Reklama
Řidičův chleba

Nejhorší řidič je ten mladý s laciným autem. Jeho jízda často končí tragicky, říká statistika

Mladí vlivem přílišné rychlosti častěji bourají a způsobí tak vysoké škody i ztráty na životech
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Vzpomenete si ještě na to, jaké to bylo, když jste konečně úspěšně absolvovali autoškolu a dostali do ruky řidičák? Na ten pocit svobody a chuti po rychlosti? Mají ho snad všichni mladí řidiči a jak se ukazuje, je to stále velký problém. Portál nehod zpracoval statistiky, ze kterých vyplývá, že čím je řidič mladší, tím jezdí rychleji, více riskuje a způsobuje více nehod. S narůstajícím věkemc i zkušenostmi řidiči naopak zpomalují a bourají méně.

Přílišná rychlost i riziko

Přílišná rychlost je dlouhodobě jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Portál nehod, který se věnuje statistikám dopravních kolizí, se podíval na to, kdo jsou ti, co vlivem vysoké rychlosti bourají nejčastěji. Ukázalo se, že jsou to hlavně mladí, kteří mají sklony k vysoké rychlosti nejvíce ze všech skupin řidičů.

„Právě ti nejmladší a nejméně zkušení jezdí rychleji a poměr nehod zaviněných z důvodu nepřiměřené rychlosti je u nich zdaleka nejvyšší. Více než třetina nehod (33,41 %) byla v roce 2020 u řidičů nejmladší věkové kategorie (18–24 let) způsobena právě z tohoto důvodu,“ říká Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je autorem a provozovatelem Portálu nehod.

Analýza také ukázala, že čím je řidič starší a zároveň tedy zkušenější, způsobuje méně nehod s vlivem vysoké rychlosti. Konkrétně ve věkové kategorii 25–31 let mluvíme o 24,46 % způsobených nehod, ve věkové skupině 32 – 38 let číslo klesá na 19,94 %. Tato čísla pak potvrzuje i Česká kancelář pojistitelů. „U řidičů do 24 let je riziko, že způsobí nehodu, téměř 2,5krát vyšší, než je průměrná nehodovost v ČR,“ tvrdí Petr Jedlička, hlavní analytik České kanceláře pojistitelů.

Levná auta, ale vysoká frekvence bourání

Ruku v ruce s nehodami jdou také způsobené škody. Právě mladí mají dle Portálu nehod výrazný podíl také na celkové výši škod po nehodách. Jen řidiči ve věkové skupině 25–31 let takto způsobili celkové škody za více než miliardu korun. Nejmladší věková skupina (od 18 do 24 let) k tomu pak přidala 816 milionů korun.

„Pokud jde o výši škod, je zajímavé, že průměrná škoda nehody způsobené mladými řidiči jako taková nebývá zas až tak vysoká. Celková škoda je však jedna z nejvyšších. Na vině je právě počet nehod, které mladiství způsobí. To může ukazovat i na fakt, že cena vozu mladistvých je nejspíše nižší, ale je to doháněno frekvencí nehod,“ dodává Jan Chalas.

Problémoví motorkáři

Jarní a letní měsíce s sebou každoročně přináší ještě jeden fenomén, tedy nepřiměřenou rychlost motorkářů. Data za posledních 10 let ukazují, že až 27 % nehod, které se stanou na jaře a v létě, způsobí právě motorkáři. Řidiči aut si pak připisují „jen“ 9,7% podíl. Mladí motorkáři se na nehodách podepisují 40 procenty.

„Data Portálu nehod také jasně ukazují to, co známe takřka všichni. Nejvíce riskují a porušují předepsanou rychlost ti, kteří neřídí čtyři, ale dvě kola. Právě podíl nehod z nepřiměřené rychlosti u motocyklů výrazně převyšuje ostatní dopravní prostředky. Rychle jedoucí motorka riskantně předjíždějící před zatáčkou ostatní pomalejší řidiče na čtyřech kolech je všem dobře známý úkaz,“ uvedl Jan Chalas.

Reklama

Diskuze

Martin - 10.10.2021 21:16:33
Nejhorší řidič je ten mladý s laciným, nebo drahým autem. Jeho jízda často končí tragicky pro něj, nebo pro ostatní.
Jiří Sekanina - 09.10.2021 09:54:00
Ze západu se sem vozí keply, co už Němci nechtějí a dnes kdo nemá Báwo, nemůže být členem Diferák gengu a pak je Báwo rozstreleny ve svodidlech a další zdechlej mladej šašek co se předváděl před golddigger

Záběry, ze kterých mrazí: Řidič srazil tři mladé ženy na přechodu, když jim jiný dával přednost

Chodkyně počkaly, až jim auto v levém pruhu zastaví a pustí je. S dalším ale už vůbec nepočítaly
18.09.2021 18:05
|
4
Reklama

Mladík ve fabii pospíchal, a tak předjížděl přes uzavřenou část dálnice a připojovací pruh

Jeho riskantní jízdu natočil jiný řidič na palubní kameru a záznam předal policii
09.12.2020 10:40
|
3

Nový bodový systém cílí na mladé řidiče. Seniorů se změny nijak nedotknou

Ministerstvo dopravy také přemýšlí nad tím, na jakých úsecích dálnic se bude jezdit až 140 km/h.
29.08.2020 11:44
|
5

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV