Reklama
Řidičův chleba

Z levého pruhu se musí uhnout i ve městě. Řada řidičů jízdu po víceproudých silnicích neovládá

Čeští řidiči se při jízdě v pruzích stále drží mýtů. Rádi „vychovávají“ nebo rovnou omezují ostatní
Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Nečte se to hezky, ale je to v podstatě tak. Stačí vyjet na jakoukoliv dálnici nebo víceproudou komunikaci v Česku a velmi rychle narazíte na řidiče, který základy jízdy v pruzích neovládá. Přitom tato technika patří v autoškolách k hojně probíraným a zákon o provozu na pozemních komunikacích hovoří velmi jasně. Někteří lidé ale stále podléhají naučeným mýtům.

Vpravo se jezdí i ve městě

Asi nejčastěji rozšířeným mýtem o jízdě v pruzích je ten, že pokud vede víceproudá komunikace ve městě, mohu po ní jet v libovolném pruhu. Takovým tvrzením dokonce začíná druhý odstavec paragrafu 12 silničního zákona: „V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu.“ Jenže to je jen část odstavce.

Ten pokračuje další důležitou větou: „Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit; to neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě...“

Co to v praxi znamená? Pokud jedete po víceproudé komunikaci ve městě, chovejte se přibližně tak, jako byste byli na dálnici. Když jedete v levém pruhu, snažte se ho pro rychleji jedoucí vozy vyklidit (samozřejmě, pokud nebudete záhy odbočovat). Není totiž žádný důvod, proč byste je měli svou přítomností v jízdě omezovat. A to ani v případě, že se z vašeho pohledu zdá, že jedou rychleji než dovoluje rychlostní limit. Posuzovat přestupky přísluší totiž pouze policii.

Kdo koho předjíždí?

Další nepříjemnou situaci určitě znáte z dálnice. V pravém pruhu se střídají kamiony, někdy s větší a někdy menší mezerou a řidičům se nechce mezi ně zařazovat, protože by se mohli při návratu do levé pruhu zdržet. Výsledkem je kolona aut jedoucích třeba stokilometrovou rychlostí v levém pruhu a v pravém je naprosto prázdno. Řidiči tak nedodržují hned první odstavec paragrafu 12, který je naprosto jasně napsaný: „Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování."

Otázka zní: Když jsou řidiči nahuštění v levém pruhu, mohu já využít pravý, pokud jedu rychleji než oni? Na to odpovídá třetí odstavec. "Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda"); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu."

To si někteří vykládají tak, že mohou kolonu v levém pruhu "vzít" pravým. Pravda to ale úplně není. Tento paragraf je v zákoně proto, aby se pruhy neřešily v zácpě. Dokládá to i fakt, že se hovoří v množném čísle o proudech, nikoliv o jednom proudu. Ve všech pruzích musí být někdo před vámi, na němž pak závisí vaše rychlost. Čistě teoreticky by ale třeba deset aut v levém pruhu mohlo takto "vzít" pět aut v pravém, kdyby byli v podobně těsném závěsu za sebou. Taková situace je ale v reálu nepravděpodobná.

Nebezpečná situace

„Vozidla neoprávněně užívající levý jízdní pruh se dopouští přestupku. Pokud tato vozidla dojedete, jejich podjíždění a předjíždění zprava jsou nebezpečné manévry, které jsou zakázány. Pokud byste jel v pravém pruhu a po minutí vozidel se nezařadil do levého pruhu, lze obecně říci, že byste s největší pravděpodobností řešen v přestupkovém řízení nebyl. Zdůrazňujeme, že by se však vždy jednalo o posouzení konkrétní situace, nelze tedy zobecňovat,“ řekl Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

„Takový způsob jízdy však v žádném případě nedoporučujeme. Je nutné si uvědomit, že pro řidiče jedoucím v levém pruhu se jedná o nestandardní stav a může dojít k nebezpečným situacím. Navíc ve většině takovýchto případů, se kterými se na dálnicích setkáváme, dochází k protiprávnímu jednání na obou stranách ,“ dodal Jemelka.

Jak tedy naložit s danou stiuací nejlépe? Ideální je asi počkat. A to nejen dokud řidiči neuvolní protizákonně okupovaný levý jízdní pruh, ale než se naučí základy samotné jízdy v pruzích. Kdo ví, možná je znají a do pravého pruhu neuhýbají jen proto, že je špinavý, má horší povrch, nebo je to pro ně jednoduše potupa.
Reklama

Diskuze

Hujer - 06.04.2021 08:25:21
Je demokracie můžu si dělat co chci.tohle si říká spousta "řidičů".
Pandrhola - 06.04.2021 08:47:19
Tenhle článek mi připomíná Helenu Růžičkovou v jednom filmu, když říká-proboha teta co to melete??

Koronavirus mění dopravní předpisy. V Německu platí zákaz řídit se slunečními brýlemi a rouškou

Řidič musí být ze zákona za volantem rozpoznatelný pro kamery. Proto s rouškou nesmí mít ani čepici
22.02.2021 07:52
|
12
Reklama

Řidičské zlozvyky jsou často nebezpečnější než porušování předpisů. Neuhneš, nezablikáš, neprojedeš

Některé nešvary mohou mít fatální následky i pro ostatní účastníky silničního provozu
21.02.2021 08:18
|
1

Dopravní předpisy platí i na soukromých parkovištích. Policisté tam mohou fungovat jako na silnicích

Výjimku tvoří podzemní garáže a parkovací domy. Tam pravidla určuje výhradně majitel
13.03.2020 13:15
|
2

Pro parkování na zásobování karta za oknem rozhodně nestačí. Zákon ji ani nevyžaduje, chce to důkazy

Tato místa nevyužívají jen dodávky. V případě potřeby na nich stojí i lékaři, opraváři nebo invalidé
15.04.2021 06:28
|
0

Čeští řidiči parkují kdekoliv. A když na správném místě, tak stejně špatně. Tady jsou příklady

Zákaz stání nevadí, žlutá čára není vidět a z vjezdu právě nikdo nevyjíždí. Tak proč neparkovat?
13.04.2021 19:02
|
1
Reklama

Lockdown z nás dělá horší řidiče. Kvůli věčnosti u počítače jsme roztěkaní, tvrdí studie

Polovina dotazovaných řidičů přiznala, že má po videokonferenci potíže se soustředěním
13.04.2021 07:22
|
0

Toto je první opravdu použitelná elektrická dodávka. Ujede přes 300 km, ale stojí jako luxusní SUV

Při uvedení ekododávek Citroënu, Peugeotu a Opelu na český trh jsme se s nimi také projeli
10.04.2021 20:46
|
2
Reklama
Autosalon TV