Reklama
Motorky

Test motocyklu Moto Guzzi V85 TT Guardia D’Onore z pohledu začínajícího a zkušeného motorkáře

Vyzkoušeli jsme italské cestovní enduro v limitované edici oslavující strážní jednotku prezidenta
Zdroj: Robin Běhal

Středně velké cestovní enduro italského původu je naprosto unikátní motocykl. Kombinuje retro styl s moderními technologiemi a praktickou konstrukcí. Letos se navíc model V85 TT představil ve speciální limitované sérii s označením Guardia D’Onore. Takhle jedinečná motorka si zaslouží i jedinečný redakcí test, proto jsem se rozhodl jít trošku netradiční cestou a Moto Guzzi jsem si nepůjčil pouze já, ale i můj otec - zkušený a už řádně vyježděný motorkář, který na mašině jezdí víc než 25 let. Díky tomu našim čtenářům nabídneme pohled dvou jezdců odlišné věkové kategorie, kteří mají na motocykly jiné požadavky. 

Tělo dinosaura, ale mozek Einsteina

Než se vrhneme na samotné dojmy z Moto Guzzi V85TT Guardia D’Onore, pojďme si cestovní enduro střední kubatury podrobně popsat. V útrobách trubkového rámu se nachází surový vzduchem chlazený dvouválec V-twin s rozvodem OHV, který má objem 853 cm³ a poskytuje maximální výkon 76 koní a točivý moment 82 Nm (při 5000 ot./min.).

Přesun síly na zadní kolo pak zajišťuje 6stupňová manuální převodovka a kardan. Podvozek je tvořen přední nastavitelnou upside-down teleskopickou vidlicí se zdvihem 170 mm a zadní oboustrannou kyvnou vidlicí s tlumičem s nastavitelným přepětím pružiny. O zpomalování motorky se starají vpředu plovoucí čtyřpístkové brzdiče Brembo s dvojitým 320 mm kotoučem a vzadu jeden dvoupístkový třmen. Jelikož se jedná o cestovní enduro, které by mělo zvládnout jízdu jak na asfaltu, tak v mírném terénu, je Moto Guzzi V85TT vybaveno drátěným 19palcovým kolem vpředu a 17" vzadu.

I když je pohonná jednotka Itala poněkud oldschool, zbytek motocyklu je nabitý moderní elektronikou. Jezdec má k dispozici pět jízdních režimů (Street, Rain, Off-road, Sport, Custom), které optimalizují chování systému ABS, kontroly trakce a elektronického plynu Ride-by-Wire. Model V85 TT je navíc vybaven barevným TFT displejem, který převzal od sesterských motorek Aprilia. Samozřejmostí je také tempomat.  

V čem je výjimečná limitovaná edice?

Edice Guardia D’Onore vznikla v omezené sérii 1946 kusů. Číslo odkazuje na letopočet, kdy vzniklo trvalé spojení mezi značkou Mandello Eagle a Reggimento Corazzieri - slavnou čestnou stráží italského prezidenta. V roce 1946 byla také založena Italská republika. Na počest 75 let tohoto významného partnerství je každý model Guardia d'Onore V85 TT opatřen jedinečným sériovým číslem, speciálním černým lakování s elegantními bílými doplňky, standardně dodávaným doplňkovým příslušenstvím a sběratelským kufrem.

Představení Moto Guzzi V85 TT Guardia D’Onore

Pokud si tedy limitku koupíte, můžete počítat s bohatou standardní výbavou v podobě centrálního stojanu, krytu motoru, zvětšeného čelního plexiskla a přídavných LED světel. Každý majitel navíc obdrží speciální složku s razítkem sběratelské známky, kterou italská vláda vydala v roce 2021 u příležitosti 100. narozenin značky Moto Guzzi.

Dost už ale bylo technických údajů, pojďme se podívat na to, jak stylové cestovní enduro vlastně jezdění. V úvodu jsem zmínil, že na motorce jsme jezdili dva, každý jinak starý a zkušený. Naše subjektivní hodnocení Moto Guzzi V85 TT Guardia d'Onore naleznete v přehledové grafice, do které se dostanete za pomocí červeného tlačítka "Prohlédnout" pod tímto textem.

Další údaje o Moto Guzzi V85 TT

Oblast Hodnoty
Suchá hmotnost 211 kg
Objem palivové nádrže a dojezd 23 litrů a dojezd okolo 400 km
výška sedla 83 centimetrů
Průměrná spotřeba (udávaná výrobcem) 4,9 l/100 km
Cena testovaného modelu 365 900 korun
Zdroj: Moto Guzzi
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test motocyklu Honda CB500X: Africa Twin v kompaktním a cenově dostupném balení

Vyzkoušeli jsme modernizované cestovní enduro pro začátečníky
09.06.2022 19:05
|
3
Reklama

Test motocyklu Triumph Bonneville T120: Stylové retro plné emocí

Zlí jazykové tvrdí, že klasické Triumphy jsou v podstatě Jawy 350 se silným motorem. Není tomu tak
25.10.2021 07:42
|
9

Test Suzuki V-Strom 1050: Motocyklové SUV připomíná sestřičku Vitaru ze světa na čtyřech kolech

Nové provedení cestovního endura očima dlouholetého majitele motocyklu Suzuki
23.09.2020 18:29
|
1

Nabouraný Ford Mustang už jen tak nepotkáte. Ten nový se naučil zatáčet a drží jako přibitý

Vyzkoušeli jsme si novou generaci Fordu Mustang ve verzi Dark Horse s manuální převodovkou
20.06.2024 08:19
|
2

Tohle jsou nejlevnější skútry na trhu. Stačí vám na ně řidičák na auto a méně než 40 tisíc korun

Našli jsme cenově dostupné mopedy s benzinovým motorem. Jsou hlavně z Číny
19.06.2024 16:50
|
3
Reklama

Mazda MX-5 slaví 35 let. Jako dárek dostala módní kabát, ale emise ji obraly o dvoulitr

Vyzkoušel jsem nový modelový rok japonského roadsteru a rozloučil jsem se s vrcholným motorem
18.06.2024 12:14
|
1

Pepa Vrtal v čínském Dongfengu U-Tour objevil záhadnou schránku. Bojuje proti smradu

Čínské automobilky umí být velmi podivné. Podívejte se, co Pepa našel v levném sedmimístném MPV
12.06.2024 17:08
|
4
Reklama
Autosalon TV