Reklama
Testy

Vyzkoušeli jsme Subaru Forester. Žhavá novinka to není, ale některé věci mu nová SUV mohou závidět

Forester by si zasloužil výkonnější motor, ale jinak je to parádní SUV s vynikajícím podvozkem
Zdroj: Lukáš Dittrich

Forester si vydobyl místo na trhu i v Evropě kvůli bezpečnosti a svému celkovému řekněme rodinnému zaměření. A také má dnes už docela zajímavou tradici. První generace přišla v roce 1997 a od té doby bylo vyrobeno na 4,5 milionu exemplářů. V Evropě automobilka prodala zatím přes 360 tisíc kusů. Aktuální pátá generace přišla na český trh v závěru roku 2019. Jak je to u Subaru už zvykem, evropští zákazníci se dočkali s jistým zpožděním oproti zákazníkům americkým a japonským.

Model Forester samozřejmě nezůstal od roku 2019 ve stejné podobě. Subaru obvykle provádí spíš menší postupné změny s příchodem nových modelových roků, v případě Foresteru ale došlo na větší modernizaci v rámci přechodu na modelový rok 2023. Kromě dílčích úprav došlo především na změnu vnějšího designu, kdy auto dostalo novou přední část, upravené střešní ližiny a pár změn se odehrálo také vzadu. Do nabídky dorazila nová verze Black Edition a na seznam balíčku asistenčních systémů EyeSight přibyly tři nové položky: nouzové řízení, asistované řízení, které auto drží uprostřed pruhu a přednárazový systém s funkcí brzdění na křižovatkách. Menší úpravy se dotkly také interiéru, na jediné motorizaci v nabídce, dvoulitrovém e-Boxeru, se nic nezměnilo.

Před časem se zastavil v naší redakci Forester modelového roku 2024. Aktuální provedení žádné další novinky nepřidalo, ale občas je fajn s určitým odstupem a v kontextu nové konkurence znovu vyzkoušet, co auta uvedená na trh dříve umí a jak si po letech prodeje vlastně stojí. A upřímně, usednout do Forestera je z určitého úhlu pohledu vždy hotový balzám.

Stále pěkný, zejména v interiéru

Do testu přijel Forester ve výbavě Executive. To je v podstatě nejvyšší úroveň, nad kterou stojí pouze Black Edition, za kterou se připlácí pouze deset tisíc. I po pěti letech japonské SUV vypadá hezky a moderně, po stránce designu příliš nezestárlo a neztratí se ani v konkurenci nejnovějších Tiguanů a Kodiaqů. Největší radost vám ale stejně udělá interiér. 

Ten je od pohledu opravdu pěkný a tento dojem u testované úrovně podtrhují krásná sedadla čalouněná kvalitní kůží, která jsou navíc velmi pohodlná. Výbava je kompletní. Mimochodem, klimatizaci lze ovládat gesty a málo se také ví, že Subaru u svých vozů nabízí možnost odemykat auto pomocí kódu. Ze všeho nejlepší ale nakonec na Subaru Forester je jeho ergonomie. Jednoduchá, přehledná, taková tradiční. Možná ovládání horního displeji není úplně nejšikovnější, ale v zásadě je to fajn. Klimatizace má jednoduchý panel, což je také fajn a nejvíc fajn je výhled z auta. Na tom si Subaru zakládá dlouhodobě a je to věc, na kterou se dnes už skoro zapomíná. Všichni řeší obří displeje, umělé inteligence a věci, které jsou hlavně na efekt. Pak si člověk sedne do pětiletého Foresteru s klasickými budíky a zjistí, jaká je to vlastně pohoda, když mu do očí nepálí přerostlé televize a když se nemusí spoléhat na soustavu kamer, protože vidí všude řidič samotný. 

Z Foresteru je prostě parádní výhled všemi směry, vpředu je opravdu velké okno, kapota je díky motoru typu boxer nízká, velká jsou i boční okna... Výborná je také pozice za volantem a prostor v interiéru. Je ho tady více než dost a i zavazadelník potěší, přestože jeho udávaný objem 509 litrů není z největších. Přesvědčit se o tom nakonec můžete v našem připraveném srovnání s Toyotou RAV4 a Volkswagenem Tiguan. 

Chtělo by to více koní

Motor zůstává stále stejný a ani v modelovém roce 2024 se na něm nic nezměnilo. Pohon má na starost atmosférický boxer (150 k), kterému vypomáhá elektromotor (16,7 k). Stovka za 11,8 s napovídá, že tady se úplně spěchat nebude, maximální rychlost 188 km/h je ale věc, jakou mohou Foresteru závidět i ty nejdražší elektrické Enyaqy RS. 

Subaru Forester je sympatické rodinné auto a také hybridní boxer je docela příjemný, ale větší výkon by rozhodně na škodu nebyl. Tohle je zkrátka takové auto do 130 km/h. Na normální jízdu nebo ještě lépe na denní dojíždění někde po městě, žádný problém. Na dálnici je to trochu horší. Kdo rád jezdí kolem 150 km/h, jak se to i u nás děje naprosto běžně (jenom úřady se tváří, že 150 km/h je katastrofické tempo), ten spokojen nebude. Což o to, i e-Boxer se na tuto rychlost rozjede, ale trochu mu to trvá a atmosférický čtyřválec se pak dostává do vyšších otáček, což v interiéru rozhodně nepřeslechnete. 

No dobře, dynamika je spíš průměrná, s tím se žít dá, jenže spotřeba je i přesto spíše vyšší. Řekněme si otevřeně, že kombinace průměrné dynamiky a vysoké spotřeby je zkrátka nešťastná. Ve finále není vůbec žádný problém dostat se i s hybridním ústrojí k desetilitrové hranici. Konkurenti pracující s přeplňovanými mild-hybridy nebo full-hybridy umí nabízet lepší dynamiku a zároveň nižší spotřebu. Tak to bohužel prostě je.

Forester vám to bude ale kompenzovat podvozkem. To je další typický rys dnešních Subaru, protože všechny modely využívají stejnou platformu SGP. U evropských emisně seškrcených variant je podvozek podstatně rychlejší než motor. Auto je krásně pohodlné, ale dá se s ním jet i svižně. Do zatáček moc brzdit nemusíte, protože navzdory vysokému podvozku má jistoty na rozdávání. 

Zajímavá alternativa?

Subaru Forester postupně vyrostlo z malého crossoveru do podoby plnohodnotného velkého SUV. Pokud nepotřebujete spěchat, může to být zajímavá alternativa k produkci značek Volkswagen, Škoda nebo Hyundai, kterou potkáte na každém rohu. Nakonec ani cena není vyloženě špatná. Výbavou naložené provedení Executive vyjde na 1 190 000 Kč. Podobné peníze zaplatíte za citelně rychlejší RAV4 2.5 Hybrid, která ale není uvnitř tak pěkná. Nebo můžete sáhnout po novém Tiguanu s motorem 1.5 eTSI a také zajímavou výbavou, jenže pak zase nedostanete pohon všech kol. Inu, život je otázkou priorit. 

Kompletní specifikaci testovaného Subaru včetně technických údajů a cen všech výbav najdete tak jako vždy v našem katalogu.
Reklama

Diskuze

Petr - 18.06.2024 09:41:28
Motory boxer měly vždy špatnou pověst.Už se měla tato automobilka poučit a začít dávat do svých aut třeba motory Honda.
Dark - 16.06.2024 22:18:58
Když potřebuješ jezdit 150 km/h po dálnici, nekupuj si Forestera...to je myšlenka dne. Úřady se netváří, že 150 km/h je problém na volné dálnici, ale už je to problém, když tam jedou kamiony 80 km/h a další, kteří jedou třeba 120 km/h. Rozdíl je to riziko

Češi si mohou koupit Subaru Outback Geyser s unikátním lakem. Jeho vývoj trval pět let

Nová barva byla určena původně jen pro americký trh. V Evropě teď dala vzniknout speciální edici
12.06.2024 10:09
|
1
Reklama

Subaru Crosstrek nabízí pro každého něco, ale nejsilnější je v terénu. Škoda jen vyšší spotřeby

Japonská značka opět sází na konzervativní pojetí interiéru včetně klasických analogových budíků
19.03.2024 10:30
|
0
Reklama

Subaru Crosstrek je na dálnici slabé, ale na děravé okresce k nezastavení. Vydrží vám klidně 20 let

Martin Müller usedl za volant japonské novinky a chvíli mu trvalo, než pochopil její smysl
06.03.2024 18:15
|
3

Žehlí české silnice a neobtěžuje pípáním. Svezli jsme se s novým Subaru Crosstrek

Auto se na českém trhu prodává s jediným motorem, ale s bohatou výbavou. Jak jezdí?
24.01.2024 08:01
|
0

Land Rover v Goodwoodu ukázal Defender OCTA a Jaguar věštil budoucnost z kostky

Defender OCTA si odbyl dynamickou premiéru, zájemci si ho už mohou objednat
14.07.2024 13:16
|
0

Volkswagen ID. Buzz je teď ještě delší, praktičtější a výkonnější. Vyzkoušeli jsme GTX i verzi LWB

Podstatně více výkonu nenabídne pouze GTX, ale i standardní ID. Buzz. Dorazily také další změny
05.07.2024 08:52
|
0
Reklama

Třást strachy by se brzy mohla i Škoda Fabia. Vyzkoušeli jsme MG3, které má hodně co nabídnout

Poprvé jsme se svezli s malým čínským hatchbackem. A zaujal nás
20.06.2024 14:05
|
4

Pokuta za objíždění kolony na dálnicích: Rakousko chce zatočit s vychytralými řidiči

Opatření zavedlo Tyrolsko. V praxi se to dotkne především turistů mířících do Itálie.
14.06.2024 08:18
|
15
Reklama
Autosalon TV