Reklama
Řidičův chleba

Vláda od dnešní půlnoci zavírá 3 okresy. Policie je však nepřipravená a smazala svůj bezradný tweet

Policie se o zavření okresů a následném dohledu dozvěděla ve stejnou dobu, jako veřejnost
Zdroj: Policie ČR

V souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru se Vláda České republiky rozhodla, že od čtvrteční půlnoci zcela uzavře trojici českých okresů. Povolen by měl být jen průjezd, ovšem bez zastavení. Výjimky by měly platit pro cesty do zaměstnání či cesty při neodkladných záležitostech nebo pro tranzit. Ještě ve středu odpoledne přitom ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček na tiskové konferenci tvrdil, že se žádné okresy rozhodně zavírat nebudou.

Aktualizace důležitá i pro řidiče (11.2. - 13:30)

Ve čtvrtek po obědě proběhla tisková konference policie, která shrnula nejen všechny výjimky, ale také to, jak budou vypadat kontroly na silnicích. Nasazeno do nich bude 580 policistů, kteří budou hlídkovat na 80 předem vybraných místech. 1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek pak řekl, že policisté budou řidičům především domlouvat, ale prokázání toho, zda řidič vjíždí do kraje nebo z něj vyjíždí oprávněně, bude jen na něm.

Dle nařízení Vlády ČR, které je k dispozici na jejím webu, se uzavření okresů nevztahuje: „na osoby, které prokazatelně přes území daného okresu pouze tranzitují, jako jsou zejména pracovníci mezinárodní dopravy. Osobám takto tranzitujícím se zakazuje zastavovat na území tohoto okresu, není-li to nezbytně nutné.“ Nezbytně nutné je tedy samozřejmě i případné tankování paliva na čerpacích stanicích.

Pomůže armáda

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek ale i přes ministrova slova budou uzavřeny Trutnov, Cheb a Sokolov. Až na v brzké době definované výjimky nebude možné tyto okresy opustit a nebude možné do nich ani přijet. Na přesné znění všech vládních výjimek stále čekáme. A nejsme jediní.

Policie na svém twitterovém účtu vydala prohlášení, ve kterém všechna média prosí o shovívavost s žádostmi o informaci, protože sama ještě žádné informace o chystaných uzávěrách okresů nemá. Tweet ovšem po několika minutách z profilu zmizel. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ovšem na tiskové konferenci sdělil: „V případě, že by se nedostávalo personálu, budeme uvažovat o pomoci armády.“ Dále dodal, že primárně budou vše hlídat právě policisté. Cílem uzavírky je, aby se tam dle slov ministra zdravotnictví nesetkávala celá republika, což přetěžuje nemocnice. Kdo tedy má v těchto regionech třeba chatu, nesmí na ni jezdit. Přijet budou moci jen ti, kteří tam mají trvalé bydliště.
Reklama

V zahraničí jsou úřady často přísnější

Může se zdát, že u nás máme přísná opatření, ale v zahraničí jsou leckde ještě přísnější. Na Slovensku kupříkladu platí poměrně přísný zákaz vycházení, kdy lidé bez negativního testu nesmí ani do práce nebo do přírody. Rakouské Tyrolsko se zase hodlá na 10 dnů zcela izolovat od zbytku země a při odjezdu z něj bude potřeba mít negativní test.

Výjimek bude jistě mnoho

Je jisté, že povolen bude průjezd zmíněnými okresy, řidiči ale budou mít zakázáno v nich zastavovat. I to ale bude mít výjimku, kterou by měla být porucha vozidla. Jak to bude s případným zastavením na čerpací stanici, bude muset Vláda ČR, popřípadě ministerstvo zdravotnictví ještě upřesnit. Ministr Blatný pak řekl, že okresy bude možné opustit třeba i kvůli návštěvě kostela. Ve všech třech okresech bude povinné nošení roušek, někde i respirátorů FFP2.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že toto opatření má být v platnosti až do konce nouzového stavu, což může být v následujících dnech. Vláda totiž právě dnes jedná o jeho prodloužení, ale zatím není jisté, jestli pro to má dostatek hlasů.

Diskuze

Martin - 11.02.2021 20:20:00
O víkendu si udělám výlet do zimních Karlových Varů. Tahle směšná vláda mi v tom nezabrání. Pokud to nepůjde po hlavní silnici, půjde to po okresní, pokud to nepůjde po okresce, určitě to půjde nějakou polní nebo lesní cestou. Pohon 4 x 4 to jistí. Howgh!
Nemíra - 11.02.2021 20:23:47
Lidstvo se přemnožilo! Koronavirus je naděje, že dojde k selekci a bezrouškáči se virem vykastrují :-)

Koronavirus zamával s žebříčkem nejvyhledávanějších značek. Toyota na internetu sesadila z trůnu BMW

Japonská značka je nejvyhledávanější v 55 zemích světa. Pomohl on-line prodej aut
05.02.2021 12:30
|
0
Reklama

Koho by bavilo trčet doma. Nissan vymyslel pojízdný home office do koronavirové pandemie

Kancelář na kolech má výsuvný modul se židlí a stolkem, aby digitální nomád dýchal čerstvý vzduch
19.01.2021 06:51
|
0

Bál jsem se, že zemřu sám v plastovém stanu : Jeremy Clarkson se nakazil koronavirem

Hlavní protagonista známé TV série The Grand Tour onemocněl krátce před Vánocemi
04.01.2021 15:18
|
0

Vláda vyvolala velké zmatky. Ohlásila, že zavírá autoservisy, ale ukázalo se, že ne tak úplně

Autoservisy a prodejny náhradních dílů měly doposud výjimku z opatření. Ta už neplatí
27.02.2021 18:30
|
0

Řidič nebezpečně kličkoval na dálnici a nešlo ho předjet. Opilý ani zfetovaný ale nebyl

Výtečník jel jen padesátkou a rychle se za ním začala tvořit dlouhá kolona. Co se mu honilo hlavou?
26.02.2021 14:33
|
3
Reklama

Praha utratí ze podporu elektromobility 800 milionů. Auta se budou dobíjet z veřejného osvětlení

Hlavní město má v plánu do dvou let stovky takových lamp. Projekt se týká hlavně velkých sídlišť
25.02.2021 11:12
|
4

Za řízení pod vlivem alkoholu lze přijít o řidičák, i když vás chytí mimo auto. Stačí mít důkazy

Dokázat, že řidič řídil pod vlivem je jednodušší u náklaďáků. Tam pomůže tachograf
24.02.2021 16:41
|
3
Reklama
Autosalon TV