Reklama
Motorky

Praha nasála atmosféru Itálie. Centrum vzalo útokem přes 400 ikonických skútrů Vespa

O víkendu se konala každoroční akce PragoVespa, na kterou se sjíždí nadšenci z celé Evropy

Od 17. do 19. června se v hlavním městě konal už desátý ročník festivalu PragoVespa oslavující ikonické italské skútry. Dvoudenní akce zakončená spanilou jízdou centrem Prahy se zúčastnil rekordní počet Vesp různých ročníků, barev a velikostí. Setkání si nenechali ujít ani Vespisté z Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Itálie nebo například Maďarska. Projížďky se mohl zúčastnit kdokoliv, kdo Vespu vlastní.

Rekordní čísla

Naše redakce přijala pozvání a zúčastnila se malebné akce PragoVespa, která odstartovala v pátek 17. června v prostorách Prague Central Campu na Žižkově. Návštěvnici a milovníci skútrů Vespa opět mohli po dvouleté pauze zapříčiněné světovou pandemií nasát středomořskou atmosféru a ochutnat typické speciality či osvěžující drinky. O zábavu se pak postarala živá hudba a následná večerní romantická vyjížďka. 

Vyvrcholením jubilejního desátého ročníku festivalu PragoVespa byla tradiční sobotní spanilá jízda centrem Prahy, které se letos zúčastnilo rekordních 409 strojů. Bezmála půl tisíce skútrů Vespa se v 11:15 vydalo na 26 kilometrovou trasu vedoucí přes Dvořákovo nábřeží, náměstí Jana Palacha, Mánesův most až k Pražskému hradu. Odtud Vespisté pokračovali na Strahov a zpátky dolů směrem k Václavskému náměstí, kde proběhla zhruba 30minutová pauza a s ní spojená exhibice pro kolemjdoucí. Po chvíli řidiči opět "nakopli" své Vespy a vydali se přes Náměstí míru a náměstí Jiřího z Poděbrad zpět do areálu Prague Central Campu na Žižkově. 

Bezprostřední pocity z akce

Naše redakce poslala na akci mladého automobilového novináře a nadšenec do motocyklů Robina Běhala. 

„I když Vespa nikdy nepatřila mezi moje srdcovky a všeobecně nejsem fanoušek skútrů, festival PragoVespa a především pak spanilou jízdu Prahou jsem si nesmírně užil. Bylo úžasné stát se součástí obrovské party lidí se stejnou vášní pro ikonické italské jednostopé vozidlo. Ani si nevzpomínám, kdy naposled jsem vyjížďku na motorce tak intenzivně prožíval. Síla davu a úsměvy na tvářích všech těch lidí kolem ve mně vyvolaly pocit euforie a nefalšovaného štěstí. Takže i když jsem seděl na sedle ne zrovna chlapácké 125kubíkové třpitivě modré Vespy Primavera, musel jsem se pod hledím helmy neustále uculovat.

Pokud jste tedy nikdy na festivalu PragoVespa nebyli a patříte mezi vlastníky skútru Vespa, rozhodně si příští ročník nenechte ujít. Popřípadě doporučuji se zúčastnit jakéhokoliv jiného motorkářského srazu, jelikož zažít to na vlastní kůži je opravdu nezapomenutelný zážitek."

Historie italského bestselleru

Vespa vznikla pár let po druhé světové válce. Navrhl jí letecký konstruktér Corradian D'Ascania, který svým počinem vytvořil jednoduchý, aerodynamický a praktický jednostopý stroj s elegantními tvary.

Když první prototyp Vespy s motorem o objem 98 cm³ poprvé uviděl Enrico Piaggio, syn zakladatele společnosti Piaggio Group, nemohl si pomoci a zvolal nezapomenutelnou větu: „Sembra una vespa!", která se následně stala jakýmsi sloganem značky.

Italsky skútr se nejvíce proslavil díky kultovnímu filmu Prázdniny v Rimě z roku 1953. Po odvysílání snímku se strhla lavina objednávek a za následující rok se prodalo neuvěřitelných 100 tisíc kusů. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Do Česka míří nové italské motorky. Piaggio chystá skútr, který bude mít výbavu jako auto

Ještě letos se bude prodávat nové Piaggio MP3. Skútr má znovu i Aprilia, stojí 100 tisíc korun
30.03.2022 16:45
|
0
Reklama

Legendární skútr Vespa 125 vznikl z Lega. Od března bude k dostání i v Česku

Dánská stavebnice znovu rozšiřuje svou nabídku. Tentokrát o klasický italský skútr
25.02.2022 19:05
|
2

Dárek pro nadšence do aut nebo motorek? Právě teď na eshop.autosalon.tv a za výhodné ceny

Pořiďte třeba kompletní sadu kvalitní autokosmetiky Sheron – 12 kusů jen za 599 korun
06.12.2022 10:31
|
1

Jak funguje motor 1.5 TSI u nové Škody Karoq? Tereza si připravila podrobnou přednášku

ACT, VTG ATL nebo Millerův spalovací cyklus. Tereza rozebírá motor opravdu do detailů
18.11.2022 11:41
|
10
Reklama

Ve středečním Autosalonu se podíváme na bazarovou audinu, nový VW Taigo i fajnovou motorku

Otestujeme také nákladní pneumatiky a zhodnotíme Ssangyong Rexton po 15 tisících km v terénu
17.10.2022 16:21
|
0

Čínské motorky se znovu sjely pod Radhošť. Příznivců CFMOTO přibývá geometrickou řadou

Motorkáři na endurech i silničních strojích strávili plodný víkend v Beskydech. A bylo o čem povídat
02.10.2022 18:45
|
6
Reklama
Autosalon TV