Reklama
Auto profi

Plány EU získávají trhliny: Itálie chce "Lex Ferrari", remcají také Francouzi. Porsche je naopak pro

Po oznámení ambiciózních emisních cílů se od unijních zemí objevuje čím dál víc požadavků na výjimky
Zdroj: Ferrari

Poté, co Evropská komise představila ambiciózní plán uhlíkové neutrality, který kromě jiného zahrnuje i dramatické změny v pohonech dopravních prostředků, nastává fáze lobování a vyjednávání. Do té nejsou zapojeny jen jednotlivé značky, ale i státy, jak ukazují aktuální postoje třeba Italů, Francouzů i Němců. Ještě se uvidí, jakou finální podobu bude plán "Fit for 55" nakonec mít...

Čekají nás dva roky dohadů a výjimek?

Jak se dalo čekat, strhly plány EU v oblasti osobní mobility bouřlivou diskuzi. Předně je nutné připomenout, že se zatím jedná o návrh, ke kterému se nyní přijímají stanoviska dotčených subjektů a členských států. Výsledná podoba dokumentu, který by měl vstoupit závazně v platnost se proto očekává zhruba až za dva roky. Do té doby nás tak čeká spousta diskuzí a vyjádření.

I zvyšující se četnost otevřených vystoupení "bez servítek" předních automobilových manažerů včetně třeba šéfa Škodovky Thomase Schäfera, je součástí této hry, ve které se balancuje na hraně zodpovědnosti k životnímu prostředí a zachování profitability a produktové nabídky. Automobilky se tak snaží najít smysluplný a realisticky proveditelný výhled do budoucího období a do jejich snahy vstupují i politici na národních úrovních.

Výsledná deklarace tak může být v řadě ohledů výrazně odlišná od aktuálně představené vize. Takový proces není u tak zásadního dokumentu žádným překvapením a je vysoce pravděpodobné, že i jeho tvůrci na straně Evropské komise počítali s tím, že bude nutné dělat průběžně nějaké ústupky. Možná i proto je jejich verze tak tvrdá a nekompromisní, aby bylo z čeho ustupovat.

Italové chtějí výjimku pro Ferrari & spol.

Podle dostupných informací aktuálně jedná italská vláda Maria Draghiho s Evropskou unií o výjimce, která by ze zákazu prodeje vozů se spalovacím motorem od roku 2035 vyčlenila výrobce sportovních vozů Ferrari, Maserati a Lamborghini. Řím by rád ze segmentu sportovních aut udělal "okrajový segment trhu", na který by se regulace nevztahovala.

Do svého plánu na ochranu malosériových výrobců chce Itálie zapojit i další výrobce napříč EU, je ovšem fakt, že právě italských značek se daný problém týká nejvíce. Ferrari prodalo v roce 2020 zhruba 9100 aut, Lamborghini kolem 7400 kusů, a tak je argumentace jednoduchá - jsou to tak malé počty, že se na emisních cílech nikterak negativně neprojeví. Stejný postoj a pochopení pro výjimku má i prezident sdružení evropských automobilek a šéf BMW Oliver Zipse, podle kterého se výrobci sportovních aut ocitli v opravdu "zvláštní situaci". 

Porsche je razantně proti výjimkám

Naopak šéf Porsche Oliver Blume vidí případnou výjimku pro sportovní auta jako chybu, neboť je přesvědčen, že elektrická sportovní auta budou v následující dekádě neporazitelná a snižování emisí je globální úkol pro všechny a každý bez výjimky musí nést svůj díl odpovědnosti.

Francouzi chtějí prodloužit život plug-in hybridům

Italové a jejich sporťáky v tom však nejsou sami. Do hry vstupují také Francouzi, kteří chtějí (kromě jiného) výrazně prodloužit životnost plug-in hybridů. Tato technologie totiž dle aktuálně navrženého plánu bude muset také skončit, neboť kombinuje elektromotor se spalovacím motorem a ani zdaleka nedosahuje nulových lokálních emisí.

Objektivně vzato jsou plug-in hybridy diskutabilní již delší dobu, neboť jejich přínos ke snížení emisí je závislý na způsobu jejich používání. Zejména ve firemních flotilách se zdaleka nedobíjejí tak často, jak by bylo vhodné, a tak nakonec vykazují ještě vyšší spotřebu benzínu, než tradiční spalovací verze, neboť jsou konstrukčně o několik set kilogramů těžší.

Jednoznačně nás však čeká napínavé období, v kterém se budou tvoři mantinely budoucí mobility nás všech. Nezbývá než věřit, že výsledkem bude smysluplné řešení, které přinese kýžené emisní cíle při zachování racionality nabídky pro dostupnou osobní mobilitu.

Diskuze

pavel - 12.09.2021 18:02:11
Já osobně bych spalovací auta dělal pořád pro méně majetné lidi.
Lukáš - 11.09.2021 21:43:26
A co závody F1, Dakar, co hasiči, poli cie, záchraná služba ty taky budou na baterky? Co živnostníci kde vemou na dodávku za třikrát tolik co s tojí dnes? Opravy silnic, a nové dálnice to se bude opravovat jak? Co kamiony, myslím si že emise 7 je blbost.

Kdo najde vůz se spalovacím motorem, má bod. V Mnichově se smí mluvit jen o době elektrické

Navštívili jsme autosalon v Mnichově, který už autosalonem není. Mnoho aut na výstavišti nenajdete
06.09.2021 19:35
|
5
Reklama

EU chce už za pár let definitivně zakázat spalovací motory v autech. Jinak to prý nejde

Zákaz prodeje aut se spalovacím motorem je předběžně naplánován na rok 2035
12.07.2021 11:11
|
16

Pokud to plánujete, kupte si nové auto se spalovacím motorem teď. Může to být vaše poslední!

Volkswagen, Audi a Mercedes celkem brzy skončí s klasickými motory. Nahradí je elektrickými
07.07.2021 09:37
|
14

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
10

České silnice jsou poprvé bezpečné jako evropský průměr. Rychlost na dálnici s usmrcenými osobami nesouvisí

Podle dat Evropské komise jsou nejbezpečnější silnice ve Švédsku, Česko se postupně zlepšuje
22.03.2024 07:30
|
0
Reklama

BMW ukázalo svou budoucnost v podobě Neue Klasse X a prozradilo detaily o cenové politice

V rámci sledování výroční konference byla možnost vyzpovídat i českého ředitele Macieje Galanta
21.03.2024 12:55
|
0

Když Kachna rozdávala radost. Zkuste si kvíz o historii legendárního Citroënu 2CV

Motoristé toto ikonické auto milovali. Vždyť rozhýbalo Francii a dostalo se i k nám
10.03.2024 09:30
|
2
Reklama
Autosalon TV