Reklama
Řidičův chleba

Všechna nová auta odteď povinně kontrolují rychlost. Pípají po každém nastartování

Takzvaný inteligentní asistent rychlosti upozorňuje na překročení limitu, mnohdy i chybně
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Kdo v posledních dvou letech sedl do nového vozu, mohl být překvapen. Auto mu totiž začalo pípat pokaždé, když jel jen o 1 km/h rychleji než ukazovala dopravní značka. Bylo totiž vybavené takzvaným inteligentním asistentem rychlosti, který lze sice vypnout, ale po každém nastartování vozu se znovu sám aktivuje. Pro řadu řidičů nepříjemné „otravovátko“ z nařízení Evropské unie bylo od července 2022 povinné pouze u nových modelů aut, jako když přišla nová generace Škody Superb a Kodiaq. Od neděle 7. července 2024 už ale musí tento systém mít naprosto každé nové auto, které míří za svým budoucím majitelem (tedy včetně těch, které v modelové řadě přišly na trh před létem 2022). A zkušenosti ukazují, že ne vždy jde o plně fungující věc.

Inteligentní? Jak kdy!

Systém obvykle používá kombinaci kamery pro čtení dopravních značek a GPS pro ověření polohy. Běžně zobrazuje řidiči na obrazovce v přístrojovém štítu nebo head-up displeji tento limit a pokud ho auto překročí, začne na to okamžitě upozorňovat. Evropská unie nechala výrobcům volnou ruku, jakým způsobem vůz toto překročení hlásí, může jít například o vibraci do plynového pedálu. V drtivé většině případů jde ale o zvukový signál, lidově řečeno pípání, které nastavili různí výrobci v různé intenzitě.

Problémem inteligentního asistentu rychlosti je jeho nepřesnost. Například ve většině případů nepočítá se základním pravidlem, kdy omezení rychlosti ruší křižovatka. Nebo může odečíst rychlost na dálnici určenou pro sjezd. Stejně tak může způsobit chaos slabší signál GPS a „pocit“ vozu, že je třeba na jiné silnici než ve skutečnosti. Problém je, že ve všech případech řidiče dál tvrdošijně upozorňuje na to, že jede rychle, ačkoliv to není pravda. Že se spletou třeba i prémiová auta, ukazuje následující fotografie, kterou jsme pořídili loni během testu vozu značky Mercedes-Benz. Na dálnici s limitem 130 km/h systém trval na dodržení šedesátky:

Chcete ho vypnout? Nejde to hned

Evropská unie samozřejmě chytře počítá s tím, že většina řidičů okamžitě zatouží systém vypnout. To možné je, ale má to podmínku. Pokaždé, když inteligentní asistent rychlosti vypnete, rozsvítí se na přístrojovém štítu upozornění a systém se navíc po novém nastartování znovu aktivuje. Vy ho tedy musíte znovu vypnout. EU navíc trvá na tom, aby jeho vypnutí nebylo možné pomocí jednoho tlačítka. Řidič se k němu musí dostat alespoň přes dvě stisknutí, nebo podržení tlačítka pro delší dobu. A způsob jeho vypnutí se také u automobilek zásadně liší.

Evropské značky obvykle přistoupily k velmi jednoduchému vypnutí systému. Například u Audi je možné navolit zástupce funkce, který je pak jako ikona k vidění ihned. Škoda má funkci rychle dostupnou přes zkratku na horní liště zábavního systému, u Mercedesu stačí dlouze podržet tlačítko „mute“ na volantu a v případě Renaultu je možné vypnutí asistenta uložit do osobního nastavení vozu, které se pak aktivuje dvojitým stisknutím tlačítka. To jsme vypozorovali během testů nových aut.

Co jsme ale také vypozorovali je fakt, že v případě asijských aut a zejména těch japonských, je vypnutí tohoto systému naopak velmi složité. Například u Suzuki se ukrývá v menu palubního počítače až na několikáté obrazovce. „Japonci nechápou, proč byste ho chtěli vypnout. Je to přece vaše nařízení, proto byste ho měli chtít a respektovat. A tak tuto možnost nepovažovali za důležitou,“ řekl autorovi tohoto textu jeden nejmenovaný zástupce japonské automobilky. Pokud tedy budete kupovat auto asijské provenience, nechte se poučit, jak se systém vypíná a zvažte i možnost jiné třeba evropské značky.

Následující video natočené na palubě Hyundai Kona pro názornost ukazuje, jakým způsobem se ve voze vypínají asistenty, které během jízdy vydávají zvuky. Dobrou zpárvou je, že korejské vozy vybavené novým zábavním systémem ccNC dostanou OTA update, který umožní naprogramování asistentů na tlačítko „mute“ na volantu. Týká se to modelů Hyundai Kona, Tucson a Ioniq po faceliftu.

Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv
Reklama

Diskuze

Filip - 11.07.2024 10:24:39
To vše kvůli smyku a vjetí do ne příliš hlubokého příkopu.Já jsem byl v příkopu už byl a nemám problém?Čím to je?Nemám moderní auto.Vytáhl mě silničář posypovým vozem za 200 kč a přední nárazník jsem svařil svářečkou na plasty.Toť vše o zimním období.....
Filip - 11.07.2024 10:18:05
Co bylo dál,pokuta za nehodu,pojištovna odmítla uhradit škodu na autě i přes havarijko,pokuta za alkohol,odebrané papíry na rok,doplatit povinné na traktor za 8 let,přišel o práci,zadlužil se a oběsil se.Já takové problémy se starým BMW520+LPG nemám......

Kia představila nový elektromobil EV3. Dojede až 600 km a používá asistenta s umělou inteligenci

Model pro pět cestujících disponuje vyspělými technologiemi z úspěšného většího sourozence EV9
23.05.2024 14:30
|
2
Reklama

Volkswagen povýší inteligenci hlasového asistenta. V budoucnu bude spolupracovat s ChatGPT

Hlubokou konverzaci už nebude nutné vést s člověkem, popovídáte si tak i s autem
11.01.2024 11:55
|
2
Reklama

Vášeň hlídaná jízdními asistenty, auto obývák a život kaskadéra v důchodu. Nový Autosalon připraven

Už ve středu na COOLu otestujeme SUV Honda CR-V, Peugeot 508 Hybrid4 i sportovní Hyundaie N
06.11.2023 12:15
|
0

Vyzkoušeli jsme jeden z nejlepších parkovacích asistentů na trhu! Má ho Renault Arkana

Francouzská novinka umí rozpoznat příčné, podélné i diagonální volné místo
29.09.2021 09:14
|
4

Audi A4 po 28 letech končí. Nahradí ho nová A5, která vsadila na praktičnosti i umělou inteligenci

Karosářská verze typu sedan zaniká, nahrazuje ji liftback. Auto stojí na nové podvozkové platformě
16.07.2024 16:45
|
1

Škoda Superb Combi se základním motorem je dobrá volba. Nežere a vejde se pod milion

Testovali jsme vrchol mladoboleslavské nabídky se základním benzinovým čtyřválcem
16.07.2024 14:09
|
7
Reklama

Kvíz: Škoda Octavia letos slaví 65 let. Víte, bez jaké výbavy se museli obejít první majitelé?

Kdy se začala vyrábět a jak dlouho v prodeji vydržela? I na to se ptáme v tomto kvízu na neděli
14.07.2024 10:03
|
1

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV