Reklama
Řidičův chleba

Tato značka věstí řidičům zkratku. Projet lze, ale je potřeba mít správný důvod

Řidič nesmí přes dané místo objíždět dopravně složitou situaci. Nemusí ale ani zastavit
Zdroj: Jan Markovič

Před vámi jsou semafory, na kterých se kvůli složité křižovatce nepříjemně dlouho čeká. Vpravo je lákavá odbočka přes obytnou zónu, kterou by si bylo možné zkrátit cestu. Jenže ouha, před vjezdem do ulice se tyčí nepřehlédnutelná značka s nekompromisním nápisem: PRŮJEZD ZAKÁZÁN. Co teď? Může řidič vyzkoušet zkratku, nebo se tím dopustí přestupku?

Značka B 32, která patří do takzvaných jiných zákazů, je v kombinaci s nápisem „Průjezd zakázán“ v Česku poměrně málo používaná a tak není divu, že řada lidí za volantem neví, jak se podle ní má zachovat. Častější je například zákaz vjezdu vozů na CNG nebo LPG do podzemních garáží. Po roce 2016, kdy ji navíc upravila nová vyhláška, se změnilo i to, co značka B 32 s nápisem Průjezd zakázán umožňuje.

Dříve se muselo zastavit

Před vyhláškou platilo, že do místa, které je takto označeno, je možné vjet pouze tehdy, pokud dojde k přerušení jízdy. Jinými slovy: řidič musel zastavit a například něco z auta vyložit nebo naopak něco naložit. Také mohl prostě jen vystoupit, rozhlédnout se, podrbat se na hlavě a pak znovu nastoupit a pokračovat v cestě. Naopak nebylo možné dané místo jen projet. Pokud by něco takového policista viděl, mohl řidiči udělit pokutu za porušen zákazu vjezdu, což je bez bodů, ale až za 2000 korun (blokově).

Značka byla tedy nastavena poměrně logicky a policisté měli v případě potrestání řidiče v ruce jasný důkaz, protože stačilo, že ho jednoduše viděli. Ten, kdo byl na danou situaci připraven, do zákazu vjel „jen tak“ a zároveň se chtěl vyhnout pokutě, mohl jednoduše zastavit a na sekundu z vozu vystoupit. Takových případů ale zřejmě mnoho nebylo. Aktuálně už značka B 32 Průjezd zakázán umožňuje jiné chování.

„Obdivuji hezké domy“

V aktuálně platné vyhlášce se totiž píše: „Je-li na značce uveden nápis Průjezd zakázán, nesmí řidiči bez důvodu vjet do takto označeného úseku. Za takový důvod se nepovažuje objíždění dopravně složité situace nebo zkracování trasy.“ Jízdu tedy už není potřeba přerušit. Vyhláška přináší i jasnou odpověď na případ z úvodu článku. Řidič by se dopustil přestupku, protože se snažil vyhnout dopravně složité křižovatce.

Na druhou stranu je do místa možné vjet tehdy, pokud má jakýkoliv jiný důvod než dané dva, jenž jsou přesně vymezené vyhláškou. Mohl tam vjet třeba proto, že rád kouká po architektonicky zajímavých domech, obdivuje platanové stromořadí či pátrá po ztraceném domácím mazlíčkovi. Stejně tak je možné hledat místo k zaparkování. Je ale potřeba vědět, že pokud bude důvod vjetí do úseku působit příliš absurdně nebo jako evidentní výmluva, policista ho nemusí přijmout.

Bez opravdového důvodu nejezděte!

Jak je patrné, značku Průjezd zakázán by mohli dostatečně výmluvní řidiči pohodlně ignorovat. Může to být pro ně lákavé, protože její umístění povětšinou opravdu věstí zkratku, kterou lze ušetřit čas i nervy. Jenže na druhou stranu se dává tam, kde by zvýšený provoz znepříjemnil žití tamním obyvatelům. Obvykle jde o klidná místa sousedící s vytíženější komunikací, kde průjezd většího množství aut může způsobit potíže. A tak taková značka vyzývá řidiče i k tomu, aby byli ohleduplní a do dané oblasti vjížděli opravdu jen tehdy, pokud v ní mají co dělat.

Například v Praze je takových míst hned několik a většina z nich je ukázkou zajímavé zkratky, při jejímž využití budou řidiči ostatní obtěžovat. Jde třeba o ulici Šrobárova, kterou se lze vyhnout vytížené křižovatce Želivského při cestě směrem na východ. Auta by při tom projela nejen vilovou čtvrtí, ale i přímo před vjezdem do Vinohradské nemocnice a kolem dvou škol.

Další takové místo je na Klárově, kdy by se řidiči cestou přes ulici U železné lávky mohli vyhnout pomalému semaforu a hustší dopravě kolem stanice Malostranská. V místě je ale klidný park, několik restaurací a hotelů. Obdobná situace je i v Údolní u branického pivovaru, kudy by si bylo možné na úkor místních zkrátit cestu k Jižní spojce. I tam je větší provoz aut nežádoucí. Značka Průjezd zakázán je tak férovým apelem na řidiče, aby obětovali pár minut na cestě pro dobro místních.
Reklama
Reklama

Diskuze

PICHAV - 16.02.2021 20:11:46
ZNAČKU NEZNAM ZA MNE NEBYLA!!!!PROTO NERESPEKTUJI!!!!
Jan - 17.02.2021 12:51:03
Bydlím v ulici, kam je touto značkou vjezd omezen, je úzká a téměř rovnou do vozovky vedou vstupy z bytového domu. Bohužel se přímo vybízí jako zkratka a tak tudy denně projedou desítky, možná stovky vozidel, včetně Policie ČR. Holt jsme Češi..

Za měsíc 1200 řidičů bez dálniční známky. Policie a celníci si pochvalují nový systém jejich kontrol

Známky kontroluje policie i mýtné brány. Ty sice neumí rozdat pokuty, ale informují o neplatičích
04.02.2021 07:58
|
13
Reklama

Neplést jablka s hruškami: Plná čára není totéž jako značka zakazující předjíždění. Liší se i tresty

Plná čára není zeď, říkávají rádi dopravní piráti. Kdy přes ni lze legálně jet a kdy je to zakázané?
30.01.2021 19:11
|
7

Radar v malé obci u Brna už nebude takovou pastí na řidiče. Zmizí značka, která sváděla ke zrychlení

Kradar vydělával miliony a pomohlo k tomu i jeho neférové umístění přímo před "sedmdesátkou"
17.06.2020 13:22
|
35

Auta bez řidiče budou rasistická. Hůř poznají černocha za tmy, varuje britský úřad

Moderní technologie podle Britů pozná nejlépe bílého muže. Problém může mít i se ženami
20.04.2021 15:47
|
0

Hyundai Tucson z Nošovic se proměnil na praktický pick-up. Utáhne i dvoutunový vlek

Model nazvaný Hyundai Santa Cruz se bude nabízet se dvěma motory, silnější má 275 koní
20.04.2021 06:46
|
6
Reklama

Pro parkování na zásobování karta za oknem rozhodně nestačí. Zákon ji ani nevyžaduje, chce to důkazy

Tato místa nevyužívají jen dodávky. V případě potřeby na nich stojí i lékaři, opraváři nebo invalidé
15.04.2021 06:28
|
0

Čeští řidiči parkují kdekoliv. A když na správném místě, tak stejně špatně. Tady jsou příklady

Zákaz stání nevadí, žlutá čára není vidět a z vjezdu právě nikdo nevyjíždí. Tak proč neparkovat?
13.04.2021 19:02
|
1
Reklama
Autosalon TV