadly je pak umístěn nouzový únikový výlez. Co se týče balistické a protistřepinové ochrany, pancéřované Superby byly testovány v souladu s přísnými britskými a německými normami. Podle společnosti Dajybych by měly odolat i střelám z AK-47, neboli z kalašnikova.
Reklama

Diskuze

Karel - 06.12.2021 01:08:07
Vnitřek vypadá jako před 10 lety v Hyundai :D :D
urban max - 05.12.2021 20:53:42
fuj, hnus trapárna propagace šmejdských výrobku

Škoda Karoq je po modernizaci dražší. Její základní výbava je však mnohem obsáhlejší

Dosavadní nejlevnější verze zrušena pro nezájem, dvě nové výbavy naopak přibyly
02.12.2021 15:41
|
8
Reklama

Škoda Enyaq se dostala do finále evropského auta roku. Téměř všichni kandidáti jsou do zásuvky

Mladoboleslavský elektromobil se o titul utká s auty značek Ford, Kia, nebo třeba Peugeot
29.11.2021 16:04
|
4
Reklama

Nikomu to necpeme, říká Leoš Mareš. Škoda ho ukázala, aby lidem vysvětlil elektromobilitu

V jednu chvíli Mareš spojí dohromady elektrické kabely a za zády se mu objeví zajímavý nápis
26.11.2021 18:45
|
90

Kodiaq o 45 tisíc, Octavia o 25. Škoda zdražuje většinu modelů, neušetřila ani novou Fabii

Nedostatek čipů, zdražení vstupních materiálů, pozastavení výroby a mnoho dalšího žene ceny vzhůru
08.11.2021 18:57
|
19

Evropská unie zařízla už i nejlevnější auto s pohonem všech kol. Příznivci značky smutní

Úspěšný mini crossover Suzuki Ignis se nyní doprodává i za ceny hluboko pod 400 tisíc korun
23.05.2024 16:30
|
0

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3
Reklama

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
12
Reklama
Autosalon TV