Reklama
Řidičův chleba

Vzájemný kanibalizmus modelů je v koncernu VW skutečný problém, ukazuje studie

Německá agentura Puls uskutečnila v 1. pololetí 2020 průzkum týkající se značek koncernu Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Rošády na nejvyšších místech koncernu VW včetně tuzemské Škodovky naznačují, že se pod pokličkou něco děje. Výsledky studie, o nichž se zmiňuje německý magazín Automobilwoche a které pochází z agentury pro průzkum trhu Puls, mohou být dalším střípkem do mozaiky - ukazují totiž, že kanibalizace v rámci koncernu je skutečně problém a ne úplně malý.

Škoda a Seat seberou Volkswagenu až pětinu

Průzkum probíhal na německém trhu během prvního pololeti letošního roku a dotazováni byli kupci nových vozů. Ukázalo se, že Škoda a Seat seberou Volkswagenu zhruba pětinu zákazníků. Téměř 23 % kupců nových škodovek a zhruba 20 % majitelů nových seatů totiž předtím vlastnilo Volkswagen.

Své značce zůstává věrno v případě škodovky 28 % zákazníků, u Seatu je to 32 %. Z hlediska loajality je na tom nejlépe VW, u kterého je mu věrno zhruba 55 % zákazníků. Podobně dobře (48 %) je na tom i zákaznická loajalita u Audi. Přeliv zákazníků mezi VW a Audi je vzájemně víceméně vyrovnaný. Zhruba 11 % zákazníků kupujících si nové Audi mělo předtím Volkswagen, obráceně je to 12 %.

"Jaké auto pro vás ještě připadalo v úvahu?"

Součástí dotazování byla i otázka týkající se dalších potenciálních vozů, které měl daný zákazník v užším výběru. I zde výsledky naznačují riziko kanibalizace. Přes 42 % zájemců o Škodovku totiž uvedlo, že má v hledáčku i VW, každý pátý pak uvažoval ještě o Audi a 15 % z nich o Seatu.

Pro třetinu zájemců o Seat přichází v úvahu i koupě VW a čtvrtina uvažuje i o Audině a Škodovce. Mezi kupci Volkswagenu je 36 % těch, kteří vážně pokukují po Audi, 17 % má v hledáčku Škodovku a 8 % Seat.

U prémiové značky Audi je situace trochu jiná. Téměř polovina (46 %) zákazníků uvažuje i o BMW a 28 % se zajímá i o VW. Audině Škodovka zákazníky moc nepřebírá (6,4 %) a Seat hraje také minoritní kanibalizační roli (4,8 %)

Je to dobře, nebo je to problém?

Na jednu stranu se může zdát, že je přeci dobře, pokud zákazník zůstává svou volbou v rámci koncernu a nedochází zcela mimo něj k vyložené konkurenci. Také pravidlo volného trhu mu říká, ať si vybere, co se mu líbí a co mu vyhovuje - nechť zvítězí ten lepší. To přece dává smysl.

Jenže z pohledu celého koncernu jsou tato čísla varující. Mimo jiné z nich totiž vyplývá, že některé sesterské značky koncernu VW vědomě či nevědomě svádějí o zákazníky tuhý boj, který je stojí spoustu peněz, zejména na marketingových výdajích. Namísto toho, aby svým marketingem účinně oslovovaly zákazníky konkurence, snaží se například Volkswagen přesvědčit velkou část zákazníků Škodovky, aby mu zůstala věrná. To je samozřejmě neefektivní a pak už se dá trochu více rozumět snahám o re-pozicioning některých značek či modelů.

Je ale samozřejmě jasné, že koncern jde problému kanibalizmu naproti už velmi velmi dlouho, neboť to byl právě on, kdo ve velké rozjel sdílení platforem a maxima možných komponent. To je efektivní a ziskové ve výrobě, v konečném důsledku to ale logicky na trh přivádí mnoho velmi podobných modelů. 
Reklama

Diskuze

jHFT - 25.08.2020 07:47:56
Na přelomu roku jsem pořizoval druhý vůz do rodiny. Původně to měl být t-cross, ale když jsem viděl ten ošizený bakelitový interiér s tvrdými plasty, kde chybělo i madlo na stropě a háček na kabát, tak jsem ženě koupil kamiqa.
PICHAV - 25.08.2020 11:11:41
SKODOVKU SI KOUPI JEN BLAZEN Z BLAZINCE RADSI SUPERSPORT

I přes těžké ztráty ve druhém čtvrtletí se koncern VW chce letos udržet v zisku. Řekl to akcionářům

Ochromení provozu na největších trzích vyrovnává Volkswagen škrty v provozních nákladech
17.06.2020 09:07
|
0
Reklama

Auta na CNG jsou ekologická, koncern VW s nimi přesto končí. Seat bude místo nich dělat koloběžky

Plynové konverze napříč koncernem se brzy mají stát minulostí, vytlačí je elektřina
25.03.2020 10:50
|
2

Škodovka, která pije krev koncernu VW. Elektrická supermotorka. Podívejte se na to nej z e-Salonu

Výstava elektromobility probíhá v pražských Letňanech až do neděle
15.11.2019 19:55
|
0

Nejdražší, nejluxusnější, největší - devět modelů SUV, které stojí v garážích boháčů

Všechny patří luxusním značkám a měří přes pět metrů. Takhle vypadá luxus smetánky
21.10.2020 20:25
|
0

Nová generace Dacie Sandero a Logan proti té současné výrazně zdraží, varuje šéf české pobočky

Podstatné zvýšení výrobních nákladů představuje moderní platforma i adaptace na nové emisní normu
21.10.2020 18:46
|
10
Reklama

Bentley Bentayga bude ve středu v Autosalonu skládat reparát. A dočkáme se Sandera kombi?

Uvidíte jedno z nejlevnějších i nejdražších aut, pak nějaké mezi tím a nebude chybět ani motorka
19.10.2020 21:36
|
0

Zloději mají nový a zdánlivě nesmyslný terč. Stará auta vyrobená v devadesátých letech

Ukrást katalyzátor trvá pár minut. Vykupují se maximálně za tisíce, poškozené auto je ale na odpis
19.10.2020 14:19
|
23
Reklama
Autosalon TV