Reklama
Řidičův chleba

Žluté kříže řidiči často ignorují, protože stání na nich policie málo pokutuje. Je to bezohlednost

Vodorovná dopravní značka se žlutými kříži se objevuje v místech, kde je potřeba volného prostoru
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Na Fracouzské ulici v Praze vznikla před několika lety takzvaná světelná závora. Když tramvaj vjede do zastávky, padne řidičům červená. V husté vinohradské zástavbě to znamená nejen zablokování hlavní ulice, ale také těch vedlejších. Zejména, když auta náhle zastaví uprostřed křižovatky. Proto sem město umístilo vodorovnou dopravní značku se čtyřmi žlutými kříži.

Řidiči mají tendenci čáry ignorovat

Čtyři žluté kříže zasazené do obdélníku jsou značka V12b. „Vyznačují plochu, na kterou nesmí řidič vjet, pokud je za touto plochou taková dopravní situace, že by byl nucen zastavit vozidlo na vyznačené ploše,“ stojí v popisu značky. To ukazuje i příklad na Francouzské ulici, kde zastavením na značce znemožní řidič ostatním, aby odbočili do přilehlé Budečské ulice. Přesto na nich lidé pravidelně zastavují, proč?

Existují tři možnosti. V první případě jsou zaskočeni rychlostí světelné závory a tak nemají jinou možnost, než okamžitě zastavit. V druhém případě si značky jednoduše nevšimnou. Jednak k sobě nemá i z logiky věci svislé značení, a za druhé bývá po letech užívání nevýrazná. V tom třetím a nejhorším ji jednoduše ignorují. Jsou to přece jen nějaké čáry na vozovce, tak proč si jich všímat?

Jenže právě ignorování značky V12b vede k zahušťování dopravy a tím pádem i k delším zácpám. Je to navíc značka, která má řidičům víc pomáhat, než je obtěžovat. To dokazuje i řada dalších míst, kde se objevuje – například na Jižní spojce na výjezdu z čerpací stanice, kde během kolony mohou auta v pravém pruhu bránit výjezdu. Žluté kříže je ale upozorňují na to, že by měla vytvořit dostatečnou mezeru, aby se řidiči jedoucí od benzinky mohli snadno zařadit.

Přestupek, který se moc neřeší

Zastavit auto na značce je samozřejmě přestupek. „Řidič se může dopustit přestupku dle paragrafu 125c odstavce 1 písmene k, zákona číslo 361/2000 sbírky. Na místě tak hrozí pokuta do 2 000 korun, ve správním řízení 1 500 až 2 500 korun,“ řekl Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík. Přestupek může řešit státní i městská policie.

„Strážníci obecní policie mohou přestupek podle zákona o provozu na pozemních komunikací spáchaný porušením místní nebo přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích řešit na místě pokutou. Přestože žádnou podrobnou statistiku těchto přestupků neevidujeme, samozřejmě i tento druh přestupků řešíme,“ sdělila Autosalonu mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Zatímco v Praze je zastavení na žlutých křížích poměrně častým problémem, podle brněnských strážníků nejde o tak rozšířený přestupek. „Z naší zkušenosti plyne, že většina řidičů v Brně vodorovné dopravní značení V12b dodržuje. Strážníci řeší zhruba pět takových případů ročně,“ řekl mluvčí Městské policie Brno Pavel Šoba.

Otázkou ale je, zda malé množství odhalených přestupků nesouvisí s tím, že je pro strážníky a policisty velmi těžké přistihnout hříšníky při činu. Přestupky se totiž dějí jen na konkrétních místech a trvají jen chvilku, na rozdíl třeba od špatného parkování. I proto na to někteří řidiči žehrají. Ti slušní ale ví, že zastavit na žlutých křížích je nejen přestupek, ale i bezohlednost k ostatním.
Reklama

Diskuze

Alena Budíková - 31.08.2021 14:13:38
Zdravím, sama se občas divím, z jakého důvodu auta přede mnou na těchto žlutých čárách zastavují. Bohužel nejen to řidiči ignorují, nedávno jsem v souvislosti s tím četla článek na webu: https://www.dopravniznaceni.com/7-nejvice-ignorovanych-dopravnich-zn
Pupu - 29.07.2021 21:56:47
Prý "mají tendenci je ignorovat". Pane redaktore... Řidiči na to cíleně kašlou! A víte proč? Protože na to kašle i PČR. Lepší je měřit rychlost na nesmyslných a hlavně bezpečných úsecích. Ach jo.

Mladíkovi ve felicii vlétla za jízdy do auta vosa. Boural a ještě dostal pokutu

Měl velké štěstí, že se mu nic nestalo, protože vosu z auta vyháněl na dálnici a ve vyšší rychlosti
10.07.2021 09:43
|
5
Reklama

Pozor na půjčená auta. Pokutu za chybějící dálniční známku vždy platí řidič

Ideální je si před jízdou s půjčeným autem ověřit, zda má opravdu zaplacenou známku a povinné ručení
21.06.2021 15:47
|
0

Za jízdu na elektrokoloběžce nebo elektrokole můžete dostat vysokou pokutu. Nebo jít i do vězení

Poradíme, jak a kde můžete legálně jezdit s elektrovozítky. Která smí na silnici a jaká ne
26.05.2021 14:35
|
55

Kia XCeed překvapuje zábavným řízením. Benzinový motor má dost síly a rozumný apetit

Vyzkoušeli jsme povedený crossover z novou výbavou GT-Line. Trápilo nás jen škubání automatu
07.02.2023 17:34
|
2

Lamborghini dává sbohem čistému benzinu. Představilo dva poslední modely s motorem V12

Žádná elektrifikace, jen dvanáct válců. To je krédo nových vozů. Příště už bude jen hybrid
06.02.2023 18:15
|
1
Reklama

Kvíz: Stěrače stírají, klakson troubí. Znáte automobilové hlášky z českých filmů?

Vybrali jsme české filmy od poloviny 70. let až po rok 2003. Odpovíte na všechny otázky správně?
05.02.2023 09:41
|
2

Navzdory potížím s čipy a válkou porosteme, věří Škoda. Chce být autem nového prezidenta

Mladá Boleslav doufá, že se prodeje aut vylepší. Letos ukáže hned čtyři nové modely
03.02.2023 17:54
|
7
Reklama
Autosalon TV