Reklama
Řidičův chleba

Praha to myslí s mýtem za vjezd do města vážně. Chce se zbavit aut v ulicích a zvýhodňovat MHD

Platba se má začít vybírat až po dostavbě okruhu kolem metropole
Zdroj: TSK Praha

Většina evropských měst bojuje s narůstajícím počtem aut v ulicích. Každé na to jde po svém a brzy se k řešení tohoto problému připojí i Praha. Hlavní město, respektive magistrát ve spolupráci se společnostmi jako TSK nebo Dopravní podnik, rozhodla, že situace v pražské dopravě je neúnosná a je potřeba ji začít řešit. Proto vedení města spustilo studii proveditelnosti, která má za cíl zjistit, jak by Praze pomohlo mýtné.

Zohlední se i zkušenosti z jiných měst

Podle Adama Scheinherra, náměstka primátora pro dopravu, je ale zavedení mýta podmíněno několika důležitými faktory. V prvé řadě jsou to výsledky té studie, které by měl obdržet během několika měsíců. K výsledkům budou přidány zkušenosti z ostatních měst, které už mýto zavedly, ale počítá se také s dostavbou okruhu či rozšířením P+R parkovišť. Dále dodal: „Výsledky nám napoví, v jaké případné variantě by bylo možné systém mýta u nás zavést. Výnosy z mýta budou použity pro zlepšení ovzduší v Praze, na to je ale potřeba řada legislativních změn.“ Dále řekl, že právě dostavba klíčového úseku 511 Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 je jednou z těch nejdůležitějších podmínek pro zavedení mýta.

O něm už v létě loňského roku mluvil premiér Babiš. Slíbil tehdy, že tato část okruhu bude hotová v roce 2024, přičemž náklady na stavbu necelých 13 kilometrů silnice mají vyšplhat na 9,5 miliardy korun. Jeho slova potvrdil i Scheinherr, který nám řekl, že stavba tohoto úseku se blíží reálnému zahájení stavby.
Reklama

Praha má být efektivní a čistá

Tomu, jak by se v nejbližší době měl změnit charakter nejen automobilové dopravy v Praze, se věnuje Plán mobility, která najdete na webu poladprahu.cz. V něm se dozvíte, že: „Regulace automobilové dopravy bude probíhat v ekonomické rovině formou mýta i parkovací politiky města či preferencí veřejné dopravy. Automobilová doprava by měla řešit především málo zatížené vztahy, které nelze efektivně uspokojit veřejnou dopravou.“ To znamená, že do budoucna můžeme počítat s tím, že budou vznikat další a další speciální pruhy pro MHD, která zároveň bude mít v dopravě větší a větší preferenci.

Automobilová doprava má být zachována například v obcích kolem Prahy, které nemohou být obslouženy hromadnou dopravou tak, jak obyvatelé potřebují. Je potřeba počítat s větší podporou cyklistiky ve městě, stejně tak pěší chůze. Na to upozorňuje další část onoho Plánu: „Chůze i cyklistika se s kolejovou dopravou vhodně doplní při cestách na kratší vzdálenosti.“ Dále Plán uvádí, že Praha chce zmodernizovat samotné řízení dopravy, čím by se měla zlepšit propustnost města: „Praha uplatní výstavbu silničních propojení v okrajových částech Prahy a ve Středočeském kraji. To povede ke snížení citlivosti komunikační sítě. V exponovaných částech sítě komunikací rovněž zavede prvky pokročilého řízení dopravy, které pomohou optimálně využít kapacitu komunikací, a informační systémy pro řidiče včetně komunikace vozidel s infrastrukturou a mezi vozidly. Tato opatření doplní promyšlený systém ekonomické regulace automobilové dopravy s využitím zón placeného stání či mýta.“

Totální dopravní kolaps?

Plány má Praha opravdu velkolepé a jistě zajímavé, ale realita možná narazí na dost zásadní problém, kterým je chystaná rekonstrukce páteřních částí města. Tou nejvýraznější bude oprava Barrandovského mostu, která má začít už v druhé polovině letošního roku. Most je v katastrofálním stavu, a protože po něm každý den projede asi 144 000 aut, je jeho oprava absolutní nutností. Jenomže TSK už potvrdila, že tato konstrukce bude rozdělena do několika částí a potrvá více let. První část má být dokončena v roce 2022 a hned v témže roce začne několikaletá oprava vrchní části mostu s výrazným omezením dopravy. Přičemž už dnes Barrandovský most a jeho okolí sužují dlouhé kolony. Při dopravním omezení budou ještě horší. Zavedení mýta a tato velká oprava se tak možná budou překrývat.

Každé léto je pak celá Praha, stejně jako jiné části republiky, takřka celá rozkopaná. Opravuje se vše, včetně stávajících částí Pražského okruhu či tramvajových kolejí. Velká část řidičů pak centrum logicky objíždí po okruhu, který se tak rychle ucpává. Následně stačí jedna nehoda a přichází kolaps. Pokud se k tomu všemu přidají auta, která chce Praha vyhnat z města a auta, která objíždí uzavírky a rekonstruované úseky, bude situace hodně náročná. Náměstek Scheinherr ovšem tvrdí, že: „Řidiči před potenciálním zavedením mýtného systému musí mít alternativy, jak Prahu objet, popřípadě kde zaparkovat na kraji hlavního města.“
Reklama

Diskuze

Honza - 15.03.2021 20:43:43
Kdyby kolem té naší stověžaté matičky vedl už dekády nedokončený dálniční obchvat, většina provozu by se jí milráda vyhla. Ale že bychom tušili, odkud vítr vane? Obchvat sabotovat, uměle tak vytvořit problém a pak jej "řešit" mýtem?
Luboš - 17.12.2020 22:05:43
Radku,to neznáte jinou trasu z České Lípy do Plzně,jak uvádíte jako příklad? Přes Prahu se vůbec nemusí.Co třeba trasa Č.Lípa-Zahrádky-Lovosice-Louny-Žatec-Plasy?Podle mapy.cz je to jen o 3km a 10min.delší.

Správce mýta varuje: Kolony ucpou začátkem prosince vjezdy do Česka. Mohou mít až 40 km a 63 hodin

Dopravci otálejí s registrací do nového systému. Problémy budou hlavně na hranicích
13.11.2019 09:30
|
0
Reklama

Podívejte se, jak se v Praze bojuje o parkovací místa: hadicí s vodou, nebo zalehnutím sokova auta

Žena bránila parkovací místo a kropila všechny okolo. Souboj dvou mužů skončil jízdou na kapotě
09.10.2019 08:50
|
2

Varovat před nově zavedenou padesátkou na magistrále je dle Prahy zbytečné. Kousek dál ale značku má

V tichosti a bez upozornění snížil magistrát na hlavní tepně rychlost ze 70 na 50 km/h
04.09.2019 14:00
|
6

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV