Reklama
Řidičův chleba

Řidičské mýty: Není pravda, že elektronická ručka funguje hůře než klasická. Umí i zachránit život

Elektronické ruční brzdě se také říká nouzová. Pro zastavení auta ji může použít i spolujezdec
Zdroj: iStock

Už více než 10 let se v autech místo klasické ruční brzdy v podobě páky objevuje brzda elektronická. Od té doby se řidiči dělí na dvě skupiny. Jedna nový systém nenávidí, druhá jej kvituje. První skupina se často ohání tím, že klasická mechanická ruční brzdy fungovala lépe a navíc se díky ní dalo užít spoustu legrace. S tím druhým souhlasíme, ale pokud se podíváme na pole bezpečnosti, nemá elektronická ruční brzda konkurenci. Krom toho, že umí pomoci auto udržet třeba při parkování v prudkém kopci, funguje zároveň jako sofistikovaný bezpečnostní systém. A to klasická ručka neuměla.

Méně legrace, více bezpečnosti

Víte, co se stane, když u auta s klasickou ruční brzdou zatáhnete za páku? Jsou dvě verze. Pokud jedete opravdu pomalu, ideálně krokem, zablokují se zadní kola a auto s cuknutím zastaví. Pokud to uděláte ve vyšší rychlosti, můžete se snadno dostat do smyku. A to je situace, která je žádoucí v rámci rallyových zimních radovánek, ale za běžného provozu nikoliv.

Elektronická ruční brzda smyk vyvolat neumí. To je pro milovníky klouzání na sněhu špatná zpráva, ale fakt, že se řidič nedostane do smyku, je naopak v pořádku. Reakce elektronických ručních brzd po zatažení za jízdy se liší v závislosti na výrobci, ale vždy jde ruku v ruce zvukové upozornění a plynulé zastavení. To však jen v případě, že řidič nebo někdo z posádky tlačítko drží nějakou dobu aktivované. Pokud to třeba dítě v autě udělá omylem, auto zareaguje zvukovým upozorněním, maximálně lehce ťukne do brzd, ale nic dramatického. To přesně dělá třeba Subaru, což jsem před nedávnem zkoušel na vlastní kůži.
Reklama

Nouzová brzda

Drama ale nenastane ani v případě, kdy někdo z posádky aktivuje elektronickou ruční brzdu za jízdy na delší čas. Pak se totiž pomocník při parkování v kopci změní na bezpečnostní systém, který může pomoci i při opravdu vypjatých situacích. Představme si situaci, kdy řidič za jízdy zkolabuje a není schopen dále řídit nebo auto zastavit. Pak musí zakročit spolujezdec.

Pak stačí, aby prostě držel tlačítko elektronické ruční brzdy, čímž dá autu najevo, že je potřeba zastavit. Pavel Jína ze Škody Auto nám to vysvětlil následovně: „Nouzové brzdění parkovací brzdou funguje prostřednictvím systému ESC hydraulicky na všechna kola. ESC dokáže vůz silně dobrzdit až do zastavení a pokud se tak stane, parkovací brzda automaticky zajistí vůz proti pohybu. Během takového nouzového brzdění se rozsvítí brzdové světlomety a za určitých podmínek dojde k aktivaci výstražného blikání brzdových světel a před zastavením i k aktivaci výstražných blinkrů. V takovou chvíli ale musí být počáteční rychlost vyšší než 50 km/h a systém ABS v činnosti déle než jednu sekundu.“

Pokud by u takového nouzového brzdění došlo k nehodě, automaticky se spustí systém eCall, který spojí posádku s operátorem linky 112.

Diskuze

PICHAV - 22.11.2020 18:45:10
NO NEVIM !!! JA MAM RADSI VSECHNO NA RUCNI POHON !!!!! CLOVEK MA V RUCE CIT !!!!! A KDYZ NENI JO ZVIRE !!!!! TAK SI TO NEURVE !!!! A ABY MI ZA TO TAHAL NEJAKY ELEKTROMAGNET NEBO MOTOR ???? NA TO JSEM KLUK CITLIVEJ A PRO SPARTACKOU VYBAVU SUPERSPORTU
Véna - 22.11.2020 19:08:27
Asi budu jako suchar, ale argumenty, že je s ruční větší zábava mi připadají trochu mimo. Auto není hračka, ale dopravní prostředek, který má vozit, ne bavit.

Boříme řidičské mýty: Na těžkých elektromobilech se více opotřebovávají pneumatiky. Je to naopak

Byť jsou elektroauta často těžší než auta se spalovacím motorem, jejich pneumatiky vydrží víc
28.10.2020 08:00
|
14
Reklama

Vyvracíme řidičské mýty: Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu. Bývávalo, automatické jsou úsporné

Fakt je, že klimatizace spotřebu zvýší. Ale zanedbatelně, tedy podobně, jako otevřená okna
24.10.2020 08:36
|
8

Řidičské mýty: Stačí projet dírou a v motoru se vypne přívod paliva

V motoru opravdu existuje systém, který umí vypnout přívod paliva. Ta díra by ale musela být obří
08.10.2020 13:50
|
5

Namol opilou řidičku vytrestalo její vlastní auto. Přivolalo na ni policii

Z opileckého spánku ženu probudili až hasiči s policisty. Škoda po nehodě je 100 tisíc korun
30.11.2021 16:32
|
1

Řidiči v době Vánoc u obchoďáků bourají jako zběsilí. Škody jdou do statisíců

Nejčastěji se kolem svátků bourá v okolí velkého obchodního centra v Praze na Chodově
29.11.2021 18:22
|
2
Reklama

Řidič felicie srazil 15letou dívku na přechodu a odjel. Náraz ji vymrštil do vzduchu

Policie po řidiči pátrala a díky svědkům už ví, kdo to byl. Hrozí mu pár let za mřížemi
26.11.2021 16:46
|
8

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
25.11.2021 12:42
|
15
Reklama
Autosalon TV