Reklama
Řidičův chleba

Nové auto je prima, ale hned po zaplacení mu začne klesat hodnota. Poradíme, co s tím

Existuje pojištění, které zaručí, že po určitou dobu hodnota auta pro pojišťovnu neklesne
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Kdo zažil nákup úplně nového auta, jistě se s námi shodne, že pocit, kdy poprvé vyjedete z showroomu, je nesmírně příjemný. Problém ovšem je, že právě v tu chvíli, kdy s novým vozem řidič překročí práh prodejce, začne jeho nové auto ztrácet na hodnotě. Je to svým způsobem nevyhnutelný koloběh automobilového života, který ale lze alespoň trochu zpomalit. Existuje pojistka se zkratkou GAP, která hodnotu nového vozu umí prodloužit. A tím dát majiteli jistotu, že v případě problému po dobu několika let nepřijde o peníze.

Co je GAP a jak funguje

Pod jednoduchou zkratkou se skrývá označení Guaranteed Asset Protection, což v překladu znamená „garantovaná ochrana majetku“. Na trhu už je řadu let a dnes nejčastěji bývá částí havarijního pojištění. Zjednodušeně řečeno toto pojištění garantuje majiteli, že v případě třeba nehody s totální škodou bude mít pro pojišťovnu vůz stejnou hodnotu, jako v den pořízení.

Vysvětlíme si to na příkladu právě té totální škody. Pokud k ní dojde, pojišťovna vyplatí plnění jen ve výši tržní ceny, která je platná k době nehody. Navíc od toho odečítá spoluúčast. Ovšem pokud má dotyčný sjednané pojištění GAP, pak právě z něj je doplacen rozdíl mezi tržní cenou a tou reálnou, kterou fakticky zaplatil. Pojištění GAP už dnes nabízí většina pojišťoven a to většinou na dobu tří let. Je ale nutné vědět, že většinou jde o pojistku určenou jen pro úplně nová auta. Nicméně Generali Česká pojišťovna se však rozhodla nabízet toto pojištění i pro auta až šestiletá a tedy zánovní.

Reklama

Až na devítileté auto

Je to proto, že se trh s auty v posledních letech hodně změnil. Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny nám vysvětlil, že bylo potřeba vzít v potaz také to, že se lidé naučili kupovat dražší zánovní auta, často z kratších operativních leasingů, nebo předváděcí a referentské kusy. „I u nich podle nás stojí o to, aby nemuseli řešit pokles jejich ceny. Proto mohou toto pojištění nově uzavřít i motoristé, jejichž vozům ještě nebylo šest let, přičemž pojištění pak trvá tři roky. To znamená, že pojistkou GAP může být chráněno až devítileté auto,“ vysvětlil nám.

GAP pojištění lze sjednat ke všem běžným variantám havarijního pojištění, ve variantě PLUS je pak automatickou součástí balíčku. Cenu pojištění však nelze jednoznačně určit. Lišit se bude kvůli mnoha faktorům, včetně právě stáří vozu či jeho typu. To ovšem platí u všech auto pojistek. A vzhledem k současné rozšířenosti různých forem úvěrů či leasingu je dobrou zprávou, že Generali umožňuje sjednat toto pojištění právě i na takto financovaná vozidla.


Diskuze

Eee - 20.05.2021 17:50:53
Kromě škodovek ty se ojeté 2x přetočené opravované v garáži pořád prodávají za cenu nového podívejte na tdi nebo SDI to jsou magoři...

Prasklinu předního skla není radno podceňovat ani, když ho máte připojištěné. Pojišťovny jsou přísné

Důkazy o vzniku pukliny se posuzují individuálně, palubní kamera stačit nemusí
24.02.2021 18:18
|
5
Reklama

Ztráta registrační značky v zahraničí znamená obří výdaje. Pomůže jen pojištění, nebo zručnost

Bez značek není možné s autem vůbec jezdit. Na hranicích takové auto zadrží
13.10.2020 05:44
|
4

Co dělat, když viník nehody ujede? Bez kamerového záznamu to chce havarijní pojištění. Jinak smůla

Upadlé kolo zastavilo dopravu na D6. Naštěstí řidič náklaďáku zastavil a k nehodě se přiznal
14.11.2019 05:00
|
2

Matka omylem uvěznila dvouletou holčičku v autě. Naštěstí měl tenhle příběh dojemný a šťastný konec

Městskou policií narychlo přivolaný zámečník dítě rychle vysvobodil a nic za to nechtěl
11.06.2021 21:49
|
0

Senátoři vrátili poslancům návrh na rozestupy řidičů a cyklistů. Nelíbily se jim vysoké sankce

Původně se čekalo, že Senát novelu zákona zcela smete ze stolu
10.06.2021 16:28
|
5
Reklama

Škodovka nemůže vyrábět, chybí jí díly. Ruší se směny a zaměstnanci se bojí o práci

Největším problémem jsou čipy, jejichž nedostatek se neustále prohlubuje, chybí i jiné komponenty
10.06.2021 12:33
|
4

Řidič náklaďáku viděl, že ho policie natáčí, přesto nedokázal mobil odložit

Během akce na dálnici D11 vybrali policisté na pokutách 62 tisíc korun
10.06.2021 10:33
|
6
Reklama
Autosalon TV