Reklama
Řidičův chleba

Nedávání blinkru, oslňování a příliš pomalá jízda. Průzkum odhalil věci, které řidiče nejvíc štvou

Z různých typů řidičů nejvíc vadí senioři za volantem, dále nejmladší šoféři a truckeři

1. Nepoužívání blinkrů - 55 %

Zdroj: usaroad.com

O tom, že dávání znamení o změně směru jízdy je alfou a omegou bezpečnosti silničního provozu, se dobře ví už od dřevních dob automobilismu. Vývoj mezitím od mávání rukou dospěl přes různá mávátka až k oranžovým směrovkám. Jejich používání do každého z nás tloukli v autoškole, někteří řidiči bohužel ze záhadných příčin stále častěji dochází k názoru, že se jich toto pravidlo netýká a nemusí se jím tedy řidič. Jak je tento ryze arogantní a sobecký způsob myšlení nebezpečný, se na silnicích přesvědčujeme dnes a denně. Zejména ve vysokých dálničních rychlostech, při předjíždění nebo při dávání přednosti v jízdě může mít nepoužití blinkru fatální následky.
Reklama

2. Oslňování dálkovými světly - 52 %

Zdroj: VDO

Další z příkladů úmyslné či neúmyslné bezohlednosti na silnici je špatné zacházení s dálkovými světly vašeho vozu. I člověk s dobrým zrakem může být dálkovými světly protijedoucího auta zcela oslepen, což obnáší ztrátu orientace a ta zase časté vybočení z jízdní dráhy a nedejbože i čelní střet - ano, oslňování je velmi nebezpečné i pro jeho původce. Jezdit, aniž byste dobře viděli, je opravdu velmi riskantní. V tomto směru naštěstí už do velké míry pomáhá technologický pokrok - výbava asistentem dálkových světel, který je včas vypíná nebo dokonce vykrývá paprsek se dostává do stále většího množství vozů. Stoprocentně spolehlivý však není, zejména když proti jede nákladní auto.
Reklama

3. Zbytečně pomalá jízda - 41 %

Zdroj: seattlepyd.com

Nejen bezohledná rychlost je rizikem pro bezpečnost silničního provozu. Bezdůvodně pomalá jízda je ale přinejmenším nepřímým původcem řady vážných nehod a především chováním, které řádně cuchá nervy ostatním účastníkům silničního provozu. Většina řidičů jezdí pomalu v případech, kdy chtějí být opatrní, protože jsou si nejistí. Pomalá jízda však nutí ostatní řidiče k předjíždění například na nebezpečných úsecích nebo bez dostatečné rezervy a pokud se řidič jedoucí za pomalým autem začne nudit, méně se soustředí na samotnou jízdu.
Reklama

4. Nedodržování bezpečné vzdálenosti - 40 %

Zdroj: ADAC

Tohle je možná vůbec nejhloupější chování na silnici. Jedete si v klidu po okresce, široko daleko nikde nikdo, až na auto za vámi, které je na vás tak nalepené, že se říkáte, že stačí sebemenší polechtání brzd a budete ho mít "v kufru." 

Dobrovolné zkracování reakčního času při krizové situaci je nejen nebezpečné, ale je to i porušení silničního zákona o dodržování bezpečného odstupu, za které může být uložena pokuta, nehledě na jasného určení viníka případné nehody.
Reklama

5. Nebezpečné manévrování - 32 %

Zdroj: NYPD

Snažíte se do poslední chvíle před křižovatkou nebo dálničním zúžením vyčíhat ten správní pruh a pak se do něj rychle nacpat? Nedělejte to. Není to slušné a je to především nebezpečné. Získáte tak minimum času, jestli vůbec nějaký a pomíjivý i klamný pocit, že ostatní řidiče pěkně převezete, rozhodně nestojí za všechna rizika. Vaše akce všechny zdrží, protože budou muset brzdit a znovu se rozjíždět. Je takový problém zařadit se včas?
Reklama

6. Špatné nebo bezohledné parkování - 26 %

Zdroj: dorsetshire.uk

Když někomu parkování trvá, je to sice k vzteku, ale dá se to pochopit - ně každý se narodil jako řidič "ještěrky." Omluvitelné také parkování na zakázaných místech, kde to zjevně nedává smysl a jde jen o zlovůli správního orgánu tím spíš, že v dané lokalitě prostě není kde. Pak jsou ale experti, kteří parkovací prohřešky páchají zcela záměrně a samoúčelně buď vinou lenosti nebo vlastní arogance. Jak jinak si vysvětlit auta stojící přes dvě parkovací místa, bokem před řadou zaparkovaných aut nebo na místech pro invalidy? Fuj! 
Reklama

7. Překračování povolené rychlosti - 25 %

Zdroj: police yorkshire

Čím dál více sice přibývá řidičů, kteří považují za otravné jiné řidiče, kteří jezdí povolenou rychlostí nebo nebo ještě trochu nižší, nepřiměřené tempo je už ale klasikou žánru. To, že se tato položka objevila v průzkumu, je současně důkazem, že řidičům na jiných často vadí přesně to, co sami dělají. Objektivní fakt, že jezdit "rychle a bezpečně" zvládá opravdu jen málokdo a i tak je to chování, které patří spíš na uzavřený okruh než na veřejnou komunikaci, kde se může vždycky stát něco, s čím nepočítáme.
Reklama

8. Neslušná gesta - 19 %

Zdroj: topgear.com

Mám příbuzného, který v osmdesátých letech jezdil po Praze na mopedu zn. Babetta a řidičům, kteří trčeli v koloně s oblibou ukazoval vztyčený prostředník. Jednou ho ale jeden urostlý taxikář vyhmátl za rohem, sundal jej volhou ze stroje a strýc měl na nějaký čas po legraci. Není tajemstvím, že z chování za volantem vysvítají nejniternější zákoutí řidičovy duše. Určitě jste i vy narazili na řidiče, který na vás nebo někoho jiného vytáhl prostředníček, troubil, nadával zpoza staženého okna a dělal naschvál nebezpečné manévry. I když se říká, že člověk se za volantem chová jinak než v běžném životě, spíše si myslíme, že právě tehdy se projeví jeho skutečná povaha.
Reklama

9. Nenadále prudké brzdění - 18 %

Zdroj: safetyfirst.com

Když "to" před vámi v koloně někdo znenadání prudce zašlápne, většinou zbývá jediná možnost - zašlápnout to taky, doufat, že to ubrzdíte, a že podobně rychle zareagují i ti řidiči jedoucí za vámi. Náhlé brzdění zahrnuje samozřejmě i obecně zavrženíhodné vybrzďování. Nečekané zabrzdění výrazně zkracuje reakční čas druhého řidiče, zvláště když to dělá řidič před ním několikrát během jízdy. Správně byste měli nejprve jemně přibrzdit, čímž dáte najevo, že se chystáte zabrzdit intenzivněji, případně zcela zastavit. Dobrou věcí jsou v tomto směru samočinně se spouštějící výstražné blikače.
Reklama

10. Zbytečná jízda v prostředním pruhu - 14 %

Zdroj: autobahn.de

Jednoznačně nešvar, který je u nás v kurzu. V posledních letech totiž přibývá víceproudých komunikací, na které řidiči nebyli zvyklí a často tak nějak nevědí, co si s nimi počít. Pravý pruh podle nich náleží kamionům (i když často rychleji jedoucím), levý je zase moc rychlý. Takže zlatá střední cesta? Nikoliv, přátelé! Pokud k tomu není žádný zvláštní legitimní důvod, jako je předjíždění, jezdí se podle zákona vždy poblíž pravého okraje vozovky. Blokování prostředního pruhu navíc vede rozčílené řidiče jedoucí za provinilcem k riskantnímu chování, jako je velmi nebezpečné a trestné předjíždění zprava. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV