Řidičův chleba

Odstíněná taška na klíče za pár stovek nebo senzor pohybu znemožní zlodějům ukrást vaše auto

Automobilky reagují na narůstající počty krádeží novými systémy. Některé jsou již dostupné i u nás
Zdroj: Kia

Kia nyní pracuje na systému, který by zabránil krádežím svých modelů. Časem bude zaveden na všech trzích, na nichž působí. Než se tak ale stane, připravila korejská automobilka výhradně pro Velkou Británii nový systém ochrany automobilů. Ten zamezí zlodějům zneužít bezklíčové odemykání a startování vozu. Lapkům do této doby stačilo počkat, až řidič přijede domů a zaparkuje. Pak už si jen nakódovali na vlastní klíč signál, který řidičův klíček prakticky neustále vysílal a s autem jednoduše odjeli.

Protože ale na britských ostrovech neustále zvyšuje počet ukradených aut (dle statistik řeší tamní policie jednu krádež vozu asi každých pět minut), vymyslelo tamní zastoupení automobilky malou taštičku určenou na klíč vozu. KiaSafe, jak se vak nazývá, má uvnitř všitý kus kovu, díky němuž vzniká něco, co by se dalo popsat jako Faradayova klec. Ta klíči zamezí vysílat jakýkoliv signál.

Klíč tedy stačí po uzamknutí vozu uklidit do tohoto speciálního obalu a majitel auta může být v klidu. Noví zákazníci tuto jednoduchou vychytávku dostanou při koupi vozu zdarma. Ostatní si ji mohou pořídit za 10 liber, tedy asi 280 Kč. Dle informací z českého zastoupení Kia nemá automobilka v plánu toto zařízení u nás uvést.

I Ford a Škoda Auto se brání zlodějům

Zatímco Kia na přerušení signálu, který klíček vydává i při pouhém odložení na stůl, jde pomocí taštičky, Ford šel trochu jiným směrem. Jeho ovladače bezklíčového odemykání u modelů Focus a Fiesta dostanou speciální snímač pohybu. Jakmile čidlo zjistí, že je klíč déle než 40 sekund bez pohybu, nechá ho přejít do režimu spánku. Tím zamezí vysílání signálu k autu. Klíč se pak znovu aktivuje ve chvíli, kdy se pohne.

Reklama

Podobně na to jde i mladoboleslavská škodovka. Ta ovladačům od modelů Fabia, Scala, Karoq a Superb, v případě, že jsou vybaveny bezklíčovým přístupem Kessy, taktéž přidala senzor pohybu. Stejně jako u Fordu klíček přestane vysílat signál, jakmile se pár sekund nepohybuje a znemožní tak krádež. Řešení americké i tuzemské automobilky jsou dostupná i pro řidiče v Česku. 

Co ale dělat, pokud váš klíček danou ochranu nemá? Lidé z Fordu radí, že byste po uzamčení vozu neměli nechávat klíč hned za vstupními dveřmi nebo u okna. Je navíc prý vhodné jej ukládat do kovové krabice nebo speciálně odstíněného pouzdra. Pokud nic takového doma nenajdete, stačí jej zabalit do hliníkové fólie, která přenosu signálu také zamezí.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Našli jsme nejbezpečnější i nejméně bezpečná nová auta

Bratr Škody Kodiaq Seat Tarraco se zařadil mezi nejúspěšnější auta v testech Euro NCAP z hlediska bezpečnosti dospělé posádky. Naopak pozor si dejte zejména na některé italské vozy.
07.03.2019 19:15
|
0

Budou klíče od auta minulostí?

Klíč budoucnosti je digitální a nabízí více funkcí než jeho analogoví předchůdci. Není možné ho ztratit nebo ukrást a už nikdy nebude potřeba ho hledat. Důvodem je jeho bezpečné a pro každého uživatele jedinečné uložení v aplikaci chytrého telefonu.
06.01.2019 17:21
|
0

Interaktivní přední a zadní světlomety pro bezpečnost provozu

Volkswagen vyvíjí inovativní osvětlovací techniku, která zvýší úroveň bezpečnosti. Zároveň umožní realizovat individuálnější design automobilů.
19.10.2018 08:56
|
0

Nový cíl zlodějů: Akumulátory hybridů

Zloději se v posledních letech nesoustřeďují na krádeže rádií apod. Začínají je zajímat sofistikovanější věcičky – airbagy, světla a nově také akumulátory z hybridů.
24.05.2015 22:01
|
0

Vrchol drzosti. Zaparkoval v nemocnici na heliportu, a vůbec mu to nepřišlo divné

Řidič našel místo pro svou multiplu tam, kde ani neměl hledat. Pokutě od policie se nevyhnul
17.09.2019 11:40
|
19

Policie už ví, kdy se proháněla formule na dálnici. Pilota stále hledá

Monopost ze šampionátu GP2 jel v doprovodu Chevroletu Corvette po dálnici D4 začátkem září
17.09.2019 06:20
|
63

Převod elektronických dálničních známek z auta na auto nebude možný. S dvěma výjimkami

Ministr dopravy na facebooku zcela vyloučil jednodenní známku. Zdražovat kupóny ale nebude
13.09.2019 09:04
|
24

Video: Po dálnici D4 jela formule. Řidič zjevně dodržoval rychlost, přesto po něm policie pátrá

Strážci zákona zatím nevědí, ani kdy se celá projížďka odehrála
12.09.2019 13:59
|
10
Autosalon TV