Reklama
Řidičův chleba

Poslanec ANO navrhuje výrazné zdražení dálničních známek

Brzy se dočkáme elektronických "kupónů", ale zároveň si za ně výrazně připlatíme
Zdroj: J_S

Už před několika měsíci byl úřady posvěcen nástup elektronické formy dálničních známek, který vejde v platnost nejspíš v roce 2021. Konečně se tak zařadíme mezi drtivou většinu okolních států, včetně třeba Slovenska, které tuto možnost již zavedly.

V praxi by to mělo vypadat tak, že si dálniční kupón zaplatíte online buď přes chytrou aplikaci v chytrém telefonu, nebo přes webový portál. Následně bude kupón elektronicky přiřazen k vaší registrační značce a vy tak nebude řešit žádné správné vylepování plastových kupónů. O kontrolu toho, že máte jízdu po dálnici zaplacenou, se postarají jak veškeré kamerové dálniční systémy, tak mýtné brány. Celní správě odpadne jistě ne moc zábavné postávání u dálnic a náročné fyzické kontrolování toho, jestli řidiči mají známku nalepenou, a když ano, tak jestli tu správnou.

V těchto dnech se poslanci ještě dohadují na přesném termínu spuštění systému a zatím to stále vypadá, že by se tak mělo stát nejpozději v roce 2021. Ovšem bývalý ministr dopravy Dan Ťok už sliboval elektronické dálniční známky od roku 2017. Zatím se nestalo vůbec nic.

Je to zvláštní, protože do budoucna by elektronické dálniční známky měly stát vyjít mnohem levněji než tisk současných verzí, u kterých je drahá i distribuce, která podléhá pravidlům převozu cenin. I přes to ale přišel poslanec ANO Martin Kolovratník s nápadem, že je dálniční známky potřeba zdražit. A ne málo.

Podle jeho návrhu, který má podporu i u ministryně financí Aleny Schillerové, by roční dálniční známka, byť elektronická, mohla brzy stát místo 1500 Kč rovné 2000 Kč. Zdražily by ale i krátkodobé známky, kdy za měsíční by řidiči platili 600 Kč místo současných 440 Kč. Desetidenní známka by pak místo současných 310 Kč stála rovných 400 Kč.

Reakce na toto oznámení na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat. Poslanec za ODS Jan Skopeček se pro magazín Echo24 vyjádřil v tom smyslu, že je to vůči řidičům, kteří na většině neustále rozkopaných dálnicích spíše stojí, než jedou, absolutní drzost. Podobných reakcí se Kolovratník dočkal z více stran a tak o víkendu přišel se zajímavým dovysvětlením.
Reklama

Podle něj se řidiči, které toto oznámení zcela logicky naštvalo, nemusí obávat, že by finance vybrané za dražší známky (mluví se o částce zhruba 220 milionů korun) putovaly jinam než znovu do dopravy. Schodek v sociálním systému, tedy neustále chybějící finance pro matky s dětmi nebo seniory, se prý touto částkou nikdy dorovnávat nebude. Kolovratník pro server Novinky doslova řekl, že příjem z těch kupónů bude zdrojem pro Státní fond dopravní infrastruktury.

Krom toho se pro média vyjádřil v tom smyslu, že zdražení nejspíš proběhne až poté, co bude definitivně a úplně opravena a tedy i zprůjezdněna dálnice D1. Může se tedy také stát, že se zdražování o pár let posune. Podrobnosti se dozvíme ještě během léta, protože poslanci návrh na zdražení dálničních známek budou projednávat v červenci.

Diskuze

Emil Weiss - 24.06.2019 11:41:53
Bylo by to skoro tak drahé jako v Rakousku. Jen v Česku máme třetinové platy a naše dálniční síť je poloviční.

Dočkáme se elektronických dálničních známek

Dálniční poplatek půjde zaplatit elektronicky. Umožní to vládou schválená novela zákona o pozemních komunikacích, která putuje do Poslanecké sněmovny.
05.02.2019 08:13
|
0
Reklama

Česko chystá podporu elektromobilů. Dálnice budou mít zadarmo

Jak už to tak u nás bývá, s lehkým zpožděním oproti ostatním státům se i u nás brzy zavede série opaření na podporu elektromobilů. Ještě letos v září o nich má jednat vláda.
15.08.2017 07:16
|
0

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
0

Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce

Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem
18.10.2021 07:31
|
7
Reklama

Blikají na opačnou stranu, než by měla. Kia a Hyundai svolávají svá auta kvůli kuriózní chybě

I když se to na první pohled zdá směšné, jde o nebezpečný problém. Zatím se ale nestala žádná nehoda
15.10.2021 11:31
|
6

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
15.10.2021 07:14
|
5
Reklama
Autosalon TV